Czwartek , 28 Marzec 2024

Stacja zasilania – co to jest i do czego służy? Wyjaśniamy

   27.10.2023
Chyba każdemu zdarzyła się przerwa w dostawie energii – czy to na skutek większego blackoutu, awarii lub chociażby prac konserwacyjnych w lokalnej sieci przesyłowej. Funkcjonowanie domu bez prądu może być trudne – zwłaszcza dla takich urządzeń jak lodówka. Czy jest sposób na to, by w sytuacjach awaryjnych, ale też na przykład w trakcie wyjazdu, zasilić duże urządzenia elektryczne nie posiadając osobnego (zwykle dużego, ciężkiego i hałaśliwego) agregatu prądotwórczego? Tak, możemy skorzystać ze stacji zasilania.
Stacja zasilania zabezpieczy dom przed przerwami w dostawie energii. Fot. Unsplash

Sytuacji, w których przydałby się nam wydajny generator prądu, jest wiele – chociażby wyjazd pod namiot, na biwak, gdzie też chcielibyśmy korzystać z dużych urządzeń elektronicznych. O ile z klasycznego, małego powerbanku łatwo naładujemy w takich sytuacjach smartfona lub tablet, to nie da się w ten sam sposób zasilić telewizora czy komputera.

Podobny problem będziemy mieć w przypadku awarii zasilania w domu. Dotychczas jedynym wyjściem, które przygotowałoby nas na taką ewentualność, był zakup tradycyjnego generatora prądu, jednak bardzo trudno wyobrazić sobie działanie takiego urządzenia w mieszkaniu w bloku. Powód jest prosty – większość takich agregatów działa w oparciu o silniki benzynowe, są one głośne i produkują szkodliwe spaliny. Tym samym w Polsce tego typu urządzenia, w odróżnieniu od np. USA, gdzie są wyposażeniem niemal każdego domu jednorodzinnego, w ogóle się nie przyjęły. Na szczęście zaczynają się pojawiać ciekawe alternatywy – chyba najbardziej godne polecenia są stacje zasilania, dzięki którym zasilimy domowe urządzenia – takie jak pralka czy lodówka bez hałasu i zatruwania środowiska. Czym są stacje zasilania i jak działają, wyjaśniamy w dalszej części artykułu.

Stacja zasilania – co to jest?

Najkrócej mówiąc to potężny akumulator (lub zestaw połączonych ze sobą w jednej obudowie akumulatorów), budową i sposobem działania przypominający powerbank, przy czym ma znacznie większą pojemność, oraz możliwość wydajnego zasilenia nawet kilku urządzeń jednocześnie. Bardziej zaawansowane stacje zasilania mają wbudowane układy zmieniające prąd stały na przemienny 230V, dzięki czemu można z ich pomocą zasilać wszelkie domowe sprzęty AGD, takie jak pralki, lodówki, telewizory, komputery stacjonarne, konsole do gier i laptopy. Urządzenie takie nie tylko dostarcza energię, ale stabilizuje przepływ – dzięki czemu żadne podłączone urządzenie nie jest narażone na awarię w wyniku skoków napięcia.

To, co odróżnia stację zasilania od powerbanku, to przede wszystkim wielkość. Zwykle stacje zasilania ważą od kilku do ok. 30 kilogramów, nadal są jednak o wiele bardziej mobilne niż klasyczne, spalinowe generatory prądu. Ta mobilność pozwala na w miarę łatwe zabranie ich ze sobą w podróż. Część dostępnych w sklepach stacji zasilania jest w stanie obsłużyć nawet najbardziej wymagające urządzenia, których moc nominalna przekracza 2000 W. Znajdziemy też modele, które można łączyć w większe zestawy (rozbudowywać o kolejne moduły), niektóre pozwalają nawet na sterowanie z poziomu aplikacji w smartfonie.

Większość stacji zasilania jest bardzo prosta w obsłudze – pozwalają na doładowywanie z gniazdka elektrycznego, ale też np. kablem podłączanym do gniazdka zapalniczki w aucie. Wiele modeli umożliwia też podłączenie baterii słonecznej (panelu solarnego), co pozwala na doładowanie akumulatora w ciągu dnia po to, by móc wieczorem na przykład obejrzeć film na podłączonym do niego telewizorze.

Typowa stacja zasilania ma wbudowanych kilka gniazd wyjściowych – są to zarówno złącza 230V, jak i też gniazda USB-A oraz USB-C do ładowania mniejszych urządzeń elektrycznych (smartfony). Stacje te mają też czytelne wyświetlacze informujące o pozostałym zapasie energii, dzięki czemu użytkownik nie będzie zaskoczony ich wyczerpaniem.

Stacja zasilania o mocy 2200W
Typowa stacja zasilania z 4 gniazdami 230V, 50Hz, 4 gniazdami USB-A, jednym gniazdem USB-C. Moc 2200 W, pojemność 2048 kWh

Komu przyda się stacja ładowania?

Nie jest to urządzenie, z którego będziemy korzystać każdego dnia, jednak może to być niezbędnik dla osób, które nie mogą sobie pozwolić na nagłe przerwy w dostawie prądu – a jednocześnie nie potrzebują one pełnej wydajności agregatów prądotwórczych. W takiej sytuacji stacja będzie swoistym zabezpieczeniem, pełniącym podobną funkcję jak UPS przy komputerze stacjonarnym, tyle, tylko że tu dla większej liczby urządzeń.

Stacja zasilania przyda się zarówno podczas awarii u naszego dostawcy energii, jak i podczas wcześniej wspomnianych wyjazdów na łono natury. Nie tylko zresztą do zasilania urządzeń elektronicznych. Do tego typu akumulatora z łatwością podłączymy też, chociażby zwykłe oświetlenie – co może się okazać przydatne w różnych sytuacjach. Ze stacji zasilania z powodzeniem skorzystamy również w nocy, kiedy hałas agregatu prądotwórczego mógłby być poważnym problemem – dodatkowo urządzenie to, ponieważ nie generuje żadnych zanieczyszczeń, spalin ani nie wymaga konserwacji, może stać praktycznie w każdym pomieszczeniu w domu. Agregatu – z oczywistych względów – nie postawimy w salonie, natomiast stację zasilania możemy – będzie ona bezgłośna i nie wycieknie z niej żadna plama oleju.

Jak prawidłowo użytkować stację zasilania?

Stacja zasilania to urządzenie, które umożliwia podłączenie różnych urządzeń elektrycznych do sieci energetycznej. Urządzenie — jak już wiemy — może być wykorzystywana do zasilania sprzętu komputerowego, oświetlenia, ogrzewania, wentylacji, klimatyzacji i innych urządzeń. Aby prawidłowo użytkować stację zasilania, należy przestrzegać kilku zasad:
 
  • Przed podłączeniem stacji zasilania do gniazdka sieciowego, należy sprawdzić, czy napięcie i częstotliwość sieci są zgodne z parametrami stacji zasilania. Nie należy podłączać stacji zasilania do gniazdka o niewłaściwym napięciu lub częstotliwości, ponieważ może to spowodować uszkodzenie stacji zasilania lub podłączonych urządzeń.
  • Nie należy przeciążać stacji zasilania, podłączając do niej więcej urządzeń, niż jest to dopuszczalne. Należy sprawdzić, jaka jest maksymalna moc wyjściowa stacji zasilania i nie przekraczać jej sumując moc podłączonych urządzeń. Przeciążenie stacji zasilania może spowodować przegrzanie, zwarcie lub pożar.
  • Nie należy umieszczać stacji zasilania w miejscach wilgotnych, gorących, zakurzonych lub narażonych na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Należy zapewnić odpowiednią wentylację i odstęp od innych przedmiotów. Nie należy przykrywać stacji zasilania ani blokować otworów wentylacyjnych. Nie należy dotykać stacji zasilania mokrymi rękami ani wprowadzać do niej ciał obcych.
  • Nie należy ingerować w konstrukcję stacji zasilania ani próbować naprawiać jej samodzielnie. W razie awarii lub uszkodzenia stacji zasilania należy skontaktować się z autoryzowanym serwisem, lub producentem. Nie należy używać stacji zasilania, jeśli jest uszkodzona lub nie działa prawidłowo.
  • Nie należy zostawiać stacji zasilania bez nadzoru, gdy jest podłączona do sieci energetycznej. Należy odłączyć stację zasilania od gniazdka sieciowego, gdy nie jest używana lub gdy występują burze, lub przerwy w dostawie prądu. Należy również odłączyć podłączone urządzenia od stacji przed jej odłączeniem od gniazdka sieciowego.

Stacja zasilania — podsumowanie

Stacja zasilania to ciekawa alternatywa dla agregatów prądotwórczych, urządzenie, dzięki któremu będziemy mieć wydajne zabezpieczenie na wypadek awarii dostawcy prądu lub blackoutu. Przyda się w wielu domach, zwłaszcza że nadchodzące lata mogą obfitować w przerwy w dostawach energii – przede wszystkim z powodu przeobrażeń strukturalnych w tej dziedzinie. Zmiana źródeł energii, wzrost udziału energii odnawialnych – to wszystko będzie wymagać prac na sieci energetycznej i może się przyczyniać do pojawiania się krótkich przerw w dostawie prądu. Przy takich krótkotrwałych przerwach stacja zasilania sprawdzi się zdecydowanie lepiej niż agregat, dodatkowo zyskujemy bonus – mamy urządzenie mobilne, które łatwo zabierzemy do samochodu i będziemy mogli z niego korzystać (nie generując spalin ani hałasu) na łonie natury w dzień oraz w nocy. Koszty tego typu urządzeń wahają się od 1,5 do ok. 10 tys. zł, w zależności od mocy, pojemności ilości gniazd, do których będziemy mogli jednocześnie podłączyć wiele urządzeń. Dla wielu użytkowników może to być jednak wydatek przydatny i opłacalny.

Tomasz Sławiński

 

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane