Sobota , 31 Lipiec 2021

Blikiem wkrótce zapłacimy też zbliżeniowo

   14.07.2021
Coraz popularniejszy w ostatnich latach Blik doczeka się zupełnie nowej funkcjonalności. Będzie można płacić za zakupy z jego użyciem zbliżeniowo, bez podawania kodu. Na początek płatności zbliżeniowe Blikiem obsłuży 6 banków.
Popularny serwis do płatności on-line, wkrótce umożliwi płacenie zbliżeniowe w sklepach stacjonarnych. Fot ING

W tym momencie system płatności zbliżeniowych Blik polega na podawaniu jednorazowych kodów przy dokonywaniu transakcji. W przypadku, gdy chcemy zapłacić Blikiem w sklepie stacjonarnym, musimy nie tylko podać kod w terminalu POS, ale także za stwierdzić transakcję w aplikacji mobilnej na naszym smartfonie. Powoduje to, że w większości przypadków korzystania Blika w zwykłym sklepie jest nieopłacalne czasowo - zbliżanie karty płatniczej czy chociażby płatność zbliżeniowa telefonem z użyciem wirtualnej karty trwa znacznie krócej.

Zbliżeniowy Blik - jak to działa?

W nadchodzącym czasie ten jeden z najpopularniejszych sposobów płatności w polskim internecie doczeka się zmian, które ułatwią korzystanie z niego także przy zakupach stacjonarnych. Na początku nowość pojawi się w bankach Millennium, Alior Banku, ING Banku, mBanku, PKO Banku Polskim i Santander Bank Polska. System ma być jednak otwarty dla wszystkich banków zainteresowanych używaniem Blika, więc czasem można się spodziewać rozszerzenia tego systemu na inne podmioty.

Możliwość rozliczania zbliżeniowego Blikiem była przez banki (a właściwe należącego do nich operatora Blika - Polski Standard Płatności) opracowywana od kilku lat. Partnerem przy tym przedsięwzięciu był system Mastercard. Finalnie udało się opracować system, który nie będzie wymagać logowania do żadnej aplikacji, choć oczywiście na telefonie będzie się musiała znajdować aplikacja bankowości internetowej naszego banku, z aktywną funkcją Blika. Wystarczy przyłożenia telefonu do terminala. Jedyne co trzeba będzie zrobić, to odblokować smartfona. Do działania systemu nie będzie potrzebne wpisywanie żadnych kodów, co więcej całość ma działać także wtedy, kiedy nie będzie dostępu do Internetu, a nawet sieci komórkowej. Warunkiem technicznym działania usługi będzie wyposażenia telefonu w łączność NFC.

Nie dla posiadaczy iPhone’ów

Nienajlepsze wiadomości dla posiadaczy telefonów z logo nadgryzionego jabłka. W pierwszym okresie Blik zbliżeniowy nie będzie działać na telefonach Apple. Posiadacze tego typu telefonów będą musieli cały czas wpisywać kody jednorazowe. Kiedy się to zmieni? Na razie nie wiadomo.

Źródło: Blik

 

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane