Piątek , 29 Marzec 2024

Jak sprawdzić stan baterii w smartfonie? Podpowiadamy

   23.10.2023
Jeśli podejrzewamy, że akumulator naszego smartfona rozładowuje się zbyt szybko lub na przykład podejrzanie się przegrzewa, możemy skorzystać z przydatnych narzędzi (wbudowanych lub osobnych aplikacji), które pozwolą nam to zweryfikować, bez konieczności udawania się do serwisu. Dzięki tym narzędziom sprawdzimy, w jakim stanie znajduje się akumulator i (zwykle) ile jeszcze czasu zostało, zanim będzie się nadawał do wymiany.
Kondycja baterii zmienia się w trakcie użytkowania smartfona. Jej stan łatwo sprawdzić. Fot. Unsplash

Ze smartfonów korzysta dziś w zasadzie każdy i wszyscy narzekamy na to, jak krótko urządzenia te działają na jednym ładowaniu, zwłaszcza po pewnym czasie użytkowania. Na szczęście można samodzielnie, bez pomocy drogiego serwisu sprawdzić kondycję akumulatora w smartfonie i to na kilka sposobów, w zależności od rodzaju urządzenia i systemu operacyjnego.

Jeśli korzystamy z urządzenia z systemem Android, można użyć wbudowanego narzędzia o nazwie "Battery Health", które pozwala na monitorowanie stanu baterii. Można je znaleźć w ustawieniach telefonu, w sekcji "Bateria" lub "Opcje zasilania".

W przypadku urządzeń firmy Apple można skorzystać z funkcji o tej samej nazwie, czyli "Battery Health", która została wprowadzona w systemie operacyjnym iOS 11.3. Najłatwiej ją znaleźć ją w sekcji "Bateria" w ustawieniach telefonu.

Istnieje również wiele osobnych programów dostępnych w sklepach z aplikacjami, które pozwalają na monitorowanie stanu baterii i pokazują dokładne informacje o tym, jak wiele czasu pozostało do całkowitego rozładowania, a także odczytują historię ładowania i rozładowywania baterii.

Sprawdzanie kondycji baterii na smartfonach z Androidem

W przypadku urządzeń z systemem Android 9 i nowszych, Google wprowadziło przydatną funkcję "Battery Health" w ramach projektu AOSP (Android Open Source Project). Funkcja ta monitoruje poziom zużycia baterii i na wybranych urządzeniach wyświetla informacje o poziomie fizycznego zużycia całego akumulatora, który jest wyrażany w procentach.

Najszybciej uzyskamy dostęp do informacji o stanie baterii w ustawieniach telefonu, w sekcji "Bateria". Można tam znaleźć dane na temat zużycia baterii, a także sugerowane kroki w celu przedłużenia czasu pracy baterii.

Funkcja "Battery Health" w niektórych modelach telefonów potrafi również ostrzegać użytkowników o konieczności wymiany baterii, jeśli jej stan jest już faktycznie zły. W takim przypadku na ekranie wyświetlony zostanie komunikat z odpowiednią informacją.

Niestety nie wszystkie urządzenia z systemem Android oferują tę funkcję i nie każda aplikacja do monitorowania stanu baterii jest dokładna. Może się zdarzyć, że informacje o stanie baterii będą się nieco różnić w zależności od urządzenia – ma tu znaczenie czułość sensorów, najlepiej po prostu przejrzeć menu telefonu w poszukiwaniu odpowiedniej funkcji.

Osobiście korzystam z telefonu Xiaomi, by sprawdzić, jaki jest stan baterii w tym właśnie, konkretnym urządzeniu należy wykonać poniższe kroki:

  • Wejść w ustawienia telefonu, klikając ikonę trybika.
  • Przewinąć w dół i kliknąć sekcję "Bateria i wydajność".
  • Wybrać pole "Bateria".
  • Na ekranie, który się otworzy, znajdziemy informacje o poziomie naładowania baterii, a także czasie pracy na baterii.
  • Aby zobaczyć więcej informacji na temat stanu baterii, klikamy w opcję "Stan baterii", niestety w niektórych wariantach smartfona jest ona niedostępna.
  • Na ekranie "Stan baterii" zostaną wyświetlone informacje o "Pojemności baterii" oraz "Zdrowiu baterii". Pojemność baterii pokazuje, jak dużo energii może przechowywać bateria w porównaniu z jej pojemnością nominalną, podczas gdy stan zdrowia baterii pokazuje, jak dobrze bateria zachowuje swoją pojemność.
  • Niektóre modele pozwalają wykonać test obciążenia baterii, można to zrobić, klikając na opcję "Test obciążenia baterii". Test ten sprawdzi wydajność baterii, wykorzystując różne aplikacje i procesy, aby określić, jak długo bateria wytrzyma pod obciążeniem.

Sprawdzanie stanu baterii na telefonach Apple

Urządzenia z logo nadgryzionego jabłka także dysponują narzędziem do monitorowania stanu baterii, które zostało wprowadzone przez Apple w systemie operacyjnym iOS 11.3 i jest dostępne na iPhone'ach od modelu 6 w górę.

Funkcja ta (podobnie jak na telefonach z Androidem) wykorzystuje oprogramowanie, które ocenia stan baterii i wyświetla użytkownikowi informacje o poziomie zużycia baterii, który jest wyrażony w procentach. Oprogramowanie – i to jest najważniejsze – pozwala na określenie, czy bateria jest w dobrym stanie, czy też może w najbliższym czasie (a być może od razu) wymagać wymiany.

Oto krok po kroku, jak krok po kroku sprawdzić stan akumulatora na iPhone 13 (w innych modelach będzie to wyglądać bardzo podobnie):

  • Wchodzimy w ustawienia telefonu, klikając na ikonę koła zębatego.
  • Klikamy sekcję "Bateria".
  • Na ekranie "Bateria" telefon wyświetli informacje o poziomie naładowania baterii oraz pozostałym czasie pracy na baterii.
  • W celu przejrzenia dodatkowych informacji na temat stanu baterii kliknij opcję "Kondycja i ładowanie baterii".
  • Na ekranie "Stan baterii" zobaczysz informacje o "Pojemności baterii" oraz "Zdrowiu baterii". Menu Pojemność baterii pokazuje, jak dużo energii może przechowywać bateria w porównaniu z jej fabryczną pojemnością nominalną.
  • Jeśli masz starszy model iPhone'a, kroki mogą się nieco różnić, ale ogólnie procedura jest podobna. Wystarczy przejść do sekcji "Bateria" w ustawieniach telefonu, aby sprawdzić stan baterii i uzyskać więcej informacji na jej temat.

A co jeśli nasz telefon nie ma wbudowanych funkcji monitoringu? Możemy w takiej sytuacji skorzystać z jednej z zewnętrznych aplikacji.

Czy są aplikacje do monitorowania stanu baterii na smartfonie?

Tak, istnieje wiele aplikacji do monitorowania stanu baterii, które są dostępne na smartfony z systemami operacyjnymi Android i iOS. Takie aplikacje pozwalają na monitorowanie poziomu zużycia baterii, czasu pracy na baterii, temperatury baterii i innych parametrów „życiowych” akumulatora.

Przykłady popularnych aplikacji do monitorowania stanu baterii na urządzeniach z systemem Android to chociażby AccuBattery, Battery HD, Battery Monitor Widget i Power Battery. Te aplikacje wyświetlają informacje o stanie baterii w postaci widżetów na ekranie startowym lub w sekcji powiadomień.

W przypadku urządzeń z systemem iOS takie informacje można uzyskać bezpośrednio w ustawieniach telefonu, ale istnieją również aplikacje do monitorowania stanu baterii, takie jak Battery Life Doctor Pro, Battery Life, Battery Health 2 i Battery HD +. Te aplikacje wyświetlają informacje o stanie baterii w formie prostych interfejsów użytkownika i umożliwiają monitorowanie poziomu zużycia baterii w czasie rzeczywistym.

Warto jednak pamiętać, że niektóre z tych aplikacji mogą same z siebie powodować większe zużycie energii, co może niekorzystnie wpłynąć na czas pracy urządzenia na baterii.

Od czego zależy szybkość zużycia akumulatora smartfonu?

Szybkość zużycia baterii smartfona zależy od wielu czynników, takich jak intensywność użytkowania urządzenia, rodzaj i wiek baterii, temperatura otoczenia, jasność ekranu, uruchomione aplikacje, a nawet sposób korzystania z sieci bezprzewodowej.

W zależności od tych czynników czas pracy baterii smartfona może się znacznie różnić. Nowe modele smartfonów często mają baterie o większej pojemności i bardziej efektywne procesory, co może pozwolić na dłuższy czas pracy na baterii niż starsze modele.

Dla przykładu zwykła bateria litowo-jonowa w smartfonie może wytrzymać od kilku do kilkunastu godzin, w zależności od modelu i intensywności użytkowania. Jednak czas pracy baterii może być przedłużony poprzez oszczędne korzystanie z urządzenia, zmniejszenie jasności ekranu, wyłączenie niepotrzebnych funkcji lub korzystanie z trybów oszczędzania energii.

Warto także pamiętać, że efektywność baterii z czasem się pogarsza, co oznacza, że ​​bateria będzie miała mniejszą pojemność i będzie się szybciej rozładowywać. Dlatego ważne jest regularne monitorowanie stanu baterii i w razie potrzeby wymiana baterii na nową.

Tomasz Sławiński

 

To też Cię zainteresuje

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane