Sobota , 28 Listopad 2020

Routery MiFi. Czym są i czy warto je kupić?

Brak dostępu do Internetu to w dzisiejszych czasach coś więcej niż kłopot. Potrzebujemy być w stałym kontakcie z bliskimi, rodziną czy miejscem pracy, zatem jeśli nie posiadamy odpowiedniej łączności czujemy się źle. Presja jest szczególnie silna, kiedy przebywamy poza domem – na urlopie, w trasie czy po prostu podróżujemy. Odpowiedzią producentów elektroniki na to zapotrzebowanie są routery MiFi, czyli mobilnego Wi-Fi w których źródłem sygnału jest sieć komórkowa (poprzez kartę SIM).
Przenośny modem Wi-Fi przyda się w wielu sytuacjach, chociażby w plenerze

MiFi. Co to w ogóle jest?

Nazwa systemu to po prostu zbitka dwóch słów – „mobile”, oraz „Wi-Fi”. Mamy tu zatem do czynienia z urządzeniem, które jest po prostu routerem Wi-Fi, ale zaprojektowanym tak, by można go było łatwo przenosić z miejsca na miejsce, nawet w kieszeni. Jest to de facto taki osobisty hot-spot sieciowy, który można zabrać wszędzie tam, gdzie się udajemy i potrzebujemy dostępu do Internetu.

Główną zaletą takiego urządzenia jest wspomniana przenośność a tym samym możliwość zabrania ze sobą w dowolne miejsce – czy to do samochodu (istnieją modele specjalnie do tego dedykowane), czy też w podróż, do plecaka, bagażu podręcznego itp. Routery tego typu nie mają wystających elementów – anten (choć są takie, które umożliwią podłączenie anteny), uchwytów, ponieważ same w sobie nie muszą mieć bardzo dużego zasięgu, wystarczy kilka metrów, gdyż i tak zwykle korzysta z najwyżej kilka urządzeń (choć są oczywiście modele bardziej rozbudowane, takie z których spokojnie może korzystać chociażby duża rodzina podczas wakacji).

Huawei

Huawei E5783. W cenie ok. 200 zł otrzymujemy obsługę LTE, transfer do 300 Mb/s i możliwość podłączenia do 16 urządzeń

Ważną cechą routerów tego typu są kompaktowe wymiary, niewielka waga – większość tego typu sprzętu jest dużo mniejsza od smartfona, spokojnie zmieści się w kieszeni, co jeszcze dodatkowo zwiększa ich mobilność.

Każdy router MiFi ma wbudowaną (zwykle mocną) baterię, miejsce na kartę SIM (która zapewnia dostęp do Internetu z sieci komórkowej). Warunkiem korzystania z tego typu routera jest zatem przebywanie w zasięgu sieci – chociażby LTE czy teraz wkraczającej 5G.

TP-Link

TP-Link M700. Za ok. 250 zł użytkownik otrzymuje bardzo kompaktowy router oferujący transmisję danych do 300 Mb/s, obsługę sieci LTE

MiFi a hot spot w telefonie

Niektórzy czytelnicy mogli sobie pomyśleć – ale po co mi MiFi, skoro większość współczesnych telefonów komórkowych posiada funkcję HotSpot, czyli możliwość udostępniania własnego połączenia internetowego innym użytkownikom w sąsiedztwie. Odpowiedź na to pytanie jest prosta – osobny router MiFi pod każdym względem sprawi się lepiej, ponieważ:

  • Smartfon z włączoną funkcją HotSpotu błyskawicznie się rozładowuje. Wie to każdy, kto używał telefonu jako punktu dostępu w podróży. Wynika to z tego, że w telefonie w tle działa wiele innych aplikacji i funkcji – nie da się ich wyłączyć, a wszystkie one razem sprawiają, że w skrajnych przypadkach maksymalny pracy takiego zestawu to zaledwie 1-2 godziny. Tymczasem MiFi to urządzenia dedykowane specjalnie do korzystania z Internetu. Większość konstrukcji ma pojemne akumulatory pozwalające na wiele godzin (są modele działające i 10 h bez ładowania) niezakłóconej pracy, bez niszczącego przegrzewania się intensywnie drenowanej baterii (jak to ma często miejsce w smartfonach).
  • Urządzenia MiFi oferują stabilną sieć dla kilku podłączonych urządzeń. To idealne rozwiązanie na wyjazd z grupą osób czy rodziną w plener lub do miejsca gdzie nie ma klasycznego Wi-Fi z sieci światłowodowej. Tymczasem HotSpot ze smartfona to rozwiązanie pomyślane przez producentów tych urządzeń jako doraźne, tymczasowe.
  • Mały modem telefonu (zwłaszcza w tańszych urządzeniach) nie jest najczęściej w stanie dostarczyć nam Internetu na tyle wysokiej jakości, by można było z jego pomocą grać w gry sieciowe na laptopie, czy prowadzić wysokiej jakości streaming wideo.

Netgear

Netgear AirCard MR1100. Rozwiązanie z wyższej półki. Za ok. 1300 zł użytkownik otrzymuje dostęp do obsługi LTE Advanced Pro z transmisją danych na poziomie do 1000 Mb/s, obsługę do 20 różnych urządzeń równocześnie.

MiFi. Rozwiązanie warte uwagi?

Zdecydowanie tak. Smartfon pracujący jako przenośny HotSpot nie jest rozwiązaniem wystarczającym, gdy chcemy z podłączonych za jego pomocą urządzeń korzystać dłużej i bez żadnych perturbacji, utraty stabilności czy zawieszania się.

TP Link M7650

TP-Link M7650. Za ok. 750 złotych otrzymujemy kompatybilność z siecią LTE i transfery danych z prędkością do 600 Mb/s

Przenośne urządzenie MiFi zapewni nam wysokiej jakości dostęp do Internetu także w aucie, co z pewnością może się bardzo przydać. Dostępne na rynku modele routerów MiFi są bardzo zróżnicowane i oferują wiele funkcji oraz możliwości. Do niektórych można podłączyć nawet kilkanaście zewnętrznych urządzeń korzystających z Internetu, są takie które posiadają dodatkowy slot na kartę pamięci (z której można przesyłać treść chociażby do laptopa). Część modeli posiada nawet złącze RJ-45, co daje możliwość połączenia przewodem sieciowym z urządzeniami zewnętrznymi.

Tomasz Sławiński

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane