Czwartek , 25 Kwiecień 2024

iRobot Roomba j7 - test inteligentnego odkurzacza

   20.12.2021
Odkurzanie nie jest zbyt lubianą czynnością. Jest pracochłonne, zabiera też cenny czas, dlatego warto zainteresować się urządzeniami, które są w stanie skutecznie nas w tym wyręczyć. Czy jednak wśród licznych, zwykle podobnych do siebie modeli można dziś znaleźć urządzenie, które wyróżnia się na tle pozostałych funkcjonalnością i realnie większymi możliwościami? Przetestowaliśmy iRobot Roomba j7, który jest jednym z bardziej zaawansowanych urządzeń dostępnych na rynku. Oto nasza recenzja.
Roomba j7 to odkurzacz, który skutecznie wyręczy nas w sprzątaniu domu

Roboty sprzątające z roku na rok stają się popularniejsze. Dzieje się tak, gdyż wyręczają nas z nielubianego obowiązku. Niestety technologia ta nie była dotąd pozbawiona niedociągnięć – nazywane szumnie „inteligentnymi”, roboty te działały bardziej po omacku niż według jakiegoś precyzyjnego planu, potrafiły też przysporzyć właścicielom niemałych kłopotów. W sieci można znaleźć filmiki, na których widać, jak sprzęt starszych generacji roznosi po całym mieszkaniu napotkane psie odchody, spada ze schodów, czy też klinuje się w najmniej spodziewanym miejscu. Przetestowany przez nas robot Roomba j7 to jednak odkurzacz bardzo dopracowany, który nie ma tych wszystkich kłopotliwych „przypadłości wieku dziecięcego”. Jest nie tylko bardzo przemyślany od strony inżynierskiej, lecz faktycznie inteligentny: dostosowuje się do stylu życia domowników, dopasowując tryb działania do potrzeb człowieka, odwrotnie niż większość innych tego typu urządzeń, którym ludzie – by nie zakłócać ich pracy, w zasadzie powinni schodzić z drogi.

iRobot Roomba j7 w stacji dokującej (ładowarce)

iRobot Roomba j7 w stacji dokującej (ładowarce)

iRobot Roomba j7 – funkcje oraz dane techniczne

Robot odkurzający Roomba j7, który przetestowaliśmy to kompaktowe urządzenie o rozmiarach pozwalających mu swobodnie przemieszczać się po każdym mieszkaniu, docierając do jego wszelkich zakamarków. Wjeżdża pod większość niskich szaf i łóżek, radzi sobie zarówno z prostymi, gładkimi powierzchniami jak i gęstymi dywanami. Jego wysokość to 8,5 cm, średnica 34 cm a waga ok. 3,4 kg. W zestawie razem z robotem w pudełku znajdują się także:

  • zintegrowana stacja dokująca,
  • przewód do podłączania stacji dokującej do zasilania,
  • dodatkowy filtr,
  • dodatkowa szczotka boczna,
  • akumulator iRobot Li-Ion (fabrycznie zamontowany w urządzeniu),
  • instrukcja obsługi.

iRobot Roomba j7 – inteligentny robot odkurzający

iRobot Roomba j7 – inteligentny robot odkurzający

Odkurzacz Roomba j7 wyposażono w pokaźny zestaw czujników i funkcji odpowiadających za precyzyjne, skuteczne i bezpieczne sprzątanie. Są to:

Anti-Tangle, dzięki którym robot nie zaplącze się w kable ani frędzle dywanu.

Clif Detect, z pomocą którego, odkurzacz z wyprzedzeniem wykrywa niebezpieczne dla siebie uskoki oraz schody, co zabezpiecza go przed upadkiem.

Dirt direct, czyli czujnik skumulowanych zabrudzeń, który pozwala robotowi wykryć miejsca szczególnie zanieczyszczone i na nich skupić uwagę przy sprzątaniu.

Self Charging, system, który działa w ten sposób, że gdy w czasie odkurzania rozładuje się akumulator, robot samodzielnie wraca do stacji dokującej i uzupełnia zapas energii, po czym (o ile go nie zablokujemy) rusza do dalszej pracy.

Filtr Aeroforce, który wyłapuje z powietrza aż 99% pyłków i alergenów. Jest w stanie zatrzymać cząstki nawet o wielkości zaledwie 10 mikronów.

Genius 3.0, technologia, która pozwala robotowi Roomba j7 zaadaptować się do zmiennych warunków otoczenia oraz na przykład oszacować czas potrzebny na sprzątanie. Robot potrafi nawet ułatwić dostosowywanie mapy, automatycznie proponując nazwy pomieszczeń, kiedy będzie gotowy do ich stworzenia.

Co do czasu pracy - urządzenie przy w pełni naładowanym akumulatorze może odkurzać przez 75 minut bez przerwy, natomiast kolejne doładowanie zajmie mu do 180 minut. Jeśli w czasie cyklu sprzątania akumulator się rozładuje, robot wróci do stacji dokującej, doładuje się a potem ponownie ruszy na mieszkanie zaczynając od miejsca, w którym przerwał.

Urządzenie jest stosunkowo ciche. Hałas nie prekracza 70 dB, co jest natężeniem podobnym do grającego telewizora, i jest wartością znacznie niższą niż w klasycznych odkurzaczach.

Roomba j7 wygląda bardzo estetycznie i nowocześnie, ma kształt spłaszczonego walca, co stało się już standardem w tej grupie urządzeń. Widać też, że jest solidne – materiały użyte do jego produkcji są wysokiej jakości i dokładnie spasowane. Na górze robota znajduje się element wykonany z materiału przypominającego szczotkowane aluminium, co prezentuje się bardzo elegancko, tam też ulokowano okrągłą diodę, której zadaniem jest informowanie o stanie pracy urządzenia.

Od spodu Roomby j7 znajdziemy dwie duże, podłużne szczotki systemu czyszczącego Aeroforce, oraz dodatkową szczotkę boczną oczyszczającą kąty i krawędzie ścian oraz mebli. Znajdują się tam także złącza do ładowania w stacji dokującej, sensor wykrywający rodzaj podłoża oraz kółka połączone z wewnętrznym napędem, dzięki którym robot może się poruszać.

iRobot Roomba j7 od spodu

iRobot Roomba j7 od spodu

Użytkowanie robota Roomba j7

Korzystanie z odkurzacza iRobot Roomba j7 najlepiej zacząć od przydatnej i funkcjonalnej aplikacji iRobot HOME, która jest dostępna (bez opłat) dla użytkowników smartfonów z Androidem, jak i iPhone’ów. Umożliwia ona szybkie połączenie robota do sieci Wi-Fi, co pozwala skorzystać ze wszystkich funkcji kontrolnych, za pośrednictwem smartfona, a są to chociażby podsumowania cykli sprzątania, możliwość tworzenia spersonalizowanych harmonogramów.

To, co szczególnie wyróżnia roboty Roomba j7, to możliwość stworzenia dokładnej mapy mieszkania/domu oraz wytyczenia granic pomieszczeń, dzięki czemu pracę robota można – w razie potrzeby – ograniczyć tylko do wybranych pomieszczeń lub obszarów bez zamykania drzwi. Aplikacja może pełnić rolę naszego „centrum kontroli” nad odkurzaczem – urządzenie jest w stanie rozpoznawać przeszkody i dzięki platformie iRobot Genius wysyłać nam ich zdjęcia w razie potrzeby, tak, byśmy wiedzieli, co się dzieje w miejscu, w którym pracuje.

Odkurzacz reaguje na polecenia głosowe – współpracuje on z asystentami takimi jak chociażby Amazon Alexa czy Google Home.

iRobot Roomba j7 - aplikacja

Roomba j7 – jak odkurza?

Przed testem robota sprzątającego Roomba j7 zadawałem sobie pytanie, czy tak niewielkich rozmiarów urządzenie poradzi sobie z mieszkaniem, w którym są zwierzęta i wiele dywanów. W końcu w tak bardzo kompaktowej obudowie  z pozoru niełatwo zmieścić bardzo wydajny silnik ssący. Myliłem się – producent Roomby, iRobot, świetnie to dopracował. Na system czyszczenia, nazwany Aeroforce, składa się bowiem kilka współpracujących ze sobą elementów:

3-stopniowy, regulowany automatycznie system ssania, który sam potrafi się dopasować do typu podłoża. Według deklaracji producenta ma być on aż 10 razy wydajniejszy niż w podstawowym modelu Roomba 600. Mechanizm ten składa się z dwóch podłużnych, gumowych szczotek, które zbierają największe zabrudzenia z powierzchni. Jest on dodatkowo wyposażony w funkcję, której nie znajdziemy w mniej zaawansowanych odkurzaczach: dopasowuje wysokość głowicy czyszczącej do odkurzanego podłoża – inną dla dywanów z długim włosem, a inną dla całkowicie płaskich powierzchni.

Skuteczność odkurzania wspiera obrotowa szczotka boczna, która pozwala dokładnie oczyścić kąty i krawędzie ścian oraz elementy wyposażenia wnętrza. Warto tu podkreślić, że producent dostarcza w zestawie zapasową szczotkę tego typu, co powinno pozwolić na wiele miesięcy efektywnego użytkowania.

Integralną częścią systemu Aeroforce jest też wspomniany wcześniej filtr, który skutecznie oczyści wydmuchiwane powietrze z drobinek kurzu i wszelkich pyłków. Sprawia to, że Roomba j7 jest urządzeniem, które szczególnie dobrze sprawdzi się w domach alergików.

Opróżnianie pojemnika ze śmieciami jest proste i nie zajmuje wiele czasu. Jeszcze łatwiej jest w modelu j7+, który jest wyposażony w dodatkową stację dokującą z większymi, zewnętrznymi workami, wówczas samego odkurzacza w ogóle nie trzeba opróżniać, gdyż dokonuje się to automatycznie. W moim mieszkaniu o powierzchni ok. 80 m2 pojemnik (przy codziennym odkurzaniu) trzeba było opróżniać zwykle co 2-3 dni.

iRobot Roomba j7 - Aeroforce Cleaning System

iRobot Roomba j7 - Aeroforce Cleaning System

Inteligentne sprzątanie domu

Odkurzacz iRobot Roomba j7 to dopracowane urządzenie, które potrafi zadziwić domowników swoją pomysłowością i sprawnością działania. Inne odkurzacze, które są w stanie mapować pomieszczenia, jeśli napotkają niespodziewaną przeszkodę, mogą wpaść w „konfuzję” i mieć problem z jej sprawnym ominięciem. Roomba j7 uczy się cały czas, zatem jeśli na trasie jej przejazdu pojawi się coś nowego, robot nie blokuje się, tylko sprawnie tę przeszkodę omija, a nas poprzez aplikację pyta, czy miał do czynienia z nowym elementem wystroju, czy jedynie tymczasowym ograniczeniem. To jest to, o czym pisałem na początku, urządzenie dostosowuje się do naszego trybu i stylu życia, nie musimy bez przerwy uważać (jak w przypadku innych podobnych urządzeń), czy czegoś nie zostawiliśmy na podłodze. Po prostu normalnie, po swojemu funkcjonujemy.

To, co w tym robocie szczególnie może się spodobać jego użytkownikom, to fakt, iż nie działa on „na ślepo”. Na przykład, gdy wjeżdża do ciemniejszych pomieszczeń lub pod szafę, to za pomocą wbudowanej lampy doświetla sobie obszar przed sobą, tak, by jego czujniki mogły skuteczniej wykryć zabrudzenia. Co więcej, zauważyłem, że natężenie tego oświetlenia w razie potrzeby może się samoczynnie zwiększyć lub zmniejszyć. Nie ma zatem mowy o tym, by Roomba j7 przegapiła jakiekolwiek zanieczyszczenia. iRobot nazywa to systemem nawigacji PrecisionVision – urządzenie wie, gdzie i kiedy sprzątać.

Z kolei platforma iRobot Genius pozwala na to, by robot pracował wtedy, kiedy nie ma nas w domu, a kończył przed naszym przyjściem. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie.

iRobot Roomba j7 - kamera wraz z czujnikami

iRobot Roomba j7 - widoczna kamera wraz z czujnikami

Prywatność i bezpieczeństwo danych użytkowników

Co ma wspólnego odkurzanie z prywatnością i bezpieczeństwem? Okazuje się, że może mieć bardzo dużo, a czyhających zagrożeń jest całkiem sporo. Wynikają one przede wszystkim z faktu, że współczesne urządzenia – zwłaszcza te aspirujące do miana inteligentnych, muszą działać w sieci Wi-Fi. Chociażby po to, by wymieniać informacje z aplikacją na smartfonie użytkownika. W tej sytuacji odkurzacz dokładnie mapujący mieszkanie lub dom, do tego wyposażony w kamerę, jest potencjalnie łakomym kąskiem dla hakerów, którzy teoretycznie mogliby się do naszej sieci włamać i przejąć ów obraz czy też wygenerowany plan mieszkania.

Na szczęście iRobot pomyślał także i o tym, dlatego model Roomba j7 wyposażył w wysokiej klasy zabezpieczenia, które praktycznie uniemożliwiają włamanie się do tego systemu. Po pierwsze, dane, które zbiera urządzenie, są zaszyfrowane. Dostęp do nich jest możliwy wyłącznie z poziomu samego sparowanego z siecią robota, przestępca musiałby więc uzyskać fizyczny dostęp do niego. Urządzenie wykorzystuje do szyfrowania protokół TLS 1.2, natomiast całość jest osłaniana kluczem w standardzie AES 256. Chroniony jest nawet proces aktualizacji oprogramowania, który jest automatycznie blokowany w przypadku wykrycia jakichkolwiek zewnętrznych zakłóceń.

Można z pełnym przekonaniem powiedzieć, że Roomba j7 jest jednym z najbezpieczniejszych tego typu urządzeń na rynku. Konkurencja albo nie posiada w tym zakresie żadnej ochrony, albo też jest ona szczątkowa. Potwierdzeniem bezpieczeństwa mogą być tu chociażby atesty  TUV SÜD Cybersecurity Certification (CSC), które świadczą o dbałości producenta w zakresie prywatności i ochrony danych użytkowników wyprodukowanego przez niego sprzętu.

iRobot Roomba j7 - pojemnik na śmieci

iRobot Roomba j7 - pojemnik na śmieci

Podsumowanie

iRobot Roomba j7 to świetnie zaprojektowany, skutecznie odkurzający sprzęt, który można polecić każdemu, komu zależy na czystości bez konieczności poświęcania czasu na codzienne sprzątanie. Robot ten podczas testów spisywał się znakomicie – przede wszystkim dokładnie oczyszczał rozmaite powierzchnie, radził sobie zarówno z drewnianymi panelami, dywanami, jak i terakotą. Skutecznie oczyszczał dywany zarówno z resztek, kurzu, jak i kociej sierści, której w moim mieszkaniu zawsze jest dużo. Roomba j7 to odkurzacz zaawansowany technologicznie – potrafi sporządzić dokładny plan mieszkania, i co najważniejsze robi to inteligentnie – nie zaskakują go napotkanie przeszkody, potrafi je omijać. Jest też łatwy w obsłudze – łatwo usuwać śmieci z pojemnika, a gumowe szczotki zbierające łatwo wymontować z korpusu, jeśli potrzebują oczyszczenia. Producent zadbał też o bezpieczeństwo sieci domowej, co sprzęt ten szczególnie wyróżnia na tle konkurencji. 3499 zł, które trzeba wydać na smart odkurzacz Roomba j7, to inwestycja jak najbardziej opłacalna.

Zalety i wady iRobot Roomba j7

Zalety

  • wydajne i skuteczne odkurzanie różnych typów powierzchni,
  • możliwość odkurzania, kiedy nikogo nie ma w domu, połączona ze zdalnym nadzorem, w razie napotkanie przeszkody odkurzacz może nam nawet wysłać jej zdjęcie,
  • tworzenie map mieszkania z podziałem na pomieszczenia, inteligentna nawigacja i czyszczenie najbardziej zabrudzonych miejsc,
  • odkurzacz potrafi unikać szczelin, wykrywa też schody,
  • zabezpieczenia przed atakiem hakerskim (bezpieczeństwo danych użytkownika).

Wady

  • brak w zestawie urządzenia do tworzenia wirtualnych ścian (w dłuższej perspektywie zastępuje je możliwość oznaczania poszczególnych pomieszczeń i wyłączania ich z cyklu sprzątania, jednak, by to się stało, robot musi kilka razy pojeździć i dokładnie zmapować mieszkanie).

iRobot Roomba j7 – gdzie kupić?

Robot jest do kupienia m.in. na stronie producenta.

Tomasz Sławiński

KOMENTARZE (2) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

06 lipca 2022 o 13:59

Wiktor23

Robot jest na serio inteligentny, potrafi dobrze odkurzyć i uważa na te wszystkie kable u mnie. Ogromny plus
12 kwietnia 2022 o 19:41

Dawid

Mam dokładnie ten sam model od kilku miesięcy i jestem mega zadowolony! Świetne odciążenie ;)

Najczęściej czytane