Czwartek , 25 Kwiecień 2024

Chip komputerowy w mózgu pozwolił osobie ze stwardnieniem zanikowym bocznym wysłać tweeta w serwisie społecznościowym

   30.12.2021
Prace nad stworzeniem interfejsu łączącego ludzki mózg z komputerem trwają od lat. Wydawało się, ze palmę pierwszeństwa dzierży tu Elon Musk ze swoim Neuralinkiem, tymczasem okazuje się, że podobne projekty realizują też inne podmioty i co najważniejsze – mają już na tym polu konkretne sukcesy. Najnowsze doniesienia z firmy Synchron dają nadzieję znacznej poprawy jakości życia ludziom ze stwardnieniem zanikowym bocznym, stworzono tam bowiem chip, który jest w stanie przetwarzać myśli na tekst, co pozwoli komunikować się osobom sparaliżowanym.
Implant, który pozwoli osobom sparaliżowanym komunikować się ze światem

Interfejsy Å‚Ä…czÄ…ce ludzki mózg z komputerem byÅ‚y do niedawna domenÄ… literatury i kina science-fiction. Od kilku lat sytuacja jednak diametralnie siÄ™ zmienia, bowiem fantazja staje siÄ™ rzeczywistoÅ›ciÄ…. Powstaje coraz wiÄ™cej projektów majÄ…cych za zadanie stworzyć poÅ‚Ä…czenie, które w przyszÅ‚oÅ›ci pozwoli na przesyÅ‚ danych miÄ™dzy żywym mózgiem a maszynÄ…. Okazuje siÄ™ jednak,iż sÄ… firmy, które w tworzeniu takiego „systemu Å‚Ä…cznoÅ›ci” majÄ… już teraz znaczne i co najważniejsze wymierne sukcesy. JednÄ… z nich jest amerykaÅ„ski Synchron, który wÅ‚aÅ›nie pochwaliÅ‚ siÄ™ swoim przeÅ‚omowym wynalazkiem. UdaÅ‚o siÄ™ umieÅ›cić w mózgu czÅ‚owieka chorego na stwardnienie zanikowe boczne specjalny implant, który pozwoliÅ‚ mu na wysÅ‚anie do sieci krótkiego tweeta.

Sparaliżowany 62-latek wysyła wiadomość

W doÅ›wiadczeniu firmy Synchron wziÄ…Å‚ udziaÅ‚ 62-letni Australijczyk Philip O’Keefe, cierpiÄ…cy na nieuleczalnÄ… chorobÄ… - stwardnienie zanikowe boczne, które objawia siÄ™ postÄ™pujÄ…cÄ… utratÄ… zdolnoÅ›ci ruchowych a w koÅ„cu caÅ‚kowitym paraliżem, uniemożliwiajÄ…cym nie tylko poruszanie siÄ™, ale także i mówienie.

PrzedsiÄ™biorstwo umieÅ›ciÅ‚o w jego gÅ‚owie bezprzewodowy implant BCI (brain computer interface), dziÄ™ki któremu chory wyÅ‚Ä…cznie za pomocÄ… myÅ›li byÅ‚ w stanie sformuÅ‚ować i wysÅ‚ać krótkÄ… wiadomość na Twitterze, używajÄ…c do tego konta szefa Synchrona Thomasa Oxleya.

W efekcie owego niewÄ…tpliwego osiÄ…gniÄ™cia, to wÅ‚aÅ›nie Synchron staÅ‚ siÄ™ liderem tego typu eksperymentów. WyprzedziÅ‚ Neuralink Elona Muska, który dotychczas nie prowadziÅ‚ jeszcze testów na ludziach – udaÅ‚o im siÄ™ jedynie zaimplementować odpowiedni chip maÅ‚pie, co pozwoliÅ‚o jej sterować ruchem kursora na ekranie komputera. Tymczasem przeksztaÅ‚canie myÅ›li na tekst wydaje siÄ™ być o wiele bardziej zaawansowane i potencjalnie użyteczne.

Implant BCI Synchron

Co ciekawe, firma pracuje nad swoim implantem już od 2018 roku. UdaÅ‚o jej siÄ™ stworzyć niewielkie urzÄ…dzenie, które można umieÅ›cić w gÅ‚owie pacjenta bez koniecznoÅ›ci wiercenia otworów w czaszce czy jeszcze groźniejszych operacji na otwartym mózgu. Implant wprowadza siÄ™ w ciaÅ‚o czÅ‚owieka za pomocÄ… technik wykorzystywanych przy usuwaniu skutków udaru – specjalnÄ… sondÄ… przez tÄ™tnicÄ™ szyjnÄ….

Nadzieja dla chorych

NajwiÄ™cej nadziei pomysÅ‚ Amerykanów z Synchronu niesie osobom sparaliżowanym lub takim, które ze wzglÄ™du na inne choroby – chociażby powypoadkowe afazje, nie sÄ… w stanie komunikować siÄ™ z otoczeniem. Implant już teraz jest wstanie przeksztaÅ‚cać myÅ›li w tekst, ale też bÄ™dzie można z jego pomocÄ… sterować innymi urzÄ…dzeniami elektronicznymi, co – gdy wejdzie on do użytku, wymiernie poprawi komfort życia chorych.

ŹródÅ‚o: Businesswire

 

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane