Piątek , 29 Marzec 2024

Aplikacje, które zapewnią bezpieczne logowanie

   15.09.2023
Weryfikacja dwuetapowa jest coraz częściej wymagana przez duże serwisy internetowe. Wszystko w celu zapewnienia nam (i naszym danym) pełnego bezpieczeństwa. Niektóre z metod takiej kilkustopniowej ochrony są jednak uciążliwe, wydłużają czas logowania i powodują, że zamiast podania jednego hasła, musimy wykonać kilka czynności. Jak sobie ułatwić życie? Najlepiej skorzystać z programu do weryfikacji dwuetapowej, który zmieni smartfona w token bezpieczeństwa.
Smartfon może być naszym tokenem bezpieczeństwa

Niezależnie od tego, czy serwisy internetowe lub usługi, z których korzystamy, wymagają, bądź nie weryfikacji dwuetapowej, to jeśli tylko jest taka możliwość, warto z niej korzystać. Przede wszystkim dlatego, że radykalnie wzmacnia to bezpieczeństwo naszych osobistych danych. Włamanie do systemu zabezpieczonego przez weryfikację tego typu jest praktycznie niemożliwe – cyberprzestępca nie tylko musiałby mieć login i hasło, ale też dostęp do urządzenia (np. smartfona), na którym wykonujemy drugi etap weryfikacji.

Wiele osób unika włączenia weryfikacji dwuetapowej, gdyż obawia się, że wydłuży to czas logowania, w standardowej sytuacji byłoby takie ryzyko – np. w przypadku weryfikacji za pomocą kodu przesyłanego SMS-em, czasem trzeba czekać na wiadomość, a potem ów kod przepisać na stronie, na którą próbujemy wejść. Jeśli jednak użyjemy specjalnej aplikacji do autentykacji, cały proces będzie o wiele szybszy, a w niektórych przypadkach w ogóle wyeliminuje konieczność korzystania z jakichkolwiek haseł.

Weryfikacja dwuetapowa – przydatne aplikacje

Jak wspomniałem, najszybszą i najbardziej wygodną metodę weryfikacji dwuetapowej zapewniają dedykowane temu aplikacje. Na rynku jest dostępnych kilka, w tym stworzone przez największych gigantów IT, wszystkie one mają bardzo podobny zestaw funkcji, współpracują – co kluczowe – z różnymi serwisami i oferują zbliżony poziom bezpieczeństwa.

Google Authenticator

To jeden z najpopularniejszych tego typu programów, który po zainstalowaniu i skonfigurowaniu go na smartfonie, zmienia nasz telefon w podręczny token autoryzacyjny. By w ogóle zadziałał, smartfon musi być zabezpieczony biometrią lub hasłem, tak by nikt postronny nie mógł wykonać za nas żadnych operacji. Jak działa program Google? W czasie logowania do witryny obsługującej Authenticatora (a warto wiedzieć, że obejmuje to oczywiście także liczne usługi Google), takich jak menedżery haseł lub usługi hostingu plików, program ten błyskawicznie wygeneruje jednorazowe hasło składające się z sześciu do ośmiu cyfr (lub np. dwucyfrowego kodu potwierdzającego), które następnie należy wprowadzić oprócz zwykłych danych logowania. Po zatwierdzeniu witryna otworzy się automatycznie. Co ważne, gdy zmieniamy telefon, mamy możliwość łatwego przeniesienia wszystkich ustawień aplikacji na nowe urządzenie, za pomocą skanu kodu QR.

Microsoft Authenticator

Aplikacja Microsoft Authenticator podobnie jak program Google pozwala na łatwe logowanie się na kontach wymagających weryfikacji dwuskładnikowej. Ponieważ hasła zdarza się nam zapominać, może ono zostać przejęte lub po prostu zagubione, taki program wzmacnia bezpieczeństwo użytkownika, eliminując potencjalne, wynikające z tego ryzyka. Z aplikacji Microsoft Authenticator można korzystać na różne sposoby, które nam odpowiadają, co jest niewątpliwą zaletą:

  • Po zalogowaniu się przy użyciu nazwy użytkownika i hasła zostanie wyświetlony monit o podanie drugiej metody weryfikacji, będziemy mogli wybrać to, co nam odpowiada.
  • Można się też logować w ogóle bez konieczności podawania hasła, wystarczy użyć nazwy użytkownika, a na smartfonie zatwierdzamy logowanie odciskiem palca, skanem twarzy lub ustalonym numerem PIN.

Co ważne Microsoft Authenticator współpracuje z całą gamą serwisów i aplikacji, a także z systemami Windows, do których można się logować dzięki niemu bez użycia hasła. Z programem współpracuje też Google, wiele witryn internetowych i np. Facebook.

Aegis Authenticator

Dość popularna aplikacja dla autoryzująca dla systemu Android. Łączy w sobie funkcje programów Google i Microsoft, ale jest też wzbogacona o rozbudowanego menedżera haseł, co ułatwia korzystanie. Program jest zabezpieczony silnymi algorytmami kryptograficznymi, a logowanie do niego może się odbywać z pomocą biometrii, czyli np. czytnika linii papilarnych w smartfonie. To, co wyróżnia program Aegis, to prostota użytkowania połączona z dbałością o zabezpieczenia – wszystkie tokeny są szyfrowane. Ważną funkcją aplikacji jest możliwość eksportu swoich tokenów i importowania ich do innego urządzenia.

Authy

Kolejna aplikacja umożliwiająca korzystanie z weryfikacji dwuskładnikowej. Jest bardzo dobrze oceniana przez użytkowników, co pozytywnie świadczy o jej możliwościach i wygodzie korzystania. Program pozwala na łatwą konfigurację, bezpieczne tworzenie kopii zapasowych w chmurze a co najważniejsze jest w stanie obsłużyć wiele różnych urządzeń (działa zarówno na smartfonach z Androidem, jak i iPhone’ach, ale też na komputerach z Windows i macOS). Nasze tokeny w ramach aplikacji są zabezpieczone wybraną przez nas metodą – hasłem, PIN-em lub funkcją biometryczną. Tokeny są generowane bezpośrednio na urządzeniu, co eliminuje konieczność ich przesyłania, a tym samym obniża ryzyko przechwycenia.

andOTP

To z kolei opcja dla tych, którzy nie potrzebują rozbudowanych kombajnów weryfikacyjnych, tylko łatwego w obsłudze generatora kodów autoryzujących. Po zainstalowaniu programu na smartfonie trzeba go zabezpieczyć hasłem lub biometrią (np. odciskiem palca). Serwisy i aplikacje do weryfikacji dodajemy za pomocą skanu kodu QR. Program, choć niewielki jest dobrze zabezpieczony i bardzo przyjazny użytkownikowi, ma też sporo opcji konfiguracyjnych. Same kody generowane są co kilkanaście sekund.

Podsumowanie

Korzystanie z weryfikacji dwuetapowej znacząco poprawia bezpieczeństwo logowania. Oto dlaczego weryfikacja dwuetapowa jest tak skuteczna w zapewnieniu bezpieczeństwa:

  • Ochrona przed kradzieżą hasła. Nawet jeśli ktoś zdobędzie Twoje hasło, nie będzie w stanie uzyskać dostępu do Twojego konta bez drugiego czynnika uwierzytelniającego.
  • Ochrona przed atakami phishingowymi. Atak phishingowy polega na próbie oszukania użytkownika w celu uzyskania jego danych logowania. Nawet jeśli osoba poda swoje hasło w wyniku takiego ataku, bez drugiego czynnika nie będzie mogła uzyskać dostępu.
  • Zwiększona ochrona w przypadku słabych haseł. Jeśli masz słabe hasło lub używasz jednego hasła do wielu różnych usług, weryfikacja dwuetapowa dodaje dodatkową warstwę zabezpieczeń.
  • Kontrola nad dostępem. Dzięki weryfikacji dwuetapowej masz większą kontrolę nad tym, kto ma dostęp do Twojego konta. Nawet jeśli ktoś pozna Twoje hasło, bez drugiego czynnika nie będzie mógł się zalogować.
  • Zwiększenie świadomości bezpieczeństwa. Proces weryfikacji dwuetapowej sprawia, że użytkownicy są bardziej świadomi zagrożeń związanych z bezpieczeństwem internetowym.

W skrócie, weryfikacja dwuetapowa jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na zabezpieczenie swoich kont online. Działa jako bariera dodatkowej ochrony, która utrudnia nieautoryzowany dostęp do Twojego konta nawet w przypadku wycieku hasła. Dlatego zawsze warto włączyć weryfikację dwuetapową tam, gdzie jest to możliwe.

Tomasz Sławiński

 

 

KOMENTARZE (141) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane