Czwartek , 25 Kwiecień 2024

Jak napisać dobre CV? Oto 5 stron, które pomogą w napisaniu życiorysu

   03.04.2024
O tym, jak ważne przy szukaniu nowej pracy jest stworzenie odpowiedniego CV, chyba nie trzeba przypominać nikomu. W dzisiejszych czasach, w których rzadko jesteśmy jedynymi kandydatami na daną posadę, nasz życiorys musi się wyróżniać nie tylko osiągnięciami, ale też przemyślaną formą. W tym artykule przeglądamy strony i serwisy, które pomogą w napisaniu poprawnego CV, podpowiemy też, na co zwrócić uwagę przy wyborze tej odpowiedniej dla siebie.
Prawidłowe CV to 50% sukcesu w staraniach o pracę. Fot. Unsplash

Dobrze napisane CV to warunek tego, by potencjalny pracodawca lub rekruter zaprosił nas na rozmowę kwalifikacyjną. W sytuacji, gdzie o jedno miejsce zwykle ubiega się kilku kandydatów, to ocena naszego résumé staje się tą wstępną i niezbędną kwalifikacją, przez którą musimy przejść, by już na spokojnie uczestniczyć w dalszym procesie rekrutacji. Najważniejsze są oczywiście kwalifikacje, doświadczenie, wiedza, jednak w sytuacji, gdy dwie osoby mają podobne kompetencje, może zdecydować właśnie to, jak wygląda i jak zostało napisane nasze CV, dlatego zawsze warto mieć ten fakt na uwadze.

Obecnie sytuacja na rynku pracy jest dość dobra. Ofert nie brakuje, a bezrobocie jest niskie. Wiele wskazuje jednak na to, że nadchodzący kryzys ekonomiczny odbije się także na rynku pracy – znów trzeba będzie bardziej intensywnie jej poszukiwać. Aby być na tę sytuację przygotowanym, warto mieć wiedzę na temat tego, jak i gdzie napisać odpowiednie résumé. Na szczęście, aby nasze CV się pozytywnie wyróżniało i zostało zauważone, nie musimy znać się na grafice komputerowej, ani też na tworzeniu profesjonalnych dokumentów. Żyjemy w czasach, w których jak zwykle bardzo pomocny może się okazać internet i nowoczesne technologie. Istnieje bowiem kilka (w tym bezpłatne) serwisów wyspecjalizowanych w pomocy w pisaniu życiorysów, a także nadawania im odpowiednio wyróżniającej formy. Wybraliśmy 5 naszym daniem najlepszych. Oto one:

InterviewMe

To internetowy kreator do tworzenia zarówno CV, jak i listów motywacyjnych. Jest bardzo łatwy w obsłudze i posiada intuicyjny interfejs. Stworzenie CV za pomocą tego programu zajmie zaledwie kilka minut, nawet komuś, kto robi to pierwszy raz – o wszystkie ważne dane zostaniemy poproszeni. Nie musimy zatem mieć żadnej wiedzy na temat tego, jak przygotować taki dokument.

Atutem InterwiewMe jest bogaty kreator wizualny – oferuje kilkanaście wzorów graficznych i motywów (plus wiele kolorów do wyboru), z możliwością dopasowania najważniejszych elementów układu życiorysu do własnych potrzeb, ale też możliwość automatycznego tworzenia wersji w kilku językach (w tym po angielsku). Serwis oferuje też porady dotyczące tego, jak tworzyć dobre CV od strony merytorycznej, jest tam też specjalny asystent, który na koniec procesu tworzenia zasugeruje nam, co jeszcze możemy w nim uzupełnić i poprawić.

CraftCV

To jeden z najbardziej rozbudowanych serwisów do pisania CV na polskim rynku. Wymaga rejestracji i utworzenia konta. W wersji bezpłatnej mamy do dyspozycji kilka szablonów oraz wariantów kolorystycznych, w płatnej (ceny abonamentu startują od kilkunastu złotych) jest ich znacznie więcej i są mocno zróżnicowane.

Wyróżnikiem tego serwisu jest sposób pracy nad życiorysem – nie ma klasycznego kreatora, zamiast tego widzimy przykładowe CV, w którym możemy edytować poszczególne rubryki, a także, w razie potrzeby zmieniać ich kolejność i układ. Taki sposób pracy jest odpowiedni dla osób, które wszystko od początku chcą widzieć jako całość.

CraftCV umożliwia tworzenie CV po polsku, ale też po angielsku. Wadą wersji darmowej jest widoczny znak wodny (znika po uiszczeniu opłaty).

OtoKariera

To propozycja dla tych, którzy przy tworzeniu CV nie chcą wydawać pieniędzy, ani tworzyć kont w serwisach internetowych, dbają też o prywatność danych (nasze wpisy w tym kreatorze są szyfrowane i nie grozi im wyciek).

Mamy tu do dyspozycji bardziej klasyczne, co nie znaczy, że potencjalnie mniej skuteczne szablony CV, odpowiedni kreator – także listu motywacyjnego.

Atutem strony jest pokaźna baza artykułów na temat tego, jak tworzyć skuteczne CV, ale też bardziej szczegółowe poradniki – jak konstruować poszczególne działy życiorysu – np. jak należy pisać o doświadczeniu zawodowym, umiejętnościach w przypadku konkretnych zawodów, tak by wyeksponować to, co liczy się dla potencjalnego pracodawcy. Skończone CV możemy zapisać w formacie PDF, który jest od razu gotowy do wydruku.

CVdopracy

W tym serwisie znajdziemy zarówno wzory, jak i kreatory listów motywacyjnych, CV, a także artykuły z poradami na temat tego, jak pisać poszczególne typy dokumentów aplikacyjnych. Dostępne są tu raczej klasyczne, powściągliwe w formie szablony, ale wszystkie one wyglądają profesjonalnie i estetycznie.

Serwis ten jest kierowany przede wszystkim do osób, które cenią sobie prostotę. Stworzenie CV z jego pomocą zajmuje zaledwie kilka minut, gdyż nie ma tu żadnych skomplikowanych kreatorów, mamy do dyspozycji czytelne szablony, do których pozostawiamy odpowiednie dane.

CV Engineer

Nie każdy ma możliwość przygotowania profesjonalnego CV na komputerze. Są osoby, które chciałyby to szybko i wygodnie zrobić z poziomu smartfona lub tabletu, dla nich też mamy propozycję.

Najlepszym programem (dla urządzeń z Androidem) będzie umożliwiająca to bezpłatna aplikacja CV Engineer. Po jej zainstalowaniu i prostym skonfigurowaniu otrzymujemy dostęp do kreatora, dzięki któremu błyskawicznie przygotujemy odpowiedni dokument w formacie PDF.

W aplikacji tej znajdują się szablony zaprojektowane przez specjalistów z dziedziny rekrutacji, a także zestaw porad i przykładów co do tego, jakie informacje należy w naszym życiorysie uwypuklić. Aplikacja posiada też szereg przydatnych opcji konfiguracyjnych (dopasowania wielu elementów wyglądu dokumentu do własnych preferencji) oraz możliwość edycji dokumentu już gotowego.

Podsumowanie

Aplikacji i serwisów do tworzenia CV jest oczywiście znacznie więcej. Wszystkie one oferują bardzo podobne funkcjonalności, jednak jest kilka cech, na które powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, zwłaszcza jeśli chcemy, by finalny dokument był jak najlepiej dopracowany i mógł być łatwo użyty przez dział rekrutacji. Do tych cech należą:

  • Kreator powinien umożliwiać dopasowanie wyglądu CV do własnych potrzeb. Każde stanowisko pracy ma własną specyfikę i dobrze byłoby, gdybyśmy wygląd życiorysu do tego dostosowali.
  • Dobrze, jeśli kreator umożliwia dodawanie osobnych podpunktów do już istniejących sekcji i działów.
  • Bardzo przydatny jest moduł tłumaczący życiorys na język angielski (lub inne języki).
  • Przydaje się możliwość zapisania finałowego dokumentu w różnych formatach, np. PDF, DOCX.
  • Dobrym rozwiązaniem jest model, w którym gotowe pliki możemy przechowywać w chmurze. Przy takim rozwiązaniu mamy pełny dostęp (z każdego miejsca i urządzenia) do wcześniej przygotowanego dokumentu. A zdarza się, że czas naszej reakcji na ofertę odgrywa kluczową rolę.

Tomasz Sławiński

 

 

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane