Poniedziałek , 10 Maj 2021

Nvidia szykuje serię kart graficznych, na których nie da się kopać kryptowalut

   29.04.2021
Firma Nvidia udostępniła swoim partnerom technologicznym ważną informację dotyczącą nadchodzących układów GAxx2. Wykorzystujące je karty graficzne będą wyposażone w specjalny ogranicznik wydobywania kryptowalut oraz obsługę RezisableBAR bez wymogu aktualizacji vBIOS.
Dotychczas całe nakłady kart wykupowali na pniu kopacze kryptowalut

To ważne, bowiem oznacza iż wreszcie nowa generacja kart graficznych Nvidii w ogóle zawita do sklepów i graczy – wcześniej była prawie w całości, niemal na pniu skupowana przez kopaczy kryptowalut.

Do sklepów wreszcie trafią karty graficzne, na których nie da się kopać kryptowalut

Nvidia w przesłanej partnerom informacji przewiduje, że chipy GAxx2 pojawią się w sprzedaży w połowie maja, co oznacza, na półki sklepowe powinny trafić w okolicach czerwca tego roku. Wszystkie karty będą miały te same co dotychczas nazwy marketingowe, a zatem jedynym sposobem na odróżnienie chipów z blokadą od chipów starego typu może być kod na samym procesorze graficznym lub po prostu data dostawy. Można się jednak spodziewać, że cyfrowe narzędzia do monitorowania kart graficznych będą w stanie już za jakiś czas rozpoznać, która dokładnie wersja jest w danej karcie używana. Kopacze nie zechcą przecież kupować kota w worku.

Nvidia RTX

Doskonała informacja dla graczy

Można się spodziewać – i jest to doskonała informacja dla klientów, że wraz z „cichym uruchomieniem” serii RTX 30 z blokadą „antykryptowalutową”, sklepowa podaż, obecnie praktycznie niedostępnych procesorów graficznych z generacji Ampere ulegnie poprawie. Firma Nvidia w komunikacie do partnerów nie informuje, co dokładnie zostało zmienione w chipie. Wiadomo jednak, że poprzednia – oparta o zmiany jedynie na poziomie sterowników - próba wprowadzenia ogranicznika programowego w karcie RTX 3060 zakończyła się kompletnym niepowodzeniem po tym, jak sama Nvidia przez przypadek wypuściła sterownik odblokowujący na nowo kopanie kryptowalut.

Jak podaje serwis VideoCardz model RTX 3090 może być jedyną kartą, która nie będzie miała ogranicznika kryptograficznego, co zwyczajnie nie będzie mieć w jej przypadku sensu. Głównie ze względu na jej wysoką cenę, przez którą już teraz rentowność wydobycia na niej kryptowalut jest bardzo niska.

Źródło: VideoCardz

 

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane