Piątek , 26 Kwiecień 2024

Alexa od Amazona przemówi głosem zmarłych? Dziwna funkcja asystenta

   24.06.2022
Wiceprezes Alexy na specjalnej konferencji zaprezentował przyszłe funkcje popularnego urządzenia służącego dziś do wyszukiwania w sieci za pomocą wypowiadanych na głos komend. Jedną z nich ma być w przyszłości naśladowanie głosów. Pozornie nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie cel – technologia ta ma zachować wspomnienia o zmarłych osobach i… przemawiać do nas ich głosem.
Nowy pomysł na "podtrzymanie kontaktu ze zmarłymi" czy przekroczenie granic etyki? Fot. Unsplash

Nie byÅ‚by to pierwszy przypadek, gdy technika bÄ™dzie używana do „wskrzeszania” umarÅ‚ych. Nigdy jednak nie robiÅ‚a tego tak wielka firma. ByÅ‚y już epizodyczne próby z hologramami, także inne podmioty z branży elektronicznej zapowiadaÅ‚y, iż bÄ™dÄ… próbowaÅ‚y umożliwić ludziom „rozmowÄ™ ze zmarÅ‚ymi bliskimi” przy wykorzystaniu algorytmów sztucznej inteligencji. Najwyraźniej szefowie Amazona uznali, że to dobry sposób na zarobienie dużych pieniÄ™dzy i sami postanowili rozwinąć takÄ… technologiÄ™.

Założenie projektu jest dość proste: Alexa będzie w stanie naśladować każdy głos po wysłuchaniu jego zaledwie jednominutowego nagrania.

Co ma dać nowa funkcja Amazon Alexa?

Starszy wiceprezes Alexy, Rohit Prasad powiedziaÅ‚ wprost – nowa funkcjonalność asystenta gÅ‚osowego ma pozwolić zachować wspomnienie po utracie kogoÅ› bliskiego. „Chociaż sztuczna inteligencja nie może wyeliminować bólu utraty, z pewnoÅ›ciÄ… może sprawić, że wspomnienia bÄ™dÄ… trwać” dodaÅ‚ przedstawiciel giganta. Podczas prezentacji pokazano nagranie, na którym widać jak Alexa czyta dziecku bajkÄ™ gÅ‚osem niedawno zmarÅ‚ej babci.

Kontrowersje nie tylko etyczne

Projekt budzi ogromne kontrowersje, nie tylko z powodów etycznych. Wielu ekspertów z dziedziny psychologii uważa, że odwlekanie pogodzenia siÄ™ ze Å›mierciÄ… bliskich wcale nie musi być dobrym sposobem na radzenie sobie z rzeczywistoÅ›ciÄ… i może, zwÅ‚aszcza u dzieci, spowodować wiÄ™cej szkód niż pożytku.

Jak wspomniaÅ‚em, kontrowersje budzi nie tylko warstwa etyczna. Stworzenie zaawansowanego technologicznie narzÄ™dzia do naÅ›ladowania gÅ‚osów innych osób otwiera drogÄ™ do poważnych nadużyć i przestÄ™pstw. W przeszÅ‚oÅ›ci zdarzaÅ‚y siÄ™ kradzieże i wyÅ‚udzenia „na podrabiany gÅ‚os”, jednak dotychczas wymagaÅ‚o to ogromu pracy – przestÄ™pcy musieli mieć dÅ‚ugie nagrania z gÅ‚osem ofiary, trzeba byÅ‚o pociąć i zmontować wszystko tak, by brzmiaÅ‚o naturalnie i w sposób pasujÄ…cy do kontekstu, co byÅ‚o i jest niezwykle trudne. Efekty byÅ‚y dość Å‚atwe do wykrycia nawet bez specjalistycznego sprzÄ™tu. Teraz, jeÅ›li powstanie dostÄ™pny dla każdego system do imitacji gÅ‚osu, cyberprzestÄ™pcy mogÄ… zyskać narzÄ™dzie do realizacji swoich brudnych zamiarów.

Termin uruchomienia nowej funkcji jeszcze nieznany

Terminu w którym nastÄ…pi oficjalne uruchomienie, ani nawet przybliżonego harmonogramu prac nad naÅ›ladowaniem gÅ‚osów nie ujawniono, można jednak wysnuć wniosek, że skoro firma już byÅ‚a w stanie pokazać coÅ› w rodzaju dema, to prace nad projektem sÄ… poważnie zaawansowane.

ŹródÅ‚o: Endgadget

 

KOMENTARZE (2) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane