Sobota , 20 Kwiecień 2024

Gra komputerowa w kanonie lektur szkolnych. MEiN rozdaje ją za darmo

   30.06.2022
Gry komputerowe dotychczas raczej nie kojarzyły się z nauką i szkolnictwem, można było nawet mówić o swoistej opozycji – krytyce cyberrozrywki ze strony wychowawców. Czasy się jednak zmieniają, bowiem Ministerstwo Edukacji i Nauki nie tylko wciągnęło znaną polską grę na listę lektur uzupełniających, ale rozdaje ją za darmo.
Pierwsza gra stanie się lekturą szkolną. Fot. MEiN

Przez ostatnie dekady można było słyszeć wiele głosów twierdzących, że gry wideo odrywają młodzież od nauki, nawet więcej – zakłócają jej rozwój i generalnie rzecz biorąc szkodzą. Choć nie było na ten temat żadnych przekonujących badań, tego typu stereotypy bardzo się rozpowszechniły i do dziś pokutują.

Jak widać nie poddaje się im polskie MEiN, które postanowiło znaną krajową produkcję, This War of Mine nie tylko wciągnąć na oficjalną listę lektur uzupełniających (co oficjalnie stanie się od nowego roku szkolnego), ale też już teraz udostępnić ją do pobrania za darmo z rządowych serwerów.

Gry w edukacji

Polska gra This War of Mine była swego czasu bardzo chwalona zarówno w kraju jak i za granicą. Pisał o niej bardzo pochlebnie między innymi The New York Times, na Steamie, gdzie została opublikowania pierwotnie od samego początku zbierała bardzo pochlebne recenzje.

Produkcja osadzona w realiach wojennych cechuje się wyjątkową dbałością o detale – opowiada o losach cywilów usiłujących sobie radzić w trudnej sytuacji jaka ich spotkała. Muszą oni stawić czoła brutalnej rzeczywistości dokonując licznych wyborów moralnych, ale też walcząc o życie. Grę stworzono analizując wydarzenia takie jak Powstanie Warszawskie, Szturm Groznego, czy wojna w Syrii, przede wszystkim pod kątem ich wpływu na życie zwykłych ludzi. Na stronie MEiN czytamy, że „w procesie tworzenia gry uwzględniono także badania ukazujące wpływ traumatycznych przeżyć na psychikę dorosłych i dzieci”.

This War of Mine

Screen z gry This War of Mine - pokazuje decyzje z którymi mierzą się gracze

Więcej gier trafi na listę lektur?

Wygląda na to, że gry komputerowe jako element edukacji to będzie szerszy projekt. Ministerstwo Edukacji już stworzyło specjalną stronę, na której opisuje założenia nowego programu Gry w edukacji i zaprasza twórców gier do zgłaszania swoich tytułów.

Czytamy tam między innymi, że włączanie gier do systemu edukacji pozwala na przekazywanie wiedzy w sposób atrakcyjny dla ucznia, rozwijanie umiejętności miękkich i poszerzanie granic wyobraźni – trudno się z tym nie zgodzić. Rozwój technologiczny jest coraz szybszy, korzystanie z nowych środków przekazywania wiedzy – a niektóre gry faktycznie przynoszą coś więcej niż tylko rozrywka – jest po prostu nieunikniony. Młodzież (a program jest adresowany do uczniów szkół średnich) chętnie sięga po cyfrowe tytuły i jeśli można z tego uczynić skuteczny sposób przekazywania wiedzy warto z niego korzystać.

Prócz This War of Mine MEiN poleca też produkcję Gra Szyfrów opisującą przebieg wojny polsko‑bolszewickiej oraz wpływ polskiej kryptologii na jej zwycięski finał.

Źródło: MEiN

 

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane