Piątek , 19 Kwiecień 2024

iRobot Roomba i7 - test robota odkurzajÄ…cego

   22.05.2020
Chyba nikt nie przepada za bardzo za sprzątaniem. Jest to czynność męcząca i zabiera cenny czas, który można by spędzić na dużo przyjemniejszych aktywnościach. Dlatego pewnie zresztą wymyślono roboty sprzątające. Jeden z nich Roomba i7 trafił kilka tygodni temu do naszej redakcji i mogliśmy go dla was przetestować. Oto wyniki tego testu.
iRobot Roomba i7 - zaawansowany robot do odkurzania

Roboty sprzÄ…tajÄ…ce to coraz popularniejsze urzÄ…dzenia. To oczywiste – nie chcemy tracić czasu na żmudne porzÄ…dki, a one wszystko co trzeba mogÄ… przecież zrobić za nas.

RozpoczynajÄ…c przygodÄ™ z Roomba i7 bardzo siÄ™ zastanawialiÅ›my jak poradzi sobie ona z odkurzeniem sporego mieszkania, mimo wszystko bowiem byliÅ›my dość sceptyczni – samo urzÄ…dzenie jest kompaktowe, jego rozmiary niewielkie a to nie napawaÅ‚o zbyt optymistycznie. Ja sam zastanawiaÅ‚em siÄ™ czy tak maÅ‚y w porównaniu z klasycznymi odkurzaczami sprzÄ™t może mieć na tyle dużą moc ssÄ…cÄ…, że poradzi sobie z caÅ‚ym kurzem?

Tymczasem wÄ…tpliwoÅ›ci okazaÅ‚y siÄ™ niepotrzebne. Roomba i7 to nie jest naszpikowana technikÄ… zabawka. To w peÅ‚ni funkcjonalny odkurzacz, który potrafi sprawnie wysprzÄ…tać duże mieszkanie.

iRobot Roomba i7 w pudełku

Po rozpakowaniu

Pod wzglÄ™dem wyglÄ…du Roomba i7 przypomina inne odkurzacze tego typu. OkrÄ…gÅ‚y ksztaÅ‚t zapewnia tym urzÄ…dzeniom dobry dostÄ™p do wiÄ™kszoÅ›ci miejsc i zakamarków, oraz zwiÄ™ksza odporność na uszkodzenia. Sam robot wykonany jest z twardego plastiku, wszystko razem wyglÄ…da dobrze i bÄ™dzie pasować do każdego wnÄ™trza.

W pudełku razem z odkurzaczem producent dołożył zapasowy filtr powietrza oraz obrotową szczotkę. Znajdziemy tam także specjalny czujnik (wraz z bateriami) do tworzenia wirtualnych ścian oraz stref niedostępnych dla odkurzacza. Można z jego pomocą blokować przed odkurzaczem całe pomieszczenia lub tylko ich fragmenty.

Technikalia

Jak już wczeÅ›niej wspomniaÅ‚em Roomba i7 jest urzÄ…dzeniem kompaktowym. Ma 33,5 cm Å›rednicy i niecaÅ‚e 10 cm wysokoÅ›ci, co pozwala jej wjeżdżać także pod stojÄ…ce na nóżkach szafy i Å‚óżka. CaÅ‚ość waży ok. 5 kg.

iRobot Roomba i7 - widok od spodu

W robocie zaimplementowano szereg technologii, których zadaniem jest sprawienie, by urzÄ…dzenie to wykonywaÅ‚o swoje zadania sprawnie i wydajnie. Samo sprzÄ…tanie oparte jest o 3-stopniowy system w którym za czyszczenie zakamarków i kÄ…tów odpowiada wirujÄ…ca szczotka, za zbieranie Å›mieci z czyszczonych powierzchni dwie wewnÄ™trzne gumowe szczotki gÅ‚ówne, które dla zwiÄ™kszenia efektu poruszajÄ… siÄ™ przeciwbieżnie oraz wydajny silnik ssÄ…cy.

Producent wyposażyÅ‚ to urzÄ…dzenie w filtr AeroForce, który ma przechwytywać aż 99% alergenów znalezionych i wessanych z podÅ‚ogi. To Å›wietna informacja dla osób z alergiami.

Czas przeciÄ™tnego Å‚adowania baterii do peÅ‚na wynosi ok. 120 minut (nowy robot ma częściowo naÅ‚adowany akumulator, ale producent zaleca podÅ‚Ä…czenie go do sieci przed pierwszÄ… pracÄ…), natomiast na jednym cyklu Å‚adowania robot może pracować okoÅ‚o 75 minut. JeÅ›li urzÄ…dzenie nie zdąży w tym czasie sprzÄ…tnąć caÅ‚ej powierzchni mieszkania, przerwie pracÄ™, wróci do stacji dokujÄ…cej i po doÅ‚adowaniu dokoÅ„czy cykl czyszczenia.

W robocie Roomba i7 zastosowano caÅ‚Ä… paletÄ™ czujników, które majÄ… uczynić sprzÄ…tanie precyzyjnym i skutecznym. SÄ… to przede wszystkim czujnik kolizji, krawÄ™dzi, kurzu, odlegÅ‚oÅ›ci, przebiegu, kierunku ruchu, kamera optyczna, czujnik przeciwprzeszkodowy, oraz sensor wykrywajÄ…cy miejsca szczególnie zabrudzone. UrzÄ…dzenie dziÄ™ki funkcji iAdapt 3.0 potrafi też uczyć siÄ™ pomieszczeÅ„, co pomaga mu w lepszym planowaniu pracy, pozwala też później kierować go od razu do konkretnych pokoi zamiast sprzÄ…tania caÅ‚ego mieszkania.

Konfiguracja

Za Å‚atwość przygotowania robota do pracy należy siÄ™ producentowi duży plus. Jest to czynność banalnie prosta – wystarczy Å‚atwa aplikacja na smartfona lub tablet (która zresztÄ… przejrzyÅ›cie i krok po kroku wyjaÅ›nia co należy robić). Do sparowania z aplikacjÄ… wymagane jest poÅ‚Ä…czenie z wifi, ale to oczywiÅ›cie żadna niespodzianka. Aplikacja bardzo uÅ‚atwia pracÄ™ z Roomba i7, choć odkurzacz można też uruchamiać za pomocÄ… przycisku na obudowie. Przy okazji warto wspomnieć, że robot ma też wbudowanÄ… funkcjÄ™ informowania gÅ‚osowego, dziaÅ‚ajÄ…cÄ… także (tak jak i sama aplikacja) w jÄ™zyku polskim.

W aplikacji iRobot Home mamy wiele opcji konfiguracji. Można w niej sporzÄ…dzać plany pracy robota, wybierać tryb (czyszczenie pojedyncze lub podwójne), można też sprawić by Roomba i7 wybraÅ‚a siÄ™ na przejażdżkÄ™ „krajoznawczÄ…”, podczas której bez sprzÄ…tania przejedzie po caÅ‚ym mieszkaniu i sporzÄ…dzi precyzyjnÄ… mapÄ™ pomieszczeÅ„.

SprzÄ…tanie – wszystko wedÅ‚ug planu

Gdy przejrzy siÄ™ wszystkie funkcje (i nadzorujÄ…ce to czujniki) o których w materiaÅ‚ach i aplikacji informuje producent można nabrać respektu, ale czym innym jest nawet najlepsza teoria i obiecujÄ…ca specyfikacja, a czym innym praktyka codziennego sprzÄ…tania. Także i tu, kolejny raz mój sceptycyzm zostaÅ‚ wystawiony na próbÄ™, ponieważ - przyznajÄ™ od razu – Roomba i7 odkurza po prostu bardzo dobrze. Naszym zadaniem jako użytkowników jest jedynie dobre wybranie miejsca startu, czyli obszaru w którym zainstalujemy niewielkÄ… stacjÄ™ dokujÄ…cÄ… (nie może siÄ™ ona znajdować zbyt blisko schodów). Robot powinien mieć do niej dobry dostÄ™p ponieważ po każdym sprzÄ…taniu bÄ™dzie tam wracaÅ‚ by siÄ™ doÅ‚adować.

iRobot Roomba i7 - stacja dokujÄ…ca

Po wÅ‚Ä…czeniu robota od razu zaczyna on pracÄ™ i planowo dociera do kolejnych obszarów mieszkania. Co ciekawe sprzÄ…tanie nie jest chaotyczne, odbywa siÄ™ wedÅ‚ug widocznego planu (robot porusza siÄ™ po liniach równolegÅ‚ych stopniowo docierajÄ…c do każdego miejsca w domu, niczego nie omijajÄ…c). DziÄ™ki temu, że nie jest zbyt wysoki, iRobot Å‚atwo wjeżdża do miejsc trudnodostÄ™pnych – pod szafy, póÅ‚ki, fotele, czyli wszÄ™dzie tam gdzie tradycyjnym odkurzaczem z pionowÄ… rurÄ… dostać siÄ™ jest zdecydowanie trudniej.

Bardzo sprawnie przychodzi też Roombie i7 pokonywanie przeszkód. Potrafi wjeżdżać na wysokie dywany, nieźle radzi sobie z grubymi kablami na podÅ‚odze. Lepiej natomiast (co zresztÄ… zaleca sam producent) usuwać z podÅ‚ogi cienkie kable – na przykÅ‚ad te od sÅ‚uchawek – gdyż mogÄ… zostać przynajmniej częściowo wciÄ…gniÄ™te. Wyraźnie szybciej robot radzi sobie z wjeżdżaniem na chodniki czy dywaniki jeÅ›li sÄ… przymocowane do podÅ‚ogi. Warto też usunąć z powierzchni leżące na Å›rodku buty, kapcie i inne drobiazgi, najlepiej poÅ‚ożyć je pod Å›cianÄ…, wówczas urzÄ…dzenie nie bÄ™dzie ich przewracać. Nie trzeba siÄ™ natomiast obawiać schodów ani wgÅ‚Ä™bieÅ„ – czujniki je wykryjÄ… i robot nie spadnie „w przepaść”.

Roomba i7 lepiej niż dobrze radziÅ‚a sobie także ze sprzÄ…taniem w zakamarkach i kÄ…tach. To efekt pracy obrotowej szczotki, która jest w stanie dotrzeć wszÄ™dzie i nagarniać kurz oraz zabrudzenia wprost do otworu ssÄ…cego. Widać to szczególnie dobrze kiedy robot sprzÄ…ta powierzchnie w okolicach drzwi, podjeżdżajÄ…c do futryn i listew dokÅ‚adnie i z każdej strony. Bardzo dobrze wyglÄ…da też skuteczność sprzÄ…tania dywanów – robot rozprawia siÄ™ zarówno s kurzem jak i grubszymi zanieczyszczeniami (chociażby rozsypanym mussli).

iRobot roomba i7 podczas pracy

Czas pracy na jednym cyklu Å‚adowania jest zbliżony do tego co deklaruje producent i wynosi ok. 75 minut. Wystarcza to zwykle do sprzÄ…tniÄ™cia caÅ‚ego kilkudziesiÄ™ciometrowego mieszkania. JeÅ›li ustawiÅ‚em podwójne sprzÄ…tanie robot po pierwszym przejeździe wracaÅ‚ do stacji dokujÄ…cej by siÄ™ doÅ‚adować po czym sam, bez żadnych dodatkowych komend wracaÅ‚ ponownie do pracy. JeÅ›li zdarzy siÄ™, że robot gdzieÅ› jednak utknie – gdy na przykÅ‚ad przez nieuwagÄ™ zamkniemy drzwi do pokoju w którym sprzÄ…ta, urzÄ…dzenie przerwie pracÄ™ i poinformuje o tym odpowiednim komunikatem gÅ‚osowym. Adnotacja na ten temat pojawi siÄ™ też w aplikacji. W razie potrzeby Roomba i7 może też wyemitować dodatkowy sygnaÅ‚ dźwiÄ™kowy, który pozwoli jÄ… zlokalizować.

Gdy zbiorniczek na Å›mieci zapeÅ‚ni siÄ™, odkurzacz poinformuje o tym odpowiednim komunikatem. Opróżnianie go jest bardzo Å‚atwe, wystarczÄ… dwa naciÅ›niÄ™cia – jedno by wyjąć zbiornik z urzÄ…dzenia, drugie by go otworzyć i wysypać kurz do Å›mietnika. W ustawieniach aplikacji możemy zresztÄ… wybrać, czy chcemy, aby po napeÅ‚nieniu pojemnika na kurz odkurzacz pracowaÅ‚ dalej, czy też siÄ™ zatrzymaÅ‚ i poczekaÅ‚, aż go wyczyÅ›cimy. Przy okazji warto wspomnieć, że jest też wersja Roomba i7+, wyposażona rozbudowanÄ… stacjÄ™ dokujÄ…cÄ… Clean Base, która samodzielnie opróżnia zbiornik na nieczystoÅ›ci.

iRobot Roomba i7 - zbiornik na śmieci

Co do gÅ‚oÅ›noÅ›ci – producent podaje, że osiÄ…ga ona 65 decybeli. Jak na moje ucho jest to jeden z cichszych odkurzaczy jakich używaÅ‚em, jeÅ›li jednak komuÅ› nawet niewielki haÅ‚as przeszkadza, może użyć harmonogramu, nic bowiem nie stoi na przeszkodzie, by Roomba i7 sprzÄ…taÅ‚a kiedy nikogo nie ma w domu.

Roomba i7 od iRobota. Czy ten zakup się opłaca?

Moim zdaniem jak najbardziej. Roomba i7 nie jest gadżetem, nowinkÄ… technicznÄ… wyposażonÄ… w coÅ› co szumnie okreÅ›la siÄ™ dziÅ› sztucznÄ… inteligencjÄ…. To po prostu sprawny robot odkurzajÄ…cy który potrafi zaskoczyć tym jak dokÅ‚adnie czyÅ›ci i usuwa kurz nawet z takich miejsc, gdzie przy użyciu zwykÅ‚ego odkurzacza jest to trudne.

SprzÄ…tanie w wykonaniu urzÄ…dzenia firmy iRobot jest dokÅ‚adne, planowe, dziÄ™ki wbudowanym czujnikom robot jest w stanie omijać i pokonywać przeszkody (np. niezbyt wysokie progi). Do miejsc szczególnie zabrudzonych wraca, potrafi poÅ›wiÄ™cić im wiÄ™cej czasu (dziÄ™ki wbudowanemu czujnikowi zabrudzeÅ„). Gdy napotka przeszkodÄ™ nie poddaje siÄ™ od razu, próbuje podjeżdżać z różnych stron, tak by oczyÅ›cić obszar wyznaczonej mu pracy jak najlepiej.

Bardzo dobrym pomysÅ‚em producenta jest możliwość oznaczania na planie mieszkania stref bez dostÄ™pu – można dziÄ™ki nim wybrać w aplikacji miejsca, do których odkurzacz ma nie wjeżdżać. Sprawdza siÄ™ to, jeÅ›li mamy na podÅ‚odze jakieÅ› delikatne rzeczy, chociażby cenny, zabytkowy mebel i wolelibyÅ›my, by robot go przypadkiem nie potrÄ…ciÅ‚.

W tym momencie iRobot Roomba i7 wyceniany jest w sklepach na okoÅ‚o 2500 zÅ‚ i moim zdaniem jest to cena jak najbardziej adekwatna do jego jakoÅ›ci i funkcjonalnoÅ›ci, a sam produkt dla osób, którym zależy na czasie i wygodzie wrÄ™cz niezbÄ™dny. Gdy Roomba i7 bÄ™dzie sprzÄ…tać nasze mieszkanie, my możemy po prostu robić to na co mamy ochotÄ™.

Tomasz Sławiński

 

KOMENTARZE (1) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

23 grudnia 2020 o 23:25

Jusia

Nie ma co się zastanawiać, bo model jest świetny i dopracowany w każdym calu. Lepszego pomocnika przed świętami nie mogłam sobie wybrać :)

Najczęściej czytane