Piątek , 23 Luty 2024

Audio Video Show – Technics prezentuje kolejną generację gramofonów

   29.10.2023
Gramofony przeżywają obecnie swój renesans. Po wieloletnim okresie hegemonii płyt CD audiofile i miłośnicy ciekawych brzmień znów sięgają po klasyczne winyle i sprzęt muzyczny odpowiedni do ich odtwarzania. Technics na trwających w Warszawie targach Audio Video Show pokazał coś, co może zaciekawić wymagających słuchaczy — nowy gramofon SL-1200GR2. To już zresztą kolejna generacja sprzętu tego typu od znanej marki.
Audio Video Show 2023 - stoisko marki Technics

Nie tylko streaming ze smartfonów

Choć na rynku muzycznym królują obecnie wszelkiego rodzaju serwisy streamingowe, to jednak nadal są odbiorcy zainteresowani czymś więcej niż tylko muzyką ze smartfona. Grupa ta jest bardzo liczna i wydaje się – po frekwencji na tegorocznych Audio Video Show – drugiej co do wielkości w Europie imprezie, na której prezentowane są urządzenia z branży audio, że z roku na rok rośnie. Gości było tak wielu, że momentami trudno było dostać się do obleganych wystawców.

Audio Video Show – okazja by zobaczyć najlepszy sprzęt muzyczny świata

Targi AVS to niepowtarzalna okazja, by posłuchać muzyki i osobiście przetestować sprzęt muzyczny z najwyższych półek – niektóre audiofilskie zestawy prezentowane na Stadionie Narodowym i w dwóch warszawskich hotelach są warte miliony złotych i przyciągają nieprzebrane tłumy melomanów i ciekawskich. Trudno się temu dziwić, dla większości ludzi to jedyna sposobność, by taki dopracowany sprzęt zobaczyć na żywo na własne oczy. Po przerwie spowodowanej epidemią stacjonarna impreza wróciła w zeszłym roku, w tym jest z sukcesem kontynuowana.

Gramofon Technics
Przedstawiciel Technics omawiający nowe rozwiązania technologiczne w gramofonie SL1200GR2

Gramofon od Technics

Wśród wystawców w tym roku był też Technics, który obok wielu produktów (słuchawki, wzmacniacze, kolumny) przedstawił kolejną generację swoich gramofonów – i ten segment był chyba na obecnej edycji AVS najbardziej przez markę promowany. Gwiazdą stoiska był bowiem nowy gramofon Technics SL-1200GR2, w którym producent zaimplementował bardzo wiele nowych technologii usprawniających i poprawiających słuchanie muzyki.

Podczas specjalnej prezentacji przedstawiciele marki omówili wiele nowości, jakie ten już i tak zaawansowany sprzęt wprowadził. Między innymi ulepszony napęd oparty na przetworniku delta-sigma, eliminujący większość drgań, które powstają podczas pracy silnika. Efekt – gramofon pracuje płynnie i bez zakłóceń wpływających na jakość emitowanego dźwięku. Co ważne, napęd został pozbawiony charakterystycznego dla wielu innych urządzeń tego typu efektu „stopniowania” obrotu. Tak przeprojektowano silnik, że generowany ruch obrotowy odbywa się całkowicie płynnie, bezskokowo.

Technics SL-1200GR2
Technics SL-1200GR2

Na samym talerzu, na spodzie odlewu aluminiowego zastosowano tłumiącą gumę silikonową, co eliminować ma wszelkie drgania przekazywane na płytę – dzięki czemu odtwarzanie odbywa się bez najmniejszych zakłóceń.

Zaprezentowany gramofon to już kolejna generacja odtwarzaczy płyt winylowych stworzonych przez Technicsa. Większość dojrzałych melomanów pamięta jeszcze kultowy SP-10 zaprezentowany w 1970 roku z bezpośrednim napędem. Tamten adapter zrewolucjonizował rynek muzyczny – czy ten nowy osiągnie podobne rezultaty? Przekonamy się w najbliższym czasie.

Tomasz Sławiński

 

KOMENTARZE (120) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane