Wtorek , 23 Kwiecień 2024

Burza już cię nie zaskoczy. Oto aplikacje, które ją wykryją

   25.05.2023
Sezon burzowy się wielkimi krokami. Jeśli planujemy ten czas (a pogoda zapowiada się zachęcająco) spędzić w otwartym terenie, warto się odpowiednio przygotować tak, był uniknąć nagłych zmian pogody, a zwłaszcza niespodziewanych burz, które pod koniec maja, w czerwcu, lipcu i sierpniu nie są niczym nadzwyczajnym. Przygotowaliśmy zestaw kilku najbardziej przydatnych aplikacji na smartfony, które nie tylko ostrzegą nas przed nadchodzącą burzą, ale dzięki nim sprawdzimy dokładną lokalizację wyładowań, a także – w razie potrzeby unikniemy deszczu.
Gdy nadchodzi burza lepiej mieć schronienie. A skąd wiadomo, że się zbliża? Z aplikacji! Fot. Unsplash

Nadchodzące kilka miesięcy zwykle obfituje w burze. O tym, jak niebezpieczne jest to zjawisko pogodowe, chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Silne wiatry, duże opady deszczu, do tego niebezpieczne wyładowania elektryczne. Burza może być groźna, zwłaszcza wtedy, kiedy przebywamy na otwartym terenie np. na plaży lub na polu namiotowym, ale też podczas górskich wędrówek i wszędzie tam, gdzie nie możemy szybko schronić się pod dachem.

Dla osób, które chcą mieć szczegółową wiedzę na temat warunków pogodowych wokół nich, przygotowaliśmy zestaw kilku aplikacji, które pokazują, gdzie w danym momencie znajdują się burze. Programy te zwykle dokładnie na mapie pokazują, gdzie wokół nas mają miejsce w danej chwili wyładowania atmosferyczne. Niektóre pozwalają zlokalizować też całe fronty burzowe oraz przemieszczające się chmury deszczowe.

Wiedza o tym, gdzie i kiedy pojawią się wyładowania atmosferyczne nie tylko uchroni nas przed kłopotami już w terenie. Będzie też przydatna przy planowaniu eskapad czy dłuższych spacerów. Będziemy wtedy mieli pewność, że nic z nieba nas nie zaskoczy.

Aplikacje ostrzegające przed burzami

Najlepsze są te aplikacje burzowe, które będą w stanie wysyłać powiadomienia o nadchodzącym żywiole. Dzięki takiej funkcji nie trzeba będzie co chwilę samodzielnie sprawdzać aktualnego stanu pogody. Do korzystania z tego typu aplikacji potrzebne jest stałe połączenie z Internetem (do aktualizacji danych), a także telefon wyposażony w GPS – dla poprawnej geolokalizacji.

Burzowo.info

To pierwsza ze smartfonowych aplikacji do odnajdywania burz, na które warto zwrócić uwagę. Jej ważną zaletą jest język polski w interfejsie, a poza tym duża wszechstronność. Pokazuje ona nie tylko nadchodzące burze i pojedyncze wyładowania atmosferyczne, ale też zasięg deszczu. Możemy w niej też obejrzeć mapę wiatru i temperatury. Mimo to, że aplikacja jest w pełni darmowa, posiada funkcje zaawansowane: wysyła powiadomienia dźwiękowe i wibracje. W tym momencie jest to jedna z najlepszych aplikacji tego typu na rynku, przeznaczona na smartfony działające pod Androidem.

Burzowo.info
Burzowo.info — aplikacja

Windy

Windy to niezwykle przydatne i zaawansowane narzędzie do wizualizacji prognozy pogody. Jest to szybka, intuicyjna, szczegółowa i najdokładniejsza aplikacja pogodowa dostępna na smartfony. Jej ważnym atutem i jednocześnie rekomendacją jest to, że cieszy się ona zaufaniem profesjonalnych pilotów, paralotniarzy, spadochroniarzy, surferów, żeglarzy, rybaków, ścigaczy burz, a nawet zespołów ratowniczych. Niezależnie od tego, czy śledzisz burzę tropikalną, czy potencjalną trudną pogodę w sąsiedztwie, planujesz wycieczkę, uprawiasz ulubiony sport na świeżym powietrzu, czy po prostu musisz wiedzieć, czy w nadchodzący weekend będzie padać, aplikacja — zdaniem twórców — zapewnia najbardziej aktualną prognozę pogody.

Windy
Windy — aplikacja

Blitzortung

Jedna z najstarszych, ale ciągle najbardziej popularnych aplikacji do lokalizowania burz. Program korzysta z tła opartego o otwarte mapy, co umożliwia użytkownikowi dokładną lokalizację. W momencie wyładowań wyświetlają się na nim — niemal na żywo, opóźnienie wynosi zaledwie kilka sekund — informacje o każdym pojedynczym uderzeniu pioruna. Jest to aplikacja szczególnie polecana osobom, które nie potrzebują żadnych bajerów ani prognozy pogody. Mamy tu tylko prosty i lekki wykrywacz burz. Warto przy okazji wspomnieć, że Blitzortung posiada też wersję na komputery. Nie wymaga ona instalacji żadnej aplikacji, wystarczy wejść na odpowiednią stronę przez przeglądarkę internetową.

Blitzortung
Blitzortung - aplikacja

Monitor Burz

Chcesz wiedzieć, gdzie nadchodzą burze? Zastanawiasz się, czy zabrać ze sobą parasol lub, czy trzeba zamknąć okna w domu? A może masz do wykonania pracę na zewnątrz i obawiasz się o deszcz lub silny wiatr? Monitor Burz jest idealnym wyborem dla takich osób jak ty. Aplikacja ta pozwala na śledzenie wyładowań atmosferycznych oraz ich ruchów na danym (wybranym) obszarze. Co ważne wszystkie zjawiska można podglądać bezpośrednio na wbudowanych mapach. Użytkownicy mają do dyspozycji zdjęcia satelitarne zarówno z obszaru Polski jak i Europy, wykonane w świetle widzialnym oraz zakresie podczerwieni. Aplikacja ta jest bardzo chwalona przez użytkowników jako jedna z dokładniejszych.

Monitor Burz
Monitor Burz — aplikacja

My Lightning Tracker Pro

My Lightning Tracker to jedna z lepszych aplikacji do monitorowania uderzeń piorunów na całym świecie, które działają w czasie zbliżonym do rzeczywistego. Dzięki przejrzystemu interfejsowi (niestety nie po polsku) można obserwować wszystkie toczące się wokół użytkownika burze z piorunami. Aplikacja potrafi też wysyłać odpowiednie powiadomienia. Prócz wykrywania burz aplikacja ta potrafi też monitorować całość pogody. Jest to programik płatny, ale posiada też darmową, choć nieco ograniczoną do podstawowych funkcji burzowych wersję.

Lightning Tracker
Lightning Tracker — aplikacja

Tomasz Sławiński

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane