Sobota , 31 Październik 2020

Przyszłe wersje systemu Windows 10 będą ostrzegać przed awarią dysku SSD

Testowa wersja Windows 10 Insider Preview Build 20226 dodaje do systemu operacyjnego nową i potencjalnie bardzo przydatną funkcję: ostrzeżenia o stanie dysku SSD. Tego rodzaju komunikaty mogą zaoszczędzić użytkownikom końcowym wiele nerwów - dyski SSD mają limity żywotności i choć nie są podatne (ze względu na brak ruchomych części jak w HDD), to mają ograniczony czas pracy po którym po prostu przestają działać.
Windows będzie dokładniej monitorować pracę SSD

O potencjalnych zmianach i nowościach w systemie, które sprawdzają użytkownicy zamkniętych, wewnętrznych testów Microsoft wiemy, gdyż ujawnili je sami ich uczestnicy.

Windows ostrzeże przed złym stanem SSD

W tej chwili ujawniono jedynie, że w ramach jednej z kolejnych aktualizacji Windows otrzymamy poprawkę, która wprowadzi funkcję monitorowania dysku SSD. Na ten system monitoringu będą się składać komunikaty samego systemu operacyjnego, które – wyświetlane na ekranie - ostrzegą użytkowników przed złym stanem dysku i zachęcą do wykonania natychmiastowej kopii zapasowej ważnych danych, oraz specjalnej zakładki w ustawieniach systemowych, gdzie na bieżąco będziemy mogli śledzić aktualny stan SSD. Znajdą się tam informacje o przewidywanej dalszej żywotności dysku oraz podstawowych parametrach jego pracy.

SSD mają ograniczoną żywotność

Przygotowywana przez Microsoft funkcja może się okazać przydatna i wielu użytkowników ochroni przed katastrofalną w skutkach utratą danych. Warto pamiętać, ze dyski SSD mają limity żywotności w postaci TBW, czyli wskaźnika tego ile maksymalnie danych można na nich zapisać. Po przekroczeniu tego limitu (a jego wartości są różne dla każdego urządzenia, decyduje o nich chociażby technologia w jakiej wykonano dysk) na dysku nie można już zapisać żadnych nowych informacji, więc staje się on bezużyteczny.

SSD także ulegają awariom

Dyski SSD ulegają też oczywiście awariom. I choć nie mają nieodpornych ,ruchomych części jak klasyczne magazyny HDD, to potrafią przestać pracować z dnia na dzień, bez jakiegokolwiek ostrzeżenia (w starych dyskach talerzowych często można było dostrzec „zwiastuny”, np. wolniejszą pracę, hałas). Informacja dla użytkownika, że z dyskiem dzieje się coś nie tak, może być zatem sporym udogodnieniem. 

Do większości dysków SSD można też już teraz zainstalować oprogramowanie od producentów, wykonujące podobny monitoring ich pracy. Nie każdy posiadacz SSD wie o takiej możliwości.

Żródło: Tech Radar

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane