Piątek , 20 Maj 2022

Oppo Air Glass – nowy pomysł na „wspomaganą rzeczywistość”

   15.12.2021
Chiński koncern Oppo pokazał Air Glass, zaawansowane gogle w formie monokla, które trafią do sprzedaży już za kilka miesięcy. Będzie to pierwsze urządzenie, które ma wypromować „rzeczywistość wspomaganą”. Media okrzyknęły je już nawet „duchowym następcą Google Glass”.
Wspomagana rzeczywistość będzie tańszą alternatywą dla rzeczywistości wirtualnej i rozszerzonej?

Wspomagana rzeczywistość to nie to samo co rozszerzona czy wirtualna. To w zasadzie coś bardzo uproszczonego, ale funkcjonalnego – zamiast trójwymiarowych projekcji (oferowanych przez kilka dużych i bardzo drogich urządzeń), użytkownik otrzyma dwuwymiarowe (ale za to przydatne) informacje, wyświetlane przez monochromatyczny wyświetlacz w polu widzenia. W zamian za rezygnację z graficznych wodotrysków udało się inżynierom z Chin stworzyć urządzenie lekkie i mogące relatywnie długo pracować na jednym ładowaniu akumulatora.

30-gramowe gogle wspomaganej rzeczywistości

Urządzenie zostało zaprezentowane podczas wydarzenia Inno Day 2021. Pracą gogli ma sterować procesor Qualcomm Snapdragon 4100, natomiast największym wyróżnikiem stanie się niewielka waga oraz długi, w porównaniu do innych tego typu koncepcyjnych urządzeń czas pracy. Monokl będzie w stanie gotowości działać do 40 godzin, natomiast wyświetlanie obrazów na szkle będzie się mogło odbywać nawet przez 3-4 godziny bez przerwy.

Oppo Air Glass

Waga gogli nie przekroczy 30 g. Okular będzie można przyczepić do klasycznych szkieł, gdyż zastosowano tam specjalne złącze magnetyczne, które to umożliwi. Jeśli chodzi o system projekcyjny, to urządzenie zostało wyposażone w Spark Micro Projector, technologię Micro LED oraz dyfrakcyjny wyświetlacz z falowodami optycznymi. Okularami będzie można można sterować poprzez komendy dotykowe i głosowe a także gesty głowy oraz rąk.

Wyraźne obrazy zarówno w dzień jak i w nocy

Chociaż system wyświetlający zaoferuje jedynie monochromatyczną skalę barw, to będzie to urządzenie wręcz naszpikowane najnowszymi technologiami. Sam moduł projekcyjny został zamknięty w obudowie stworzonej za pomocą technologii CNC z ze szklanym obiektywem. Dzięki takiemu połączeniu można liczyć na lepsze odprowadzanie ciepła i większą stabilność pracy. Wyświetlane materiały będą mogły być bardzo jasne, Oppo Air Glass wykorzysta bowiem falowód dyfrakcyjny, obsługujący dwa tryby wyświetlania – 16 i 256 odcieni szarości przy maksymalnej jasności 1400 nitów, co zapewni obraz bardzo żywy i ostry, niezależnie od warunków oświetleniowych.

Oppo Air Glass

Także dla szkieł korekcyjnych

Gogle będą dostępne w kilku odmiennych oprawkach – srebrnej półramce i czarnej pełnej oprawce, ta druga będzie skierowana do użytkowników wymagających okularów korekcyjnych. Oba kolory będą dostępne w dwóch rozmiarach. Po zakupie gogli Oppo, będzie można od razu korzystać z wbudowanych aplikacji, chociażby pogody, kalendarza, pomiaru stanu zdrowia, telepromptera, tłumacza i nawigacji. Wszystkie funkcje Oppo Air Glass będą dostępne jednak dopiero po sparowaniu monokla z aplikacją Smart Glass zainstalowaną na zegarku Oppo Watch 2 lub na dowolnym smartfonie Oppo z systemem ColorOS 11 (lub nowszym).

Oppo Air Glass

Urządzenie ma trafić do sprzedaży w I kwartale 2022 roku. Na początku w Chinach. Cena pozostaje nieznana.

Źródło: Oppo

 

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane