Czwartek , 18 Kwiecień 2024

5 praktycznych zastosowań dysków USB o których nie wiedzieliście

   09.01.2024
Każdy używał przenośnej pamięci USB do przenoszenia plików między komputerami, komputerem a telewizorem, oraz jako magazyn plików lub miejsce do tworzenia ich kopii zapasowych. Okazuje się jednak, że z pamięcią USB można zrobić znacznie więcej. W tym tekście pokażemy co.
Dysk USB przyda się nie tylko jako magazyn plików

Wszyscy wiedzÄ…, do czego sÅ‚uży pamięć flash. To maÅ‚ych rozmiarów, mobilny dysk, na którym można wygodnie przechowywać pliki, lub Å‚atwo i szybko przenosić je z innego urzÄ…dzenia na inne. UrzÄ…dzenie to jednak może mieć znacznie wiÄ™cej przydatnych zastosowaÅ„, niektóre z nich sÄ… bardzo użyteczne i mogÄ… siÄ™ okazać pomocne w codziennym życiu. Najważniejsze z nich zebraliÅ›my w tym tekÅ›cie, przekonani, że przydadzÄ… siÄ™ naszym użytkownikom. Oto one:

Z dysku USB można uruchamiać programy

Zdarza siÄ™, że jedziemy do miejsca, do którego nie bÄ™dziemy mogli zabrać wÅ‚asnego komputera (np. ze wzglÄ™du na nadbagaż w samolocie). Co prawda mamy tam dostÄ™p do innego urzÄ…dzenia, ale nie ma na nim programów, z których chcielibyÅ›my skorzystać. Tymczasem to już nie jest żaden problem! Niektóre aplikacje, a nawet gry (lista ciekawych programów mobilnych znajduje siÄ™ tu) można Å‚atwo skopiować na pamięć USB, a nastÄ™pnie uruchomić po podÅ‚Ä…czeniu pendrive do dowolnego urzÄ…dzenia z systemem operacyjnym odpowiadajÄ…cym tym programom (nie uruchomimy gier z Windows na Mac).

Jest to rozwiÄ…zanie szczególnie przydatne, jeÅ›li chcemy mieć pod rÄ™kÄ… wybrane aplikacje, których później bÄ™dziemy mogli używać na dowolnym komputerze, jaki znajdzie siÄ™ w naszej dyspozycji. Chociażby w kawiarence internetowej w hotelu, czy na laptopie kogoÅ› znajomego, bez instalacji na nim żadnego dodatkowego oprogramowania.

Z dyskiem USB można przyspieszyć stary komputer

JeÅ›li posiadamy nieużywany pendrive oraz starego PC lub laptopa z wolnym dyskiem twardym (HDD z 5200 obr./min.), możemy użyć wbudowanej w system Windows funkcji ReadyBoost, która powinna zauważalnie przyspieszyć dziaÅ‚anie systemu.

Po odpowiednim ustawieniu pendrive (wszystkie instrukcje wyÅ›wietli system, po wpisaniu w systemowej wyszukiwarce hasÅ‚a ReadyBoost) bÄ™dzie on dziaÅ‚ać jak szybka pamięć podrÄ™czna dysku twardego, buforujÄ…c czÄ™sto używane pliki. Po konfiguracji caÅ‚ość zadziaÅ‚a automatycznie: jeÅ›li w danej chwili szybsze bÄ™dzie odczytywanie z pamiÄ™ci USB, a nie dysku twardego, system Windows wykorzysta pamięć flash do zapisywania podrÄ™cznych plików, a tym samym przyspieszy swoje dziaÅ‚anie.

Jest to funkcja przydatna przede wszystkim dla posiadaczy kilkuletnich laptopów, z dyskami HDD. JeÅ›li mamy już dysk SSD, system Windows zablokuje używanie funkcji ReadyBoost, ponieważ pamięć podrÄ™czna byÅ‚aby wolniejsza niż wbudowany dysk SSD.

Z USB można uruchomić system operacyjny typu „Live”

By uruchomić komputer, potrzebny jest system operacyjny. Bez niego urzÄ…dzenie to jest tylko skrzyneczkÄ… z szumiÄ…cymi wentylatorami. Czasem jednak zdarza siÄ™, że w nasze rÄ™ce wpada komputer bez systemu lub taki, na którym z różnych powodów nie możemy zainstalować zwykÅ‚ego Windows (np. tylko go testujemy). Na szczęście jest wyjÅ›cie — zamiast peÅ‚nej instalacji na dysku komputera, możemy użyć specjalnego systemu zainstalowanego na pendrive.

Wybór dostÄ™pnych systemów mobilnych jest duży. Od przenoÅ›nych wersji systemu Windows po kompilacje „Live” systemów operacyjnych Linux. ZaletÄ… systemów tego typu jest ogromna prywatność jego użytkowania. Wynika to z faktu, że taki system operacyjny jest Å‚adowany jedynie do pamiÄ™ci RAM komputera, co oznacza, że ​​po ponownym uruchomieniu dane o naszej w nim aktywnoÅ›ci zostanÄ… skasowane.

Taki osobisty system możemy nosić we wÅ‚asnej kieszeni. KorzystajÄ…c z „obcych” komputerów, nie bÄ™dziemy zmuszeni do zmagania siÄ™ z ustawieniami innych. Po prostu użyjemy wÅ‚asnego systemu.

USB można użyć jako dysku do resetowania hasła

Każdy, kto zapomniaÅ‚ hasÅ‚a do swojego komputera, wie, jak bardzo to stresujÄ…ce, zwÅ‚aszcza w sytuacji, w której potrzebujemy siÄ™ zalogować natychmiast (chociażby z powodów zawodowych). Dla osób, które w takiej sytuacji chcÄ… uniknąć stresu, mamy rozwiÄ…zanie: dysk resetowania hasÅ‚a w Windows.

Jest to narzÄ™dzie przydatne zwÅ‚aszcza dla osób, które posiadajÄ… na komputerze konto lokalne (czyli nie majÄ… konta Microsoft, pozwalajÄ…cego na reset za pomocÄ… e-maila).

Jak stworzyć taki dysk? Należy podÅ‚Ä…czyć sformatowanÄ… pamięć USB do komputera, kliknąć Start i wpisać hasÅ‚o „dysk resetowania hasÅ‚a”. W wynikach pojawi siÄ™ pozycja „Utwórz dysk resetowania hasÅ‚a”, klikamy na to i dalej postÄ™pujemy już zgodnie z instrukcjami. Taki pendrive chowamy do szuflady i użytkujemy, kiedy okaże siÄ™ to potrzebne.

USB jako klucz do komputera

SÄ… osoby, które bardzo sobie ceniÄ… prywatność i nie chcÄ…, by do ich komputera mógÅ‚ siÄ™ zalogować ktokolwiek obcy, a jednoczeÅ›nie nie lubiÄ… caÅ‚ej procedury wpisywania haseÅ‚ za każdym razem po uruchomieniu.

Dla nich także istnieje rozwiÄ…zanie z użyciem dysku USB, który można przeksztaÅ‚cić w osobisty klucz do systemu. Po jego skonfigurowaniu bÄ…dź zakupie (na rynku można nabyć gotowe klucze w formie pendrive USB), komputer bÄ™dzie można szybko aktywować przez wÅ‚ożenie dysku do gniazda.

JeÅ›li chodzi o konfiguracjÄ™ już posiadanego napÄ™du flash, to by to wykonać, musimy użyć oprogramowania zewnÄ™trznego, które przeksztaÅ‚ci zwykÅ‚y dysk USB w peÅ‚noprawny token zabezpieczajÄ…cy. Może to być np. aplikacja Rohos Logon Key (kosztuje ok. 150 zÅ‚). Taki token pozwoli bÅ‚yskawicznie odblokować nasz PC lub laptopa (jest też wersja na Mac) bez wpisywania jakiegokolwiek klucza – dziaÅ‚a to na poziomie identyfikacji sprzÄ™tu.

To rozwiązanie ma jednak jedną dość poważną wadę. Gdy pendrive zgubimy lub się zepsuje, możemy mieć problem z dostaniem się do komputera, dlatego tę opcję polecam jedynie zaawansowanym użytkownikom.

Tomasz Sławiński

 

To też Cię zainteresuje

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane