Niedziela , 24 Styczeń 2021

Najlepsze aplikacje do streamingu muzyki - przegląd

Słuchanie ulubionej muzyki jeszcze nigdy nie było tak łatwe i tanie jak dziś. Sporadyczni słuchacze jak i oddani melomani mają do dyspozycji aplikacje streamingujące utwory na urządzenia mobilne i komputery, a także wyspecjalizowane internetowe serwisy muzyczne. Muzykę możemy zabrać ze sobą łatwo i praktycznie wszędzie – czasem nawet tam, gdzie nie ma dostępu do sieci. Które działających w Polsce serwisów i aplikacji są najlepsze? Oto nasz przegląd.
Aplikacje muzyczne pozwalają wygodnie słuchać na wielu urządzeniach

Aż trudno sobie wyobrazić – zwłaszcza najmłodszemu pokoleniu - że jeszcze kilka-kilkanaście lat temu by słuchać ulubionych kawałków, trzeba było iść do księgarni muzycznej i kupić cały album. Choć słuchanie muzyki z płyt ma swój niezaprzeczalny urok i do dziś wielu melomanów nie zamieniłoby tego na żadną aplikację, to w sensie dostępności muzyki kiedyś było o wiele trudniej niż dziś. Albumy były drogie, a zebranie skromnej domowej kolekcji zajmowało całe lata. Dziś jest zupełnie inaczej: wystarczy niewielki - w porównaniu z ceną albumu - miesięczny abonament w jednym z serwisów streamujących muzykę i w kilka sekund zyskujemy dostęp do kilkudziesięciu milionów utworów i wykonawców z całego świata. Niektóre serwisy muzyczne mają tak bogate biblioteki, że bez przesady można powiedzieć, że oferują dostęp do całej muzyki świata. Sprawdziliśmy co i za jaką cenę oferują poszczególne serwisy. Każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Spotify

To jeden z najpopularniejszych i jednocześnie najbardziej rozbudowanych serwisów streamingowych. Założony w Szwecji, dziś znany na całym świecie. Umożliwia słuchanie całych płyt, pojedynczych utworów, tworzenie playlist (niestety do aplikacji nie można importować własnych utworów). Spotify posiada bardzo dobrze działającą wyszukiwarkę treści (wystarczy kilka znaków a aplikacja znajduje już pasujące utwory), ma także rozbudowany system „sugestii” zależących od gatunku muzyki, nowości, popularności tego co słuchają inni a nawet nastroju. Biblioteka Spotify zawiera ok. 50 mln utworów muzycznych, znajdziemy tam też podcasty, a nawet audiobooki. Z serwisu Spotify można korzystać na kilka sposobów – za pomocą przeglądarki internetowej, dedykowanej aplikacji (są wersje na platformę Windows, MacOs i Linuxa, a także mobilne iOS oraz Androida. Zarówno pojedyncze utwory jak i całe albumy można ściągać na własny telefon/komputer, dzięki temu można je później odsłuchiwać w miejscach, gdzie nie ma dostępu sieci. Aplikacja posiada darmową wersję – ale jej funkcjonalność wobec wersji premium jest ograniczona – można w ten sposób odsłuchiwać utworów z playlist (część losowo, część z możliwością pomijania utworów), emitowane są reklamy. Z kolei w wersji Premium użytkownik otrzymuje nieograniczony dostęp do wszystkich bibliotek, także w wyższej jakości (do 320 kbit/s). Miesięczny abonament dla jednej osoby kosztuje tu 19.99 zł, dla pary 24,99 zł a rodzinny (do 6 kont) 29,99 zł. Na promocje mogą obecnie liczyć studenci, którzy za pełny dostęp do serwisu zapłacą 9,99 zł miesięcznie (a pierwszy miesiąc otrzymają gratis).

Tidal

Kolejnym serwisem muzycznym, który warto polecić jest Tidal. Platforma ta działa na podobnych zasadach co Spotify – stremuje kontent muzyczny. Cechami, które wyróżniają ten serwis spośród innych jest ogromna, zawierająca ponad 60 mln utworów biblioteka muzyczna, kilkaset tysięcy materiałów wideo (głównie teledysków oraz na przykład dokumentów o wykonawcach) ale przede wszystkim dostęp do najlepszej na rynku jakości strumieniowania Master Quality Authenticated (obecnie baza ok. 170000 utworów), zapewniającej studyjną jakość odsłuchiwanych nagrań. Tidal posiada aplikacje dla Windows, Androida iOS (telefony Apple). Nie ma darmowej wersji (choć dwa dostępne plany oferują 1 miesiąc darmowego okresu próbnego po którym można zrezygnować). Standardowo dostępne są następujące plany: Tidal Premium oferujący dostęp do muzyki w normalnej jakości za 19.99 zł miesięcznie, Tidal HiFi (dostęp do muzyki w najwyższej jakości) za 39.99 PLN miesięcznie. Jest też oferta rodzinna, która umożliwia dodanie pięciu dodatkowych osób subskrypcji bez dodatkowych kosztów. Ceny subskrypcji w ofercie rodzinnej: Tidal Premium za 29.99 zł miesięcznie oraz Tidal HiFi za 59.99 zł miesięcznie. Platforma oferuje też tańsze pakiety dla studentów: Tidal Premium za 9.99 zł miesięcznie oraz Tidal HiFi za 19.99 zł miesięcznie. Co ciekawe abonenci wybranych planów taryfowych w sieci Play, mają bezpłatny dostęp do Tidala przez 3 do 6 miesięcy (od włączenia usługi).

Deezer

Ta platforma, podobnie jak poprzednie oferuje streaming muzyki do urządzeń mobilnych (chociażby smartfonów) i na komputery. Nie jest tak popularna jak Spotify, ale ma imponującą – sięgającą 56 milionów utworów bibliotekę. W serwisie można tworzyć własne playlisty, zapisywać je w pamięci urządzenia tak by można ich było słuchać także offline. Deezer potrafi rozpoznawać gusta muzyczne użytkownika i na tej podstawie sugeruje interesujące ścieżki dźwiękowe. Francuski Deezer, podobnie jak Spotify oferuje usługę w wersji darmowej, ale można wtedy słuchać jedynie playlist w losowej kolejności, trzeba też co jakiś czas wysłuchiwać reklamy. Miesiąc z Deezer premium kosztuje 19,99 zł, natomiast pakiet rodzinny (do 6 słuchających) 29,99 zł.

Apple Music

To jedna z młodszych usług tego typu na rynku, jednak z miejsca zaskarbiła sobie uznanie fanów strumieniowania muzyki. Jest dostępna nie tylko na urządzenia Apple, ale też na smartfony z Androidem oraz na komputery PC (przez aplikację iTunes), choć najlepszą integrację z funkcjami systemowymi uzyskamy właśnie na urządzeniach z logo nadgryzionego jabłka. W aplikacji znajdziemy 60 mln utworów muzycznych oraz wideoklipów. Niedawno wprowadzono tez możliwość słuchania radia (wyszukiwanie po nazwie lub częstotliwości). Maksymalna oferowana jakość utworów to 320 kbit/s, czyli podobnie do Spotify. Ceny abonamentów są podobne do tych w innych serwisach streamingowych: 9,99 zł miesięcznie dla studenta, standardowy abonament dla jednej osoby to 19,99 zł a dla 6-osobowej rodziny 29,99 zł. Aplikacja oferuje darmowy, miesięczny okres próbny.

 

Google Play Music

Kolejny serwis muzyczny obejmujący miliony (obecnie ok. 40 mln) utworów do słuchania za niewielką, comiesięczną opłatą, dostępny w aplikacjach na platformy Android i iOS oraz przez stronę www dla pozostałych. Za abonament w wysokości 19,99 zł (29,99 zł dla rodziny do 6 osób) słuchacze uzyskują dostęp samej biblioteki muzycznej, ale też mogą dodawać własne utwory (do 100 tys. nagrań). Odsłuch w wersji płatnej odbywa się oczywiście bez przerw i reklam. Muzyka Google Play posiada też wersje bezpłatną, ale tam pojawiają się reklamy, nie można poobierać utworów i odsłuchiwać ich offline, nie można też pomijać utworów na playlistach.

YouTube Music

To dość ciekawy pomysł na aplikację (na urządzenie mobilne i komputery). Mamy tu zarówno serwis streamingowy z oficjalnymi albumami, utworami i teledyskami tysięcy artystów, jak i dostęp do nagrań całych koncertów. Słuchać można na wiele sposobów – albo samodzielnie wyszukując utwory, można też pozwolić aplikacji by na podstawie naszych upodobań sama wyszukiwała to co może się nam spodobać. Podobnie jak i inne tego typu platformy, YouTube Music oferuje możliwość nagrywania utworów na dysk urządzenia, którym się posługujemy tak by można je było potem odtwarzać bez sieci oraz – co jest chyba największym atutem tej aplikacji pozwala ona na odtwarzanie wszystkich materiałów z YouTube bez reklam i przy wygaszonym, zablokowanym ekranie smartfona (co w klasycznej wersji nie jest możliwe). Cennik jest prawie taki sam jak w przypadku innych aplikacji tego typu – 19,99 zł miesięcznie dla jednej osoby oraz 29,99 zł dla rodziny (do maksymalnie 5 osób od 13 roku życia).

SoundCloud

To bardzo ciekawa platforma streamingowo-społecznościowa, która jednak – w odróżnieniu od pozostałych – nie stawia tylko na hitowe nagrania i albumy sprawdzonych wykonawców, a preferuje debiutantów. Jednym z celów SoundCloud było umożliwienie początkującym artystom podzielenie się swoją twórczością z szerszą publicznością. W bazie prócz muzyki znajdują się też liczne podcasty, dyskusje na tematy muzyczne. Sam odsłuch utworów jest bezpłatny (po rejestracji), opłaty pobierane są tu za wrzucanie dużych ilości (więcej niż 3 godziny) własnej twórczości. Z serwisu SoundCloud można korzystać w Internecie, na urządzeniach z systemem iOS, sprzęcie Sonos, w Google Chromecast i na konsoli Xbox One.

Tomasz Sławiński

 

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane