Czwartek , 21 Październik 2021

Uwaga na fałszywe SMSy z „poczty głosowej”

   13.08.2021
Cyberprzestępcy znów atakują w Polsce. Tym razem rozsyłają spreparowane SMSy oszukujące, że mamy wiadomość na poczcie głosowej.
Oszuści wysyłają złośliwe linki na smartfony z Androidem

Jeśli dostaniemy takiego SMSa, a niestety przychodzą one z bardzo różnych numerów telefonów (najczęściej z prefiksu +49), należy go natychmiast skasować, gdyż stanowi wielkie zagrożenie.

Hakerzy kradną pieniądze z kont bankowych

Wiadomości od oszustów zawierają fałszywą informację mówiącą, że otrzymaliśmy nagranie na pocztę głosową. Do wiadomości tych załączone są linki do stron internetowych (pod którymi mamy rzekomo usłyszeć te wiadomości). Link jednak nie prowadzi do wiadomości na poczcie głosowej, a instaluje na telefonie bardzo szkodliwe oprogramowanie. Jest to zainfekowana, piracka aplikacja, która będzie przeczesywać naszego smartfona w poszukiwaniu informacji o danych dostępowych do zapisanych kont bankowych. Jej głównym celem jest bowiem kradzież pieniędzy z naszego konta.

Sprawa jest na tyle poważna, że jeśli uruchomimy taką aplikację na telefonie, chociażby przez pomyłkę, należy natychmiast wyłączyć smartfona i skontaktować się z bankiem, w którym mamy konto. Inaczej możemy stać się ofiarą bardzo dotkliwego i kosztownego oszustwa.

Zagrożone są głównie smartfony z Androidem

Według informacji przekazanych przez CERT Polska na Twitterze oszustwo skierowane jest póki co wyłącznie do posiadaczy telefonów z systemem Android. W sieci pojawiają się jednak informacje, że wiadomości otrzymują także posiadacze iPhone’ów, nie wiadomo na razie czy pojawiłą się już wersja pirackiego oprogramowania działająca w systemie iOS.

 

Źródło: CERT Polska

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane