Poniedziałek , 20 Maj 2024

5 najlepszych aplikacji do nawigacji

   31.01.2023
Dobra nawigacja to dziś żaden luksus. To po prostu gwarancja bezpiecznej i szybkiej podróży do celu. Bez niepotrzebnych niespodzianek, korków i najszybszą możliwą trasą. Warto z niej korzystać także dlatego, że w sieci znajdziemy kilka bardzo dobrych i bezpłatnych aplikacji tego typu, te płatne zaś nie są jakoś szczególnie drogie, a za to bardzo rozbudowane. Specjalnie dla was wybraliśmy te najlepsze.
Nawigacja samochodowa ułatwia znalezienie najlepszej drogi. Fot. Unsplash do celu podróży

W tej chwili znajdziemy na rynku dwa podstawowe narzędzia do nawigacji – dedykowane, samodzielne urządzenia z wyglądu będące czymś pośrednim między smartfonem a tabletem, które są rozwiązaniem dość kosztownym, ale dają szereg wymiernych korzyści (np. dużą dokładność, dostępną łatwo obsługę klienta). Dziś jednak jest to rozwiązanie, które ma sens przede wszystkim wtedy, gdy prowadzimy firmę transportową i oczekujemy spójnego systemu informacji dla całej grupy naszych kierowców, lub po prostu potrzebujemy konkretnych funkcji, które ma tylko dana nawigacja.

Jeśli auto prowadzimy sami, w większości przypadków wystarczy jedynie zwykła aplikacja na smartfona lub tablet, którą możemy samodzielnie ściągnąć i zainstalować na własnym urządzeniu.

Dobra nawigacja samochodowa – cechy

Najważniejszą cechą każdej nawigacji jest jej dokładność i aktualność. Cóż nam bowiem po aplikacji, która otrzymuje aktualizacje raz na rok i nie zawiera aktualnej siatki dróg i ulic… Im częstsze aktualizacje, tym lepiej, mamy wówczas gwarancję, że nie wyjedziemy w przysłowiowe pole, a informacje podawane przez program będą rzetelne i kompletne.

Funkcja monitorowania zatorów na drodze w czasie rzeczywistym. Dobra nawigacja nie tylko znajdzie najkrótszą drogę do celu, ale pozwoli też sprawnie ominąć korki, gdyż będzie aktualizowana o bieżące informacje z trasy. Znajdą się tam zarówno zwykłe zatory wynikające z dużego ruchu, jak i alarmy o wypadkach lub nieprzewidzianych zdarzeniach. Warto mieć jednak na uwadze, że takie rozszerzenie wymaga stałego połączenia z Internetem, jeśli więc chcemy z niego korzystać, upewnijmy się, iż mamy w abonamencie smartfona odpowiedni pakiet internetowy.

Jeśli jednak nie chcemy lub nie możemy stale łączyć się z siecią, nasza nawigacja powinna mieć opcję off-line, czyli możliwość pobrania określonego obszaru mapy, np. własnego miasta na stałe do pamięci telefonu. Sprawi to, że będziemy z niej mogli korzystać także bez stałego dostępu do Internetu, już w czasie jazdy, choć oczywiście bez wszystkich funkcji „live”, czyli np. wcześniej wspomnianej informacji o wypadkach.

Warto by aplikacja do nawigacji — jeśli chcemy korzystać z prowadzenia głosowego — miała polskiego lektora. Głos powinien być dla nas zrozumiały i… nie może nas irytować. Na drodze to ważne, gdyż wszystko, co nas będzie drażnić (a nieprzyjemny głos może szczególnie) niekorzystnie wpłynie na jakość prowadzenia auta a tym samym bezpieczeństwo całej podróży.

Najlepsze aplikacje do nawigacji

Here We Go

To bardzo ciekawa, darmowa aplikacja do nawigacji wywodząca się jeszcze z czasów smartfonów Nokia i systemu operacyjnego Symbian. Nie znaczy to, jednak iż jest przestarzała, przeciwnie – zawarte w niej mapy są bardzo aktualne i dokładne. Prócz prowadzenia auta możemy w niej wyznaczyć trasę także dla roweru, dla jazdy komunikacją miejską, a nawet marszu pieszo. Znajdziemy tu zarówno obsługę „on line”, jak i nawigację do pobrania i użytku bez dostępu do Internetu.

HereWeGo

HereWeGo — aplikacja do nawigacji

Yanosik

To polska nawigacja, której charakterystyczną cechą i jednocześnie pozytywnym wyróżnikiem jest ogromna baza użytkowników, którzy samodzielnie dostarczają informacji do systemu, co sprawia, że dane aplikacji są bardzo aktualne. Yanosik umożliwia wyznaczenie najszybszej możliwej trasy, pozwala na ominięcie korków. Program ten ma też funkcję informowania o kontrolach policyjnych, wie, gdzie znajdują się fotoradary, a nawet nieoznakowane radiowozy (wszystko dzięki informacjom ze społeczności). Dzięki Yanosikowi można też przekształcić smartfon w wideorejestrator, ma funkcję skanowania kodu AZTEC z dowodu rejestracyjnego, co pozwala na sprawdzenie historii auta, a nawet na oszacowanie rynkowej wartości pojazdu.

Yanosik

Aplikacja Yanosik — polska nawigacja samochodowa

Waze

Kolejna ciekawa, darmowa i bardzo popularna aplikacja do nawigacji – co interesujące, ma tego samego właściciela co Google Maps, czyli Google. Waze jest aplikacją interesującą z kilku powodów. Potrafi informować o korkach na trasie, kontrolach policji i innych istotnych wydarzeniach na drodze. Sugeruje „szybką” zmianę trasy w wypadku wystąpienia perturbacji. Czas dojazdu do celu jest wyznaczany „na żywo” w oparciu o faktyczne wydarzenia i sytuację na drodze. Aplikacja potrafi też znajdować tanie stacje benzynowe, do wyboru mamy tu też kilka różnych głosów lektora. Program ten do poprawnego działania wymaga stałego połączenia z siecią.

Waze

Waze — ciekawa nawigacja on-line od Google

NaviExpert

To co prawda aplikacja płatna (ok. 119,99 zł na rok w wersji na Polskę i 149,99 zł w wersji obejmującej Europę w tegorocznej promocji, są też wersje na miesiąc za 15,99 zł), ale za to jedna z najbardziej rozbudowanych. Pozwala skutecznie omijać korki, przedstawia trasy alternatywne, można tworzyć trasy z kilkoma punktami pośrednimi po drodze (aplikacja ma funkcję Komiwojażera, który doradza jak optymalnie wybrać ich kolejność). W aplikacji znajdziemy też ostrzeżenia o fotoradarach oraz bardzo bogatą bazę punktów usługowych w pobliżu dróg – blisko 400 tys. Hoteli, miejsc noclegowych, restauracji, zajazdów, sklepów, stacji benzynowych itp. W ramach abonamentu uzyskujemy też dostęp do nawigacji w 30 innych krajach Europy, poza Polską.

NaviExpert

NaviExpert — przykład płatnej, ale rozbudowanej aplikacji nawigacyjnej

Google Maps

Bezpłatne Mapy Google może nie mają tylu funkcji co inne dedykowane aplikacje tego typu – ale mają też swoje zalety – są już preinstalowane na większości smartfonów i tabletów z Androidem (a zatem nie trzeba ich szukać samodzielnie), są bardzo uniwersalne, w sklepie Google znajdziemy na przykład specjalną wersję nawigacji dla telefonów z małą ilością pamięci RAM. Nie ma tu takich bajerów jak informowanie o kontrolach policyjnych, ale jest za to dość aktualna wiedza na temat korków, są bogate zdjęcia satelitarne – co pozwala przejrzeć trasę i charakterystyczne obiekty jeszcze przed podróżą. Jest tu też opcja map off-line, dzięki której fragmenty mapy można pobrać na telefon jeszcze przed wyjazdem. Bardzo przydatną opcją jest udostępnianie miejsca własnego pobytu znajomym – dzięki temu można się, chociażby wzajemnie śledzić w podróży i nie zgubić.

Mapy Google

Najbardziej znane mapy — Google Maps wyposażone są w moduł nawigacyjny

Tomasz Sławiński

KOMENTARZE (33) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane