Środa , 24 Kwiecień 2024

Kupujemy odkurzacz. Na co szczególnie zwrócić uwagę?

   23.08.2022
Mogłoby się wydawać, że zakup odkurzacza to sprawa niezwykle prosta, cóż bowiem skomplikowanego może być w wyborze urządzenia do rutynowego czyszczenia powierzchni naszych domów. Tymczasem każdy tego typu sprzęt ma szereg cech i funkcji, które decydują o jego późniejszej przydatności i efektywności. Warto je poznać, zanim dokonamy ostatecznego wyboru.
Odkurzacz odkurzaczowi nierówny. Po czym rozpoznać, że dany model dobrze sprząta? Fot. Unsplash

Niezależnie od tego jakie powierzchnie znajdują się w naszym mieszkaniu/domu, czy będą to drewniane panele, dywany czy też wykładziny, najlepszym urządzeniem do usuwania zanieczyszczeń będzie zawsze odkurzacz. Czy to w klasycznej postaci silnika z elastyczną rurą i szczotką, czy też jako coraz popularniejsze odkurzacze pionowe lub zaawansowane technologicznie roboty sprzątające, odkurzacz pomoże utrzymać nam otoczenie w nieskazitelnej czystości. Będzie tak jednak tylko pod jednym warunkiem: wybierzemy model, który posiada odpowiednie dla naszych potrzeb parametry. W tym artykule pokażemy cechy, którymi powinien odznaczać się dobry odkurzacz, a na jakie nie zawsze zwracamy uwagę dokonując jego wyboru.

Siła ssania odkurzacza

Parametr ten (niestety nie wszyscy producenci go podają) jest wyrażany bardzo różnie (zwykle w Pa, czyli Pascalach lub podobnie jak moc w watach). Im większa siła ssania, tym łatwiej i szybciej usuniemy zabrudzenia, które znalazły się na powierzchni. Ale uwaga – cecha ta jest często mylona z mocą silnika odkurzacza, wydaje nam się bowiem, że jeśli mamy do wyboru dwa urządzenia, a jedno z nich ma większą moc, to automatycznie jego siła ssąca będzie proporcjonalnie większa. O ile dość dobrze sprawdzało się to w starych odkurzaczach, te nowoczesne już takie nie są – wielu producentów tak bardzo dopracowuje swoje silniki ssące, że ich efektywność jest większa, nawet mimo nominalnie mniejszej mocy. Decyduje tu na przykład szczelność całej konstrukcji, dzięki której potencjał drzemiący w silniku ssącym jest wykorzystywany w niemal 100%.

Najlepszym wskaźnikiem przydatnym do oceny możliwości odkurzacza, jest klasa skuteczności odkurzania różnych powierzchni, którą znajdziemy na etykiecie energetycznej nowego sprzętu. Jest to wskaźnik wynikający z tego ile % zanieczyszczeń udało się testowanemu w laboratorium sprzętowi usunąć w czasie jego sprawdzania z określonej powierzchni.

Każdy odkurzacz ma podane do jakiej grupy skuteczności zalicza się przy czyszczeniu powierzchni twardych oraz dywanów. O ile większość urządzeń świetnie sobie radzi z odkurzaniem twardych i gładkich powierzchni (zakres ocen od A – najlepszej, do G – minimalnej), to w przypadku dywanów nawet sprzęt z wyższych półek rzadko osiąga klasę B. Idealny odkurzacz miałby klasę A we wszystkich zastosowaniach, ale w większości domów i mieszkań wystarczy klasa B a nawet C.

Filtry odkurzacza 

Dziś nie wystarcza nam już tylko zwykłe odkurzanie. Odkurzacz – do czego przyzwyczaili nas sami producenci umieszczając i akcentując odpowiednie informacje na opakowaniach, pełni funkcję filtru eliminującego z otoczenia zarówno drobnoustroje jak i uciążliwe alergeny. Producenci stosują w tym celu w swoich produktach najróżniejsze filtry – a my nie znając ich parametrów wszystkie przyjmujemy jako skuteczne. Tymczasem rodzajów filtrów stosowanych w odkurzaczach jest bardzo wiele a różnice w efektywności, jakie oferują, są znaczne.

Jednym z najpowszechniejszych błędów jakie popełniają konsumenci jest nierozróżnianie filtrów EPA i HEPA – czasem różnica wydaje się niewielka, ale finalnie okazuje się zasadnicza. I tak filtry:

  • EPA E10 – posiadają 85% skuteczności filtracji powietrza i redukcji zanieczyszczeń,
  • EPA E11 – posiadają 95% skuteczności filtracji powietrza i redukcji zanieczyszczeń,
  • EPA E12 – posiadają 99,5% skuteczności filtracji powietrza i redukcji zanieczyszczeń,
  • HEPA H13 – odznaczają się 99,95 skuteczności filtracji powietrza i redukcji zanieczyszczeń.
  • HEPA H14 – odznaczają się 99,995% skuteczności filtracji powietrza i redukcji zanieczyszczeń.

To zestawienie pokazuje, że filtry HEPA, choć wizualnie podobne są znacznie skuteczniejsze niż EPA, zwłaszcza EPA E10, który przepuszcza aż 15% zanieczyszczeń (są wydmuchiwane z powrotem do pomieszczenia). Na ten parametr powinni zwracać uwagę przede wszystkim alergicy, gdyż skuteczny filtr znacznie poprawi komfort przebywania we własnym mieszkaniu – odkurzacz nie będzie narzędziem do roznoszenia, ale ochrony przed alergenami.

Odkurzacz powinien sobie radzić z odkurzaniem różnych powierzchni
Odkurzacz powinien sobie radzić z odkurzaniem różnych powierzchni. Fot. Unsplash

Rozmiar i wygoda korzystania z odkurzacza

Bardzo ważną cechą odkurzacza, a często zupełnie ignorowaną są jego wymiary i waga. Generalnie najbardziej wygodne w użytkowaniu są urządzenia mniejsze i lżejsze, ale uwaga – znaczenie ma tu też szereg innych parametrów np. elastyczność rury czy łatwość przenoszenia. Sam kiedyś kupiłem odkurzacz niewielkich rozmiarów, który finalnie okazał się bardzo niewygodny w użytkowaniu ze względu na nieelastyczną, twardą rurę. Odkurzanie nim (manewrowanie szczotką) wymagało użycia dużej siły rąk, co powodowało, że pod koniec sprzątania bardzo bolały mnie nadgarstki. Nowoczesne odkurzacze posiadają w tym względzie liczne udogodnienia – łamane rury pozwalające łatwo dotrzeć do trudno dostępnych miejsc, czy specjalne głowice czyszczące, lekko obracające się we wszystkich kierunkach, co pozwala na dotarcie do różnych miejsc bez konieczności odwracania się do nich.

Okres gwarancji

Żyjemy w czasach, w których producenci AGD są często posądzani o sztuczne skracanie cyklu życia swoich produktów tak, abyśmy musieli częściej kupować nowy sprzęt. Na rynku są producenci, którzy idą w zupełnie przeciwnym kierunku dając swoim urządzeniom długie, czasem nawet 10-letnie gwarancje. Kupując odkurzacz warto wziąć pod uwagę także i tę cechę, zwłaszcza wtedy, jeśli chcemy się cieszyć wieloma latami spokojnej i efektywnej eksploatacji. Przy okazji warto zawsze zapoznawać się z warunkami gwarancji, zdarza się bowiem, że z pozoru długi „okres ochronny” nie obejmuje wszystkich awarii, a tylko te wybrane przez producenta, których ryzyko wystąpienia i tak jest znikome.

Podsumowanie

Kupując odkurzacz warto zwrócić uwagę na moc ssania, skuteczność z jaką poradzi sobie on w zależności od powierzchni na jakiej zostanie użyty, ale też rodzaj zastosowanych w nim filtrów kurzu, wagę oraz czas w jakim możemy liczyć na bezpłatne naprawy.

Tomasz Sławiński

 

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane