Piątek , 23 Luty 2024

Ładowarki solarne - czyli jak naładować smartfona w plenerze

   28.06.2023
Smartfony rozładowują się za szybko. Przyzna to niemal każdy ich użytkownik. Dlatego prawie wszyscy stale nosimy ze sobą ładowarki, a w podróży gorączkowo poszukujemy gniazdek, w których można by smartfona z ich pomocą naładować. Tymczasem są urządzenia, które pozwalają naładować akumulator telefonu (i dowolnego innego gadżetu) za pomocą baterii słonecznej. Jak znalazł na wakacje.
Ładowanie smartfona lub tabletu bez gniazdka i to za darmo? To możliwe

Zwykle, aby naładować smartfona potrzebujemy ładowarki i gniazdka elektrycznego. Niestety nie zawsze mamy dostęp do prądu z sieci, zwłaszcza jeśli jesteśmy gdzieś w terenie, np. w czasie podróży. Ładowanie to także koszty, które biorąc pod uwagę jak intensywnie korzystamy z elektronicznych gadżetów i jak drożeje prąd z roku na rok, są coraz wyższe. Pewnym rozwiązaniem stały się powerbanki, ale na nic się one zdadzą, jeśli jesteśmy w miejscu bez gniazdek elektrycznych, a cały zgromadzony w nich zapas energii ulegnie wyczerpaniu. I tu z pomocą przychodzą ładowarki solarne – dzięki nim naładujemy swoje urządzenia mobilne darmową energia słoneczną.

Panel solarny bez powerbanku

Panel solarny bez powerbanku, wodoodporny, moc panelu słonecznego 6W. Cena ok. 150 zł

Ładowarka solarna – czym jest

To urządzenie wyposażone w klasyczną baterię słoneczną (panel fotowoltaiczny). Występują zwykle w kilku wariantach konstrukcyjnych – jako samodzielny panel do pozyskiwania energii słonecznej, z którego prąd elektryczny wyślemy bezpośrednio do smartfona czy chociażby tabletu za pomocą kabla USB. Są też urządzenia bardziej praktyczne, będące połączeniem powerbanku i panelu słonecznego – wówczas sam panel solarny doładowuje powerbank, a my w razie potrzeby uzupełniamy z niego akumulator smartfona. Są też rozwiązanie pośrednie – umożliwiające doładowanie powerbanku kablem z sieci – jeśli jest taka możliwość.

Sama ładowarka ma zwykle postać rozkładanej, niezależnej maty, lub panelu solarnego na stałe połączonego z powerbankiem.

Powerbank z ładowarką solarną

Powerbank 5000 mAh z wbudowaną ładowarką solarną. Moc panelu słonecznego 1,1 W, Cena ok. 200 zł

Zalety ładowarek solarnych

  • pozwalają zupełnie za darmo naładować baterie telefonu, e-booka, nawigacji satelitarnej, tabletu czy smartwatcha,
  • są często wyposażone w dodatkowe powerbanki, możemy zatem ładować sprzęt nawet, wtedy gdy jest pochmurnie lub w nocy,
  • z ładowarki solarnej można korzystać cały rok, zarówno latem, kiedy jest najefektywniejsza, jak i zimą, gdy ładowanie trwa — ze względu na mniejszą ilość światła — nieco dłużej,
  • dzięki nim, zwłaszcza w podróży zyskujemy pełną niezależność od dostępu do gniazdek elektrycznych.

PowerNeed ES20000B

Montowana do plecaka ładowarka solarna z wbudowanym powerbank 20000 mAh, moc ładowania słonecznego do 9 W. Cena ok. 350 zł

Wady ładowarek solarnych

Po pierwsze, przenośne ładowarki solarne są zależne od warunków pogodowych. Jeśli jest pochmurno, deszczowo lub śnieżnie, to wydajność ładowania będzie znacznie niższa lub nawet zerowa. Dlatego trzeba mieć na uwadze, że nie zawsze można liczyć na niezawodność tego źródła energii.
 
Po drugie, przenośne ładowarki solarne są zwykle droższe i cięższe niż zwykłe ładowarki. Koszt takiej ładowarki może sięgać kilkuset złotych, a jej waga może przekraczać kilogram. To oznacza, że trzeba zapłacić więcej i nosić więcej bagażu, jeśli chce się korzystać z tej technologii.
 
Po trzecie, przenośne ładowarki solarne mogą mieć ograniczoną pojemność i moc. Nie każda ładowarka solarna jest w stanie naładować każde urządzenie elektroniczne. Niektóre urządzenia mogą wymagać większego napięcia lub prądu, niż jest w stanie dostarczyć ładowarka solarna. Dlatego trzeba sprawdzić specyfikację techniczną zarówno ładowarki, jak i urządzenia, które chce się naładować.
 
Podsumowując, przenośne ładowarki solarne mają swoje zalety, ale także wady. Są one przydatne w sytuacjach awaryjnych lub dla osób podróżujących po odległych miejscach. Jednak trzeba być świadomym ich ograniczeń i kosztów oraz dopasować je do swoich potrzeb i oczekiwań.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie ładowarki solarnej?

Zanim zdecydujemy się na zakup ładowarki słonecznej, warto mieć świadomość, że ładowanie z jej pomocą jest zawsze nieco mniej efektywne (dłuższe) niż to, co uzyskamy z pomocą kabla. Chociaż sprzęt ten jest coraz bardziej wydajny, na razie nie jest w stanie zapewnić takiej samej mocy ładowania jak kabel podłączony do gniazdka elektrycznego. Jednak zapewnia to, czego przy klasycznym ładowaniu nie ma – swobodę, brak kosztów i działanie na łonie natury, z daleka od sieci energetycznych i infrastruktury technicznej, czyli de facto samowystarczalność.

Najważniejszym parametrem każdej ładowarki solarnej jest moc wyjściowa wyrażona w watach, która pozwoli ocenić długość ładowania. Niestety producenci nie zawsze chcą ją pokazywać wprost, podając jedynie uzyskiwane napięcie i natężenie prądu. Jeśli jednak producent nie podaje tego, możemy wartość tę wyliczyć samodzielnie z innych parametrów. Jeśli kupowana przez nas ładowarka obsługuje napięcie 5V i natężenie 2A, mnożymy te wartości przez siebie i uzyskujemy pożądaną wartość – w tym przypadku 10W. Im ta wartość wyższa, tym lepiej. Najlepsze ładowarki solarne mają dziś moc przekraczającą 20W. Do naładowania smartfona wystarczy już moc na poziomie 5W, natomiast jeśli chcemy w miarę szybko doładować, chociażby tablet czy laptopa, będziemy potrzebować panelu solarnego o mocy minimum 10-15W.

Panel solarny z wbudowanym powerbankiem

Panel solarny z wbudowanym powerbankiem 6400 mAh, moc panelu to 21 W. Cena ok. 450 zł

Przydatnym uzupełnieniem panelu ładującego będzie powerbank. Pozwoli on na zmagazynowanie nadmiaru energii, dzięki czemu naładujemy urządzenie także w nocy. Dobrze, jeśli taki wbudowany akumulator będzie posiadał czytelny wskaźnik naładowania – np. diodę lub wyświetlacz, wówczas będziemy dokładnie wiedzieć, ile energii zostało i czy w ogóle się ładuje.

Warto by ładowarka solarna była wyposażona w możliwość uzupełniania baterii kilku urządzeń naraz. Docenią to zwłaszcza te osoby, które korzystają równocześnie ze smartfona i np. smartwatcha.

Xtorm SolarBooster

Wbudowana bateria 2100 mAh, moc ładowania słonecznego 21W, wbudowany wyświetlacz LCD informujący o stanie ładowania. Cena ok. 660 zł

 

Tomasz Sławiński

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane