Czwartek , 25 Kwiecień 2024

Dlaczego bateria w laptopie odmawia posłuszeństwa i nie ładuje się?

   23.08.2023
Zdarza się, najczęściej jest to sytuacja nagła, że bateria laptopa, mimo podłączenia go do zasilacza podpiętego już do gniazdka elektrycznego nie ładuje się. Taki stan rzeczy może oznaczać poważną awarię baterii, ale wcale nie musi. Przyczyn tego rodzaju sytuacji może być więcej. Oto najważniejsze z nich.
Problemy z ładowaniem baterii laptopa wcale nie muszą oznaczać poważnej awarii

Sygnałów, że z baterią laptopa dzieje się coś niedobrego, jest znacznie więcej niż tylko proste i nagłe przerwanie jej pracy. Najprostszy i najczęstszy objaw to zwyczajnie brak jakiejkolwiek reakcji urządzenia po podłączeniu zasilacza – na pasku zadań Windows nie pojawia się żadna informacja o ładowaniu ani jego postępach. Wygląda to tak, jakby komputer w ogóle nie wykrywał podłączenia kabla zasilającego.

Zdarza się jednak, iż sytuacja wygląda nieco inaczej. Na ekranie komputera widzimy informację o tym, że sprzęt się ładuje (ładowanie jest wykrywane, w zasobniku systemowym widać symbol baterii i ładowania), jednak w rzeczywistości cały proces nie posuwa się do przodu i stan naładowania jest przez dłuższy czas taki sam.

Najtrudniejsza sytuacja jest wtedy, kiedy komputer w ogóle się nie uruchamia. Wówczas możemy tylko podejrzewać, że problem wynika z nieprawidłowego działania baterii, ale nie możemy być tego do końca pewni, gdyż w przyczyn takiego stanu może być znacznie więcej – z awarią sprzętową innego z podzespołów włącznie.

Przyczyny problemów z baterią laptopa

Kiedy coś dziwnego dzieje się z baterią laptopa, gdy występują problemy z ładowaniem lub zasilaniem, najczęściej od razu podejrzewamy ją samą. Tymczasem to wcale nie jest takie oczywiste. W wielu przypadkach możemy mieć do czynienia z prostym rozładowaniem się baterii lub jej fizycznym zużyciem, jednak nie zawsze musi tak być.

Na przykład w sytuacji, gdy na komputerze wyświetla się informacja o tym, że bateria jest ładowana, ale w rzeczywistości pasek postępu nie idzie w ogóle do przodu (lub dzieje się to o wiele wolniej niż wcześniej), możemy mieć problem nie tyle z ogniwem a z jego zasilaczem. Jeśli system wykrywa ładowanie, a nie przybywa energii w ogniwie — najpewniej przyczyną jest zbyt niska moc zasilacza. Przyczyn może być tu wiele — albo awaria samej ładowarki, albo też, co się dość często zdarza, ładowanie nieprzeznaczonym do naszego modelu zasilaczem, chociażby pożyczonym od kogoś lub omyłkowo podłączonym, pochodzącym z innego komputera. W takiej sytuacji nie warto panikować i należy też od razu sprawdzić dociśnięcie wtyku zasilacza. Zdarza się bowiem, że jest on źle i nie do końca wsunięty, a to powoduje zakłócenia przy całym procesie napełniania baterii lub w ogóle blokuje dostarczanie prądu.

Jeżeli laptop wcale się nie ładuje, przyczyną oczywiście może być awaria baterii, jednak z doświadczenia wiem, że najczęściej zdarzają się sytuacje bardziej prozaiczne. Zwykle jest to niedziałające gniazdko elektryczne lub w ogóle niepodłączony kabel. Zdarza się, że podłączamy zasilacz do laptopa, ale już zasilacza do prądu podpiąć zapominamy. Bardzo częstym problemem jest też zużycie kabla zasilającego. Laptopy to sprzęt, który użytkujemy dość intensywnie, zdarza się zatem, że kabel wielokrotnie zwijamy i rozwijamy, a niestety mają one ograniczoną wytrzymałość i żywotność. Jedną z najczęstszych przyczyn awarii systemu ładującego jest wówczas po prostu pęknięcie przewodów wewnątrz kabla, zwłaszcza na przegubach. W takiej sytuacji najlepiej jak najszybciej wymienić kabel na nowy, chwilowo może pomóc jego wygięcie lub przesunięcie do innej pozycji (tylko jeśli nie posiada widocznych pęknięć – jeśli takie są, należy go wymienić natychmiast).

Wyjmowanie baterii z laptopa

Co robić w przypadku problemów z ładowaniem laptopa?

Należy zacząć od rozwiązań najprostszych. Jeśli nasz laptop w ogóle się nie ładuje, trzeba przejrzeć, czy wszystkie kable są dobrze ze sobą połączone, wtyki prawidłowo wpięte, oraz czy w ogóle w gniazdku jest prąd elektryczny. W tym celu wystarczy przepiąć ładowarkę do innego kontaktu. Jeżeli to nic nie da, można spróbować innego zasilacza. Na początku, zamiast kupować nowy, lepiej wypróbować biurowy lub pożyczyć od kogoś znajomego.

Nawet jeżeli problem nie leży w sprzęcie i kablach, może wynikać ze złej pracy sterowników. Zanim więc kupimy nową baterię, dobrze jest sprawdzić, czy aktualizacja sterowników poprawi sytuację. By to zrobić w laptopie działającym pod kontrolą Windows, należy otworzyć zakładkę „Menedżer urządzeń”. Widać ją, gdy klikniemy prawym przyciskiem myszy na „właściwości” Mojego komputera, a następnie Sprzęt. W samym Menedżerze urządzeń odszukujemy zakładkę Baterie, klikamy na opcję „Bateria Microsoft o metodzie kontroli zgodnej z ACPI” i wybieramy opcję „Odinstaluj” ją. Na koniec restartujemy komputer – sterownik powinien się zainstalować na nowo w momencie ponownego uruchomienia laptopa.

Bateria ładuje się tylko do 60-70%

Czasami problem może mieć też inną naturę. Bateria ładuje się co prawda normalnie, ale poziom naładowania, nawet po wielu godzinach podłączenia do sieci nie przekracza 60-70%. Przyczyna takiego stanu rzeczy może być bardzo prozaiczna. Najczęściej oznacza to po prostu, że komputer działa w trybie oszczędzania baterii. Jest to funkcja spotykana obecnie w prawie każdym nowym laptopie i ma w swoim zamierzeniu powodować, że bateria nie zużyje się tak szybko, jak modelach starszych generacji. Funkcję tę oczywiście można wyłączyć w ustawieniach komputera w panelu sterowania Windows, jednak nie jest to polecane, zwłaszcza jeśli komputer jest cały czas podłączony do gniazdka zasilającego, gdyż faktycznie wydłuża to jego żywotność. Jeśli jednak planujemy pracować przez kilka godzin bez podłączenia do zasilania i chcemy wykorzystać całą moc baterii, warto to po prostu dezaktywować.

Jeśli natomiast proces ładowania zawsze dochodzi tylko do 95%, może to oznaczać, iż sama bateria ma fabryczną funkcję „oszczędzania się”. W takiej sytuacji nie musimy podejmować żadnych działań, a taki stan jest po prostu dla niej naturalny i nie świadczy o awarii.

„Reset prądowy” laptopa

Gdy pojawiają się jakiekolwiek problemy z baterią, większość laptopów oferuje coś takiego, co można nazwać resetem prądowym mającym pomóc wyeliminować drobne kłopoty z ich działaniem. Praktycznie każdy producent ma tu jednak swoje własne procedury i rozwiązania — najłatwiej będzie zajrzeć do instrukcji obsługi posiadanego modelu lub na stronę wytwórcy, gdzie wszystko powinno być wyjaśnione krok po kroku. W laptopach jednej z popularnych marek cała procedura wygląda w ten sposób:

  • należy zacząć od odłączenia wszystkich zewnętrznych urządzeń peryferyjnych, takich jak zewnętrzne dyski twarde, drukarki, karty pamięci, zewnętrzne napędy optyczne (jeśli komputer posiada wewnętrzny napęd optyczny, należy wyjąć płytę CD/DVD), klucze sprzętowe itp.,
  • w kolejnym kroku trzeba wyłączyć komputer,
  • następnie odłączyć zasilacz sieciowy,
  • wyjąć baterię (jeśli jest to bateria wyjmowana),
  • nacisnąć i przytrzymać przycisk zasilania przez 40 sekund, aby przeprowadzić reset prądowy,
  • na koniec ponownie podłączyć zasilacz sieciowy i umieść baterię w kasecie, a następnie włączyć komputer i sprawdzić, czy problem został rozwiązany.

Dopiero, jeśli wszystkie metody „domowe” zawiodą, warto zanieść sprzęt do serwisu.

Tomasz Sławiński

To też Cię zainteresuje

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane