Wtorek , 23 Kwiecień 2024

Google Maps z aktualizacją, która ułatwi podróżowanie autem

   06.04.2022
Google na swoim oficjalnym blogu ogłosiło serię kolejnych, bardzo ważnych aktualizacji Google Maps. Kilka z przygotowanych nowości może się okazać bardzo przydatna. Jedna z nich polega na przykład na pokazywaniu kosztów zaplanowanej podróży płatnymi odcinkami dróg jeszcze przed jej rozpoczęciem.
Google pozwoli na sprawdzenie opłat za przejazd płatnymi odcinkami dróg. Fot. Unsplash

Google zapowiada spore zmiany w aplikacji Google Maps. Już teraz program ten jest jedną z najczęściej i najchętniej wybieranych aplikacji nawigacyjnych. Po zmianach ma szansę stać się jeszcze lepszy, a wielu kierowców doceni wprowadzone usprawnienia.

Koszt przejazdu płatnymi drogami zmiany jeszcze przed podróżą

Jedną z najważniejszych i jednocześnie najbardziej oczekiwanych nowości, będzie wprowadzenie nowej pozycji – szacowanej opłaty za przejazd drogami płatnymi.  System będzie – na początek – uwzględniał około dwa tysiące szlaków ze Stanów Zjednoczonych i kilku krajów azjatyckich, jednak jak w przypadku pozostałych usług giganta można się spodziewać, że także i ta zostanie wkrótce rozszerzona także na inne kraje, w tym Polskę.

Przy naliczaniu opłaty zostaną uwzględnione różne czynniki. System ma brać pod uwagę zarówno oficjalne koszty opłat drogowych, uzależnienie ich od rodzaju płatności, zróżnicowanie taryf w różnych dniach tygodnia i godzinach szczytu.

Mapy będą bardziej szczegółowe

Wprowadzenie szacowanych kosztów podróży nie będą jedyną zmianą, jaką wprowadzą Google. Znacznemu uszczegółowieniu poddana zostanie sama mapa. Google opisuje to tak: „Wkrótce na swojej trasie zobaczysz sygnalizację świetlną i znaki stopu, a także więcej szczegółów, takich jak kontury budynków i obszary zainteresowania. W wybranych miastach zobaczysz jeszcze bardziej szczegółowe informacje, takie jak kształt i szerokość drogi, w tym pasy rozdzielające i wyspy”. Trzeba przyznać, że to bardzo ciekawe i dobre posunięcie. Na „suchej”, konturowej mapie często nie widać dokładnego kształtu skrzyżowań i węzłów, przez co odnalezienie się w gąszczu połączeń, zwłaszcza jeśli się jest początkującym kierowcą, może być dosyć trudne. Kierowca, który z góry będzie widział dokładny kształt drogi oraz punktów węzłowych, będzie mógł po prostu jechać znacznie bezpieczniej i pewniej.

Nowa mapa ma być udostępniana stopniowo w nadchodzących tygodniach i pojawi się w aplikacji zarówno na Androida jak i iOS, a także w systemach Android Auto i CarPlay.

Zmiany w aplikacji dla iPhone’ów

Szykowane są także zmiany planowane tylko dla użytkowników iOS. Pojawi się tam nowy widżet, który umożliwi dostęp do podróży przypiętych na karcie „Go". Aplikacja Google Maps na Apple Watch pozwoli również uzyskać wskazówki dojazdu do dowolnego z zapisanych miejsc, np. do „domu” czy „pracy”, poprzez dotknięcie skrótu na zegarku.

Źródło: blog.google

 

KOMENTARZE (9) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane