Piątek , 19 Kwiecień 2024

Naukowcy opracowali inteligentną tkaninę, która potrafi dopasować się do ciała i pomoże w treningu

   18.10.2021
OmniFiber, z pozoru miękka, wiotka tkanina, która została opracowana i właśnie pokazana przez naukowców z USA i Szwecji, potrafi znacznie więcej niż się wydaje na pierwszy rzut oka. Materiał ten może „ wyczuwać” fizyczne odkształcenia i mechanicznie zwijać się, rozciągać, pulsować i zginać, zapewniając natychmiastową informację zwrotną osobie, która go nosi.
OmniFiber przyniesie rewolucję przemysłowi odzieżowemu?

Materiał, który potrafi zmieniać kształt i formę

Budowa nowego materiału, który może przynieść rewolucję przemysłowi odzieżowemu jest dość skomplikowana. Składa się on bowiem z rozciągliwych włókien podobnych do przędzy z zewnętrzną osłoną z plecionego polimeru, leżącą pod spodem warstwą miękkiego materiału, która wykrywa rozciąganie lub ściskanie jako zmianę oporu elektrycznego, oraz wewnętrzną rurkę elastomerową zawierającą płynne medium, takie jak sprężone powietrze lub woda. Włókna są cienkie i wystarczająco elastyczne, aby można je było szyć, tkać lub dziać w arkusze materiału przy użyciu istniejących komercyjnych maszyn włókienniczych.

OmniFiber

OmniFiber – dla sportowców i rekonwalescentów

Kiedy osoba nosząca obcisłą odzież wykonaną z tego materiału oddycha lub porusza się w inny sposób, włókna są w stanie zmierzyć zasięg i położenie tego ruchu. Dołączony kompresor może następnie odtworzyć to ciśnienie we włóknach, umożliwiając innemu użytkownikowi odczucie oddychania w taki sam sposób, jak poprzedni użytkownik. Potencjalne zastosowanie dla takiego działania to chociażby pomoc w optymalnym treningu.

Twórcy OmniFiber mają też nadzieję, że odzież zawierająca tego typu włókna może pomóc pacjentom w powrocie do zdrowia po operacji lub chorobach układu oddechowego w przywróceniu prawidłowych wzorców oddychania.

W dotychczas przeprowadzonych testach sprawdzających koncepcję, gorsetowa bielizna wykonana z włókien została z powodzeniem wykorzystana do monitorowania i odtwarzania ruchów mięśni oddechowych u wytrenowanej śpiewaczki operowej podczas śpiewania.

Technologia będzie dopracowywana

Naukowcy mają zamiar pracować nad dalszym rozwojem tej technologii i ewentualnym wykorzystaniem jej do treningu ruchu w takich dyscyplinach jak sport czy taniec. Póki co nie wiadomo kiedy tkanina trafi do masowej produkcji, jednak potencjalnych zastosowań może być tu bardzo wiele – od zdrowotnych i treningowych po bardziej przyziemne – będzie można na przykład tworzyć kurczliwe ubrania, które będą w stanie dopasować się do wzrostu i gabarytów użytkownika, dlatego całość wygląda bardzo obiecująco

Źródło: MIT

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane