Piątek , 07 Październik 2022

Xiaomi pokazało koncepcję inteligentnych okularów z wyświetlaczem MicroLED

   14.09.2021
Xiaomi pokazało właśnie (kilka dni po tym jak zrobił to Facebook z firmą Ray Ban) parę inteligentnych okularów o nazwie Xiaomi Smart Glasses. Póki co, to jedynie koncepcja, ale bardzo zaawansowana. Chiński gigant ujawnił sporo szczegółów na temat nowego projektu, dlatego można przypuszczać, ze prace projektowe są bardzo na ukończeniu.
Inteligentne okulary mogą w przyszłości zastąpić smartfony?

Pokazane przez Chińczyków okulary mają designersko bardzo klasyczną formę, ale w przeciwieństwie do niedawno ogłoszonych okularów Stories Facebooka i Ray Bana, mają najważniejszą cechę prawdziwie inteligentnego sprzętu: wbudowany wyświetlacz, który można wykorzystać do funkcji rozszerzonej rzeczywistości. Xiaomi twierdzi, że wybrało monochromatyczny system MicroLED ze względu na większą gęstość pikseli i dłuższą żywotność przy jednocześnie prostszej strukturze w porównaniu z kolorowymi OLEDami. Według Xiaomi, MicroLED pozwala na bardziej kompaktowy wyświetlacz, a także łatwiejszą integrację z ekranem.

Wbudowany Ekran MicroLED

MicroLED to samoemisyjna technologia wyświetlania, która jest przez ekspertów uważana za niemal pewnego następcę OLED. Póki co pozostaje jednak ekstremalnie droga w produkcji i z tego też powodu znalazła zastosowanie w zaledwie kilku produktach dostępnych obecnie w sklepach.

Xiaomi Smart Glasses

Rozszerzona rzeczywistość według Xiaomi

Jasność aż 2 miliony nitów

Wyświetlacz w okularach Xiaomi ma wymiary 2,4 mm x 2,02 mm i ma szczytową jasność wynoszącą aż 2 miliony nitów. Światło nie będzie oczywiście tak jasne, gdy dotrze do oka użytkownika. Ta ekstremalna jasność jest potrzebna, aby obraz był widoczny w promieniach słonecznych, po przejściu przez soczewkę falowodu optycznego, która załamuje i kieruje światło. Xiaomi pokazało zresztą możliwe przypadki użycia, takie jak nawigacja, tłumaczenie na żywo i wyświetlanie powiadomień na wyświetlaczu.

Okulary Xiaomi nie potrzebują smartfona

Okulary pomysłu Xiaomi to niezależne urządzenie z Androidem, które nie wymaga stałego połączenia z telefonem. Chińczycy mówią zresztą, że urządzenie ma na tyle duży potencjał, że może z czasem zastąpić funkcjonalnie telefon. Całość działa pod kontrolą czterordzeniowego procesor ARM, ma wbudowane moduły Wi-Fi i Bluetooth, baterię i 5-megapikselowy aparat. Xiaomi twierdzi, że okulary ważą ok. 51 gramów.

Nie wiadomo czy i kiedy okulary trafią do seryjnej produkcji, natomiast z pewnością mają pokazać, że Xiaomi chce powalczyć o rynek sprzętu rozszerzonej rzeczywistości.

Źródło: The Verge

 

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane