Poniedziałek , 15 Lipiec 2024

Słuchawki bezprzewodowe (TWS) od Manty. Przegląd

   07.05.2021
Każdy, kto korzystał z dousznych słuchawek Bluetooth wie, jak wygodne są one w codziennym użytkowaniu. Kable nie krępują nam ruchów, nie ma ryzyka zahaczenia o coś i zerwania ich w biegu lub podczas treningu. Po wprowadzeniu protokołu Bluetooth 5.0 bardzo poprawiła się też jakość emitowanego przez nie dźwięku. By wyjść naprzeciw modzie na bezprzewodowe słuchanie muzyki, przetestowaliśmy dla was kilka modeli słuchawek tego typu od Manty, wykorzystujących BT 5.0 i wykonanych w różnym wzornictwie. Oto nasze podsumowanie.
Słuchawki bezprzewodowe TWS za niewielkie pieniądze mogą oferować zaawansowane funkcje

Słuchawki TWS, czyli True Wireless Sound, jak sama nazwa wskazuje są w pełni bezprzewodowe. Nie są wyposażone w żadne kable, nawet takie łączące obie słuchawki ze sobą (co odróżnia je od zwykłych bezprzewodowych). Ich popularność od lat rośnie, co jest efektem wygody i coraz wyższej jakości dźwięku w transmisji bezprzewodowej. Dochodzi do tego dłuższa gra na jednym cyklu ładowania, oraz nowe smartfony, które w znaczącej części nie posiadają już w ogóle gniazda mini jack.

Słuchawki TWS to też duża wszechstronność. Większość modeli posiada poręczne etui, które służy nie tylko do bezpiecznego przechowywania, ale ma też funkcję akumulatora, co pozwala je kilkakrotnie doładować, wydłużając kilka razy ich efektywny czas pracy.

Gdy kupujemy słuchawki najważniejszych jest zawsze kilka rzeczy: przede wszystkim jakość dźwięku, oczywiście dla wielu użytkowników bardzo duże znaczenie ma także wygląd. Jeszcze inni stawiają na łatwość obsługi, lub chociażby mocne trzymanie się uszu.

W serwisie HotGear przetestowaliśmy 7 różnych modeli słuchawek TWS Manta, które posiadają funkcjonalności przygotowane z myślą o zarówno mniej, jak i bardziej wymagających użytkownikach. Są to słuchawki dokanałowe lub douszne – wszystkie je łączy brak okablowania oraz zaawansowana łączność Bluetooth 5.0 zapewniająca transmisję dźwięku w wysokiej jakości.

Manta D012

Najbardziej podstawowy model TWS od Manty. Są to słuchawki douszne wykonane w kolorze białym z czarnym ale ze srebrnym wykończeniem, zbudowane tak, by pasowały do każdego ucha. Dobry wybór dla osób, które wolą ten typ mocowania od bardziej inwazyjnych słuchawek dokanałowych. Słuchawki te są bardzo lekkie (ważą zaledwie po 5 gramów).

Wyróżnikiem tego modelu jest bardzo intuicyjne sterowanie – posiadają jeden przycisk, którym można sterować wszystkimi funkcjami – od zmiany utworu po odebranie połączenia telefonicznego, a także dużą czułość mikrofonów, co zapewnia dobrą jakość rozmów telefonicznych.

Do słuchawek w zestawie producent dołącza etui z akumulatorem. Jednokrotne naładowanie słuchawek pozwala na 3 godziny odtwarzania muzyki, natomiast dzięki etui z wbudowaną baterią możemy ich pracę trzykrotnie wydłużyć.

Jakość muzyczna tych słuchawek stoi na wysokim poziomie. Dźwięk jest przyjemny dla ucha, choć nie znajdziemy tu oczywiście „bajerów” dźwiękowych typowych dla dużo droższego sprzętu, obsługują one za to funkcję 3D Stereo Sound, która tworzy wrażenie przestrzenności.

Atutem tych słuchawek jest niezwykle konkurencyjna cena. Nabędziemy je za zaledwie ok. 49 zł.

Manta D012

Manta D012

Manta MTWS001

Bezprzewodowe słuchawki douszne TWS koloru czarnego. Ich wyróżnikiem jest zastosowanie protokołu Bluetooth 5.0 obsługującego przesyłanie HFP, A2DP, HSP, AVRCP, a także zastosowanie pasywnej redukcji szumów oraz powłoki odpornej na działanie wilgoci (certyfikat IPX5, zapewniający, iż nie uszkodzi ich np. deszcz). Każda słuchawka waży tylko 3,5 grama, jednak anatomiczny kształt z trzema punktami podparcia sprawia, że nie wypadają z uszu nawet przy bardziej gwałtownych ruchach głowy.

Słuchawki te parują się ze sobą automatycznie, jednocześnie można ich używać pojedynczo. Sterowanie słuchawkami odbywa się za pomocą wbudowanych w nie przycisków. Do pogłośnienia wystarczy trzykrotne naciśniecie tego z lewej, do ściszenia ta sama akcja, ale w prawej słuchawce.

Jakość muzyczna tych słuchawek jest wysoka, zwłaszcza jeśli chodzi o tony niskie i wokale.

Co warte podkreślenia, etui z akumulatorem dołączane do zestawu wyposażono w cztery diody LED, które pokazują stan jego naładowania. Całkowite naładowanie akumulatora pozwala na trzykrotne doładowanie słuchawek, co daje w sumie aż 9 godzin słuchania muzyki. Biorąc pod uwagę, iż słuchawki Manta MTWS001 kosztują jedynie ok. 49 zł, ich możliwości i funkcje po prostu imponują.

Manta MTWS001

Manta MTWS001

Manta MTWS002

Następne z serii w pełni bezprzewodowych słuchawek TWS od Manty. Posiadają Bluetooth 5.0, wyposażone są też w kilka przydatnych funkcji. Jedną z nich jest na przykład inteligentna pasywna redukcja szumów otoczenia, zapewniająca dobrą ochronę przed hałasami z zewnątrz, także podczas rozmów prowadzonych przez telefon. Wyróżnikiem tych słuchawek jest obecność cyfrowego procesora dźwięku (DSP), dzięki któremu tworzona jest realistyczna symulacja dźwięku przestrzennego, dająca wrażenie otoczenia przez muzykę, podobnie jak ma miejsce na koncercie z orkiestrą. Dźwięk, szczególnie tony niskie i basy wypadają w tym sprzęcie nadspodziewanie dobrze, także dzięki zastosowaniu dużego (średnica 7,2 mm) magnesu neodymowego w każdej z końcówek.

Warto w tym miejscu zauważyć, że słuchawki MTWS002 obsługują integrację z asystentami głosowymi (zarówno asystent Google, jak i Siri z iPhone’ów). Dzięki komendom głosowym można tu mówić także o standardzie „hands free”.

Słuchawki te są odporne na działanie wody (zachlapania, deszcz) dzięki certyfikatowi IPX5. Pojedyncze naładowanie pozwala na 3 godziny słuchania muzyki, jednak znajdujące się w komplecie etui posiada wbudowany akumulator, który pozwala na trzykrotne doładowanie, co w sumie umożliwia 9 godzin odtwarzania muzyki. Ładowanie baterii w etui trwa ok. 1 godziny.

Cena tych słuchawek to zaledwie ok. 49 zł.

Manta MTWS002

Manta MTWS002

Manta MTWS003

Te słuchawki posiadają wszystkie zalety poprzedniego modelu, np. protokół Bluetooth 5.0, silne magnesy neodymowe, cyfrowy procesor dźwięku pozwalający na słyszalną emulację dźwięku 3D, odporność na zachlapanie i deszcz (IPX5), inteligentną pasywną redukcję szumów otoczenia. To co w nich znajdziemy to też pojemny akumulator zapewniający do 3 godzin pracy na jednym cyklu ładowania (do 9 godzin po trzykrotnym doładowaniu z etui), a także obsługę sterowania głosem z wykorzystaniem asystentów Google i Siri. Wyróżnikiem jest natomiast zastosowanie paneli dotykowych zamiast przycisków do sterowania na powierzchni słuchawek. Czujniki te są czułe i precyzyjne, znacznie przyspieszają i ułatwiają korzystanie z tego sprzętu, zwłaszcza gdy jesteśmy w ruchu i nie ma czasu na skomplikowaną gestykulację – do włączenia konkretnego zadania wystarczy jedynie delikatne muśnięcie powierzchni.

Etui prócz funkcji akumulatora wyposażono w wyświetlacz, który pokazuje stan naładowania akumulatora w procentach.

Cena tych słuchawek to ok. 59 zł.

Manta MTWS003

Manta MTWS003

Manta MTWS004

Kolejne słuchawki wykonane w technologii dokanałowej z Bluetooth 5.0 o stylowym designie. Oko przykuwa tu biała kolorystyka ze srebrnymi detalami. Ten model nie tylko może się podobać, ale wyróżnia go wysoka jak na tę klasę i cenę sprzętu jakość – zarówno pod względem muzycznym (brzmienie przez nie oferowane jest klarowne, miłe dla uszu i dość głębokie, oferują przestrzenny dźwięk stereo, mocne, głębokie basy) – jak i funkcjonalnym.

Ten model, podobnie jak poprzedni może być sterowany dotykiem. Posiada wbudowane czujniki, które pozwalają na łatwe i szybkie zarządzanie funkcjami. Np. jeśli chcemy odrzucić połączenie przychodzące, wystarczy przytrzymanie palcem zewnętrznej strony słuchawki przez 2 sekundy. Jednokrotne dotknięcie to aktywacja odtwarzania muzyki lub pauza, a także odebranie połączenia.

Warto zwrócić uwagę, że słuchawki te są wodoodporne (certyfikat IPX5), wyposażono je też w funkcję inteligentnej, pasywnej redukcji szumów otoczenia, co skutecznie izoluje użytkownika od zewnętrznego zgiełku. Model ten współpracuje z asystentami głosowymi Apple oraz Google, co ogranicza konieczność wyciągania smartfona z kieszeni. Mogą pracować zarówno w parze (łączenie następuje automatycznie), jak i pojedynczo.

Akumulator wbudowany w słuchawki pozwala na 3 godziny odtwarzania muzyki, dodatkowa bateria w etui umożliwia rozszerzenie tego czasu do 9 godzin w trzech doładowaniach. Samo ładowanie akumulatora etui zajmuje ok. 60 minut.

Cena tych słuchawek to ok. 79 zł.

Manta MTWS004

Manta MTWS004

Manta MTWS005

MTWS005 to słuchawki TWS dla osób aktywnych ruchowo. Wyposażono je bowiem specjalne uchwyty mocujące do uszu, sprawiające, że nie wypadają one, niezależnie od tego jak intensywny trening wykonuje ich użytkownik. Biegamy, uprawiamy gimnastykę, ćwiczymy inne sporty – możemy mieć pewność, że ich nie zgubimy.

Także i ten model wyposażono w cyfrowy procesor dźwięku, który powoduje, iż muzyka w odbiorze użytkownika jest słyszana jakby z pewnej odległości, co daje wrażenie dźwięku 3D. Dźwiękowo są to słuchawki – jak na tę klasę cenową urządzenia – bardzo zaawansowane. Muzyka z nich płynąca ma głęboką, wyrazistą fakturę, basy są głębokie, wysokie tony wyraźnie słyszalne. Także podczas rozmów telefonicznych dźwięk jest czysty, dzięki czemu słyszymy naszych rozmówców bardzo wyraźnie.

Zarządzanie całością odbywa się za pomocą przycisków (są na obydwu słuchawkach). Przyciski te zajmują całą zewnętrzną powierzchnię słuchawki ułatwia sterowanie. Co ważne, z ich pomocą możemy wydawać polecenia także aplikacji do odtwarzania muzyki na telefonie.

Podobnie do wyposażenia innych modeli, także i tu znajdziemy skuteczną pasywną redukcję szumów otoczenia.

Prócz trzymania się uszu, wyróżnikiem tego modelu jest bardzo pojemna bateria zarówno w słuchawkach, jak i w etui. Na pojedynczym ładowaniu będą one działać do 4 godzin, jednak powerbank w pokrowcu pozwala na aż 5 doładowań, co w sumie oznacza nawet 20 godzin słuchania.

Cena tych słuchawek to ok. 89 zł.

Manta MTWS005

Manta MTWS005

Manta MTWS006

To najbardziej zaawansowane słuchawki TWS od Manty. Wyróżnia je niezwykle ciekawy, eleganckim design. Wykonano je z nowoczesnego tworzywa ABS, które jest bardzo twarde i odporne na zarysowania mechaniczne. Całość wyprodukowano w – jak to nazywa producent – kolorze fortepianowej czerni i faktycznie może się podobać. Przyciski funkcyjne na słuchawkach wykonano z aluminium co jeszcze potęguje wrażenie wysokiej jakości i wysokiej klasy sprzętu.

Manta MTWS006 to sprzęt, o najwyższym na naszej liście poziomie muzycznym spośród wszystkich model, które tu prezentowaliśmy. Bluetooth 5.0 zapewnia transmisję wysokiej jakości, Basy są tu wyjątkowo mocne i głębokie, dźwięki wyraźne zarówno w dolnym jak i górnym rejestrze.

Sprzęt ten ma wbudowany cyfrowy procesor dźwięku, który odpowiada za stereofoniczne efekty przestrzenne generowane przez głośniki. Efekt ma przypominać akustykę sali koncertowej i, choć może nie jest to odwzorowanie 100%, to, jak na niewygórowaną cenę tego sprzętu, nie ma się tu do czego przyczepić. Efekt na serio imponuje.

Słuchawki wyposażono te producent wyposażył w pasywną redukcję szumów. Działa ona bardzo skutecznie i efektywnie. Rozmowy telefoniczne z użyciem tych słuchawek przebiegają bez zakłóceń, dzięki wbudowanym mikrofonom nasi rozmówcy niezależnie od okoliczności słyszą nas czysto i wyraźnie.

Słuchawki te działają zarówno po sparowaniu ze smartfonami z Androidem, jak i iPhone’ami, obsługują także polecenia głosowe asystentów Siri i Google. Potrafią pracować zarówno w parze (łączą się automatycznie) jak i w trybie pojedynczym.

Kolejnym walorem tych słuchawek, mimo ograniczonego rozmiaru etui, jest też jego pojemna bateria. Pozwala ona na ich czterokrotne doładowanie, co daje użytkownikowi do 16 godzin odtwarzania muzyki (4 godziny na pojedynczym ładowaniu słuchawek). Poziom naładowania futerału pokazuje – od razu po jego otwarciu – wbudowany wyświetlacz.

Cena tych słuchawek to ok. 139 zł.

Manta MTWS006

Manta MTWS006

Słuchawki TWS od Manty - gdzie kupić?

Wszystkie opisywane słuchawki można kupić w firmowym sklepie online.

Tomasz Sławiński

KOMENTARZE (159) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

25 listopada 2022 o 21:32

Joasia

Też mam i polecam Słuchawki bezprzewodowe douszne Manta H35T Bardzo dobrej jakości, dźwięk wyraźny, bateria trwała i są piękne . Jestem zadowolona z zakupu.
22 września 2022 o 21:24

Kasia

Dla mnie także spoko słuchaweczki i w dobrej cenie
05 września 2022 o 22:11

Wiktoria

Dosyć fajne te słuchawki Manty, nie sądziłam że będa tak fajnie grały. Polecam

Najczęściej czytane