Piątek , 20 Maj 2022

Oszuści stworzyli stronę łudząco podobną do witryny internetowej mBanku. Wyłudza pieniądze!

   30.11.2021
Komisja Nadzoru Finansowego ostrzega posiadaczy kont w mBanku, by uważnie przyglądali się witrynie internetowej, na której dokonują operacji na swoich kontach. W sieci pojawiła się bowiem strona, o niemal identycznym adresie, na której hakerzy wyłudzają dane użytkowników, co może im pozwolić przejąć pieniądze z rachunków.
Uwaga na stronę internetową łudząco przypominającą serwis mBanku - wyłudza dane a w konsekwencji pieniądze

Na Twitterze specjalnego zespołu bezpieczeństwa komputerowego KNF pojawił się komunikat: "Uwaga! Ostrzegamy przed fałszywą stroną podszywającą się pod mBank. Przestępcy wykorzystują do oszustwa specjalne kodowanie znaków "ạ" zamiast "a", przez co fałszywa domena łudząco przypomina prawdziwą".

To kolejna w ostatnim czasie akcja cyberprzestępców, wymierzona w klientów jednego z największych banków działających w Polsce. Nie tak dawno do posiadaczy rachunków tego samego banku dzwoniła fałszywa infolinia, nakłaniająca do zainstalowania spreparowanej aplikacji, która miała chronić pieniądze użytkowników, a w rzeczywistości była narzędziem do ich przejęcia.

Fałszywe domeny to jeden z popularniejszych sposobów działania hakerów

Spreparowane strony internetowe, do złudzenia przypominające te należące do dużych banków, instytucji finansowych czy serwisów transakcyjnych, to jeden z najpopularniejszych sposobów wyłudzania danych i pieniędzy przez cyberprzestępców. Bazują tu oni nie na słabościach w zabezpieczeniach u firm trzecich – co jest stosunkowo trudne w obejściu, ale na łatwowierności i nieuwadze samych użytkowników internetu.

Warto pamiętać, że w sytuacji gdy nie jesteśmy pewni witryny internetowej, a na tym przykładzie widać, że znaczenie może mieć ledwie widoczna kropka przy literze, nie wolno podawać tam żadnych danych – loginów ani haseł. Podobnie możemy być pewni, że żaden bank w rozmowie telefonicznej nie poprosi nas o podanie loginu i hasła do internetowego konta – po prostu nie ma takiej praktyki. Jeśli dzwoni do nas jakiś „konsultant” i nalega, byśmy podali takie dane, możemy być na 100% pewni, ze to oszustwo.

Źródło: Twitter

 

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane