Sobota , 31 Październik 2020

Pralki parowe. Krótkotrwała moda i drogi gadżet, czy następna generacja prania?

Pralka automatyczna to jedno z najważniejszych urządzeń w domu. Bez niej w dzisiejszych czasach nie da się normalnie funkcjonować. Tak się składa, że to urządzenie zużywa przy okazji najwięcej wody, co w czasach szybko rosnących rachunków za media może wkrótce się stać poważnym problemem. Tak samo jak malejące zasoby wody i wpływ tego zjawiska na nasze otoczenie i klimat. W tej sytuacji producenci pralek stosują kolejne rozwiązania, które mają oszczędzać zarówno wodę jak i prąd. Jednym z ciekawszych są właśnie pralki z funkcją prania za pomocą pary.
Pranie parowe ma wiele zalet - oszczędność wody, prądu i tkanin

Niedawno w innym tekście doradzaliśmy jak wybierać pralki w sklepie, zasygnalizowaliśmy tam istnienie pralek parowych, ale temat jest wart rozwinięcia i szerszego wyjaśnienia. Pralki parowe to technologia nie tak znów nowa (tego typu urządzenia są dostępne w sklepach od co najmniej 20 lat), ale dopiero teraz zdobywają masową popularność. W trakcie pracy wykorzystują zasadę działania dobrze znaną z szeregu innych urządzeń. Nie tak dawno podgrzewanie za pomocą pary zaczęło być stosowane w piekarnikach a jeszcze wcześniej w systemach do prasowania. Stacje pary dzięki temu stały się zresztą najskuteczniejszymi „prasowaczami”.

Generator Pary

Zdecydowana większość modeli pralek parowych pozwala na pranie klasyczne, czyli takie z użyciem strumienia wody. Zwykle jednak posiadają one osobny program do czyszczenia ubrań parą. By pralka mogła to zrobić w jej wnętrzu zainstalowany jest specjalny generator, działający na zasadzie przepływowej. Trafiająca do niego woda jest natychmiast podgrzewana i ciecz przechodzi do stanu lotnego. W kolejnym kroku odpowiednio zaprojektowana dysza natryskowa wtłacza wyprodukowaną parę do bębna pralki, jest to tak skonstruowane, by odbywało się to równomiernie a gorący, wodny gaz dokładnie przenikał wszystkie ubrania znajdujące się w zasobniku.

Różni producenci stosują zróżnicowane systemy ogrzewania i rozprowadzania pary (lub mieszaniny pary z wodą, czyli piany), są też pralki które potrafią zastosować parowanie do rozprostowania ubrań w końcowej fazie zwykłego prania. Różne są też mechanizmy podgrzewania wody, łączy je to, że wykorzystywane są wysokie temperatury – zwykle woda jest podgrzewana do 200 stopni Celsjusza.

Pralka parowa

Parowa pralka Electrolux PerfectCare 700 z wkładem od góry. Cena ok, 1900 zł

Zalety prania parowego

Pranie parowe jest idealnym rozwiązaniem do czyszczenia i odświeżania „codziennego”. Codziennie zmieniana bielizna, koszule czy podkoszulki są jedynie nieświeże, rzadko zdarza się by były poważnie zabrudzone. W takiej sytuacji do czyszczenia używamy krótkich programów do odświeżania w pralce, które niestety mają tę wadę, że mocno niszczą tkaniny, zwłaszcza te delikatne i zużywają spore ilości wody. Wyjęte później pranie jest dodatkowo mocno wygniecione, szorstkie, zmechacone i nieprzyjemne w dotyku. Tymczasem pranie parowe pozwala na:

Szybkie odświeżenie odzieży. Para wodna ma właściwości oczyszczające – skutecznie eliminowane są brzydkie zapachy i drobne zabrudzenia typowe dla ubrań po jednokrotnym założeniu. W mniej niż kwadrans możemy dzięki parze sprawić, że nasze ubrania będą właściwie wyglądać jak nowe – miękkie i delikatne. Co ważne, także bez użycia jakichkolwiek detergentów – są bowiem w takich urządzeniach dostępne programy do zastosowania bez użycia chemii. Z jednej strony zyskujemy czas, bo odświeżanie parą trwa krócej niż pełny cykl „klasycznego” prania, z drugiej chronimy tkaniny i środowisko. Programy do odświeżania są idealnie także do czyszczenia ubrań, które nosimy okazjonalnie – choćby wyjściowe suknie czy garnitury. Pozbywamy się w ten sposób zastałego zapachu szafy.

Wygładzanie zagnieceń, czyli pranie bez prasowania. Pranie parowe ma jeszcze tę zaletę nad praniem wodą, że w jego trakcie nie powstają zagniecenia. Para wodna działa wręcz odwrotnie - w naturalny sposób rozprostowuje tkaniny. Do tyczy to też materiałów grubych, takich jak jeans, sztruks, które szczególnie trudno rozprostować bez długotrwałego prasowania. Pranie wyjęte z pralki po „parowaniu” nie jest tak zbite i sztywne jak po praniu klasycznym, niektórych ubrań w ogóle nie trzeba już prasować.

Pralka parowa

LG C4 Steam Spa - pralka z funkcją pary. Cena ok. 1600 zł

Dezynfekcja, czyli pranie dla alergików. Pranie parą ma jeszcze tę jedną zaletę, że dokładnie dezynfekuje ubrania. Ma to znaczenie szczególnie w przypadku osób o wrażliwej, podatnej na uczulenia skórze. Gorąca para skuteczniej niż najczęstsze pranie w 30 czy 40 stopniach neutralizuje wszelkie bakterie, wirusy i alergeny. By uzyskać podobny antyseptyczny efekt w przypadku prania wodą trzeba by gotować tkaniny, czego większość z nich zwyczajnie by nie przetrwała.

Oszczędność wody i  prądu - ekologia. Może się pozornie wydawać, że pranie parą zwiększa koszty – jest dokładnie odwrotnie. W trakcie czyszczenia z użyciem generatora pary pralka używa o wiele mniej wody i prądu niż podczas cyklu z użyciem wody. Biorąc pod uwagę fakt iż najczęściej pierzemy ubrania lekko zabrudzone oszczędności z powodu zastąpienia przeznaczonych do nich programów prania właśnie czyszczeniem parowym powinny być znaczące.

Skuteczne pranie kołder, poszewek a nawet pluszowych zabawek. Pranie kołder to zwykle problem, podobnie pluszowych pokrowców, futerałów i zabawek. Powinno się je wygotować - dla jak najlepszego efektu oczyszczającego, ale zwykle nie pozwalają na to materiały, z których zostały wykonane, nieodporne na wysokie temperatury. Te ograniczenia nie dotyczą prania parowego, gdyż gaz oddziałuje na tkaninę w inny, mniej niszczący sposób niż prawie wrząca woda.

Ekologiczne pranie parowe

Pralki parowe są o wiele przyjaźniejsze środowisku niż urządzenia tradycyjne. Nie tylko zużywamy mniej energii i wody w trakcie samego prania, ale też chociażby eliminacja konieczności późniejszego prasowania to ulga dla nas samych, ale także naszego portfela (żelazka do oszczędnych energetycznie urządzeń przecież nie należą).

Pralka parowa

Pralka z funkcją odświeżania parowego Hoover AWMPD410LH8R/1-S. Cena ok. 2900 zł

Do typowego prania parowego nie są też potrzebne detergenty (choć w niektórych, specjalnych bądź „kombinowanych” programach część modeli pralek może ich wymagać). Raz, że zatruwają one środowisko naturalne (z reguły jest to ciężka chemia), dwa są zwyczajnie bardzo drogie. Możliwość pominięcia ich przy codziennym praniu to poważna oszczędność.

Niektórzy producenci pralek oferują specjalne „perfumy” do zastosowania w programach odświeżających parą. Wystarczy kilka kropel by zastąpić zwyczajową nakrętkę tradycyjnego płynu do płukania tkanin.

Wady pralek parowych

Nie ma niestety róży bez kolców. Pralka wyposażona jedynie w programy parowe nie byłaby praktycznym rozwiązaniem w domu. Na szczęście większość urządzeń tego typu to klasyczne pralki wodne wzbogacone o dodatkowe funkcje prania parowego, co ma już zdecydowanie większy sens. Dlaczego? Przede wszystkim pranie za pomocą pary nie radzi sobie z dużymi, wtartymi zabrudzeniami, zwłaszcza z tłustymi i lepkimi plamami. Pewnym wyjściem jest tu zastosowanie detergentów, ale wówczas tracimy jedną z głównych zalet tego sposobu czyszczenia tkanin.

Tomasz Sławiński

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane