Środa , 23 Czerwiec 2021

Nowe grafenowe dyski HDD będą 10-krotnie pojemniejsze niż obecne

   09.06.2021
Większość elektroniki użytkowej korzysta dziś z szybkich pamięci półprzewodnikowych, czyli dysków SSD. To jednak wcale nie oznacza, że zaprzestano używania dysków twardych. W zastosowaniach, w których decydującym czynnikiem jest stosunek ceny do pamięci, dyski HDD nadal pozostają najlepszym rozwiązaniem, teraz okazuje się, że użycie grafenu do powlekania talerzy da im kolejne życie.
Powłoka grafenowa zapewni dyskom HDD pole do rozwoju na kolejne lata

Powłoki grafenowe zwiększają pojemność HDD

Grupa naukowców z University of Cambridge Graphene Center odkryła, że dzięki zastosowaniu grafenu pojemność dysku twardego można zwiększyć dziesięciokrotnie. W odkryciu pomógł również zespół z University of Exeter i inne zespoły z Indii, Szwajcarii, Singapuru i USA.

Najważniejszym elementem konstrukcji HDD są talerze, które są obecnie pokrywane powłokami węglowymi (COC) w celu ochrony. Dzięki ciągłemu rozwojowi tych warstw ich grubość w ciągu kilku lat zmniejszyła się z 12,5 nm do 3 nm, co daje gęstość zapisu danych na poziomie 1 TB na cal kwadratowy.

Grafenowe HDD będą też wytrzymalsze

Tymczasem naukowcy ustalili, że zastępując od jednej do czterech tradycyjnych powłok węglowych warstwami grafenu, możliwe jest aż dziesięciokrotne zwiększenie gęstości danych, które można zapisać na tak spreparowanym dysku. Po przetestowaniu tarcia, stopnia zużycia, korozji, stabilności termicznej i kompatybilności ze smarami warstw grafenu odkryto też, że grafen umożliwia dwukrotne zmniejszenie tarcia i zapewnia lepszą odporność korozyjną oraz generalnie mniejsze zużycie niż najnowocześniejsze obecnie stosowane rozwiązania technologiczne.

Grafen

Grafen i jego struktura

Połączenie grafenu z HAMR

Co ciekawe dysk twardy, który został użyty do testów grafenowych był oparty na innej , całkiem świeżej technologii stosowanej w dyskach o wysokiej gęstości, zwanej Heat-Assisted Magnetic Recording (HAMR), którą firma Seagate – jeden z największych producentów tego typu urządzeń planuje wykorzystać na swoich dyskach o pojemności ponad 20 TB. W dyskach twardych wyposażonych w HAMR warstwa nagrywania jest podgrzewana do temperatur, z którymi nie mogą sobie poradzić tradycyjne COC. Dzięki wprowadzeniu warstw grafenu naukowcy byli w stanie zwiększyć gęstość danych o ponad 10 TB na cal kwadratowy, czyli dziesięciokrotnie. Oznacza to, ze w wielu zastosowaniach dyski HDD będą ciągle konkurencyjne wobec SSD jeszcze przez wiele lat.

Źródło: Endgadget

 

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane