Sobota , 28 Listopad 2020

Co oferują operatorzy kilka miesięcy po debiucie sieci 5G w Polsce? Sprawdziliśmy

Sieć 5G jest obecna w Polsce od kilku miesięcy, uruchomili ją już wszyscy główni nadawcy telefonii komórkowej. Warto się zatem przyjrzeć warunkom, które w tym momencie oferowane są użytkownikom, zwłaszcza, że ów nowy rodzaj bezprzewodowego Internetu – przynajmniej w teorii - ma oferować potężne możliwości i skok jakościowy.
Sieć 5G na długie lata wyznaczy standardy bezprzewodowej komunikacji

Start sieci 5G był zapowiadany w Polsce i na świecie od kilku ładnych lat. Zanim jeszcze infrastruktura z tym związana zaczęła działać, w wielu miejscach globu pojawiły się kontrowersje co do bezpieczeństwa tego projektu dla ludzi. Natężenie promieniowania magnetycznego większe niż przy sieciach poprzednich generacji miałoby mieć – zdaniem krytyków - negatywne skutki zdrowotne dla znajdującej się w zasięgu gęsto rozmieszczonych nadajników społeczności.

Nie pojawiły się jednak jak dotąd żadne przekonujące badania, iż wpływ ten miałby być istotnie większy od już funkcjonujących w otoczeniu człowieka licznych innych sieci elektromagnetycznych, a potencjalne korzyści z użytkowania 5G w teorii wydają się ogromne.

Czym jest sieć 5G i kto może z niej korzystać?

W maksymalnym skrócie – to nowy rodzaj sieci komórkowej, który pozwala na zwielokrotnienie prędkości transferu danych pomiędzy samą siecią a działającymi w niej urządzeniami. Z pozoru brzmi to jak kolejna niewielka aktualizacja, typowa kolejna generacja sprzętu, jednak w zamierzeniach ma to być prawdziwy przełom, którego standardy będą obowiązywać przez wiele najbliższych lat. W początkowym okresie wzrost prędkości Internetu będzie przynajmniej dwukrotny w stosunku do wyników przeciętnie osiąganych w LTE. Sieci 5G w najbardziej zaawansowanych wariantach będą w stanie obsługiwać Internet działający z prędkością nawet kilkanaście razy większą niż obecne łącza mobilne, docelowo szybsze nawet od tego co dziś oferują dostawcy światłowodów i Internetu stacjonarnego.

By skorzystać z możliwości sieci 5G trzeba spełnić dwa warunki. Posiadać urządzenie – smartfon lub tablet wyposażony w modem obsługujący tę technologię, a potrafią to tylko wybrane i najnowsze modele telefonów, oraz przebywać w zasięgu sieci 5G.

W tej chwili w Polsce infrastruktura tego typu dopiero raczkuje i choć wdrożyli ją już wszyscy czterej główni rynkowi gracze – Plus, Orange, Play i T-Mobile, to zasięg jest – choć stale wzrasta – cały czas ograniczony do kilku lokalizacji.

Play

Żeby skorzystać z sieci 5G w Play, należy wykupić abonament na rozmowy telefoniczne Solo M, L lub Homebox (obecni klienci indywidualni muszą mieć umowę zawartą po czerwcu 2019, biznesowi po wrześniu 2019). Ceny tych planów startują od ok. 55 zł miesięcznie, w ramach kontraktu otrzymamy pakiet 20 GB do wykorzystania a także nielimitowane rozmowy oraz SMSy. Jeśli użytkownik ma abonament zawarty wcześniej, musi przejść na jeden z nowszych planów. To ważne, bowiem może się okazać, że kupując na rynku telefon obsługujący najnowszy, szybki Internet – mając starą umowę z operatorem nie będziemy mogli skorzystać z dobrodziejstw nowej technologii bez zmiany umowy (taryfy) na jedną z obecnych ofert.

Jest też abonament na sam Internet, gdzie za kwotę od 55 zł miesięcznie użytkownik otrzyma pakiet 200 GB transferu lub 500 GB za 100 zł. W przypadku ofert na kartę dostęp do 5G otrzymujemy po wykupieniu za 50 zł oferty „Miesiąc bez limitu GB”, w którym jednak z pełną prędkością sieć działa tylko do wykorzystania 100 GB pakietu.

W przypadku oferty na kartę sieć 5. Generacji jest dostępna po wykupieniu pakietu Solo XL za 35 zł, który umożliwia korzystanie z sieci z pełną prędkością do limitu 20 GB.

Play 5G

Mapa zasięgu 5G w sieci Play

Plus

Plus w ofertach na abonament udostępnia obecnie swoją sieć 5G we wszystkich planach, łącznie z najtańszym za 30 zł, w którym użytkownik otrzymuje 2GB transferu do wykorzystania a także nielimitowane rozmowy i SMSy. W abonamencie za 50 zł limit transferu wzrasta do 12 GB miesięcznie.

Co ciekawe w ramach promocji „Internet 5G od Plusa na Kartę” dostęp do sieci 5G mają też użytkownicy telefonów na kartę, w ramach wszystkich ogólnodostępnych pakietów które można znaleźć w ofercie operatora – nie obowiązują żadne dodatkowe cenniki.

Plus 5G

Mapa zasięgu 5G w sieci Plus (kolor pomarańczowy)

Orange

W sieci Orange dostęp do sieci 5G jest możliwy w ramach bezpłatnej usługi #hello5G, jednak jest ona aktywna dopiero w abonamencie za min. 75 zł. W pakiecie tym użytkownik otrzymuje 70 GB transferu do wykorzystania z pełną prędkością (później szybkość transmisji danych spada). Podobnie jak inni operatorzy Orange w ramach klasycznego abonamentu oferuje nielimitowane rozmowy, SMSy i MMSy.

Z kolei w „elastycznej” taryfie Flex będącej nową ofertą, w zamierzeniach mającą łączącą łączyć zalety abonamentu i usługi na kartę (z obsługą za pomocą dedykowanej aplikacji) sieć 5G dostępna jest w planie za 80 zł miesięcznie.

Orange 5G

Zasięg sieci 5G w Orange

T-Mobile

W sieci T-Mobile internet w sieci 5G dostępny jest we wszystkich taryfach abonamentowych dla użytkowników domowych oraz w taryfie Magenta Biznes kierowanej do biznesu – dla wszystkich nowych użytkowników, oraz dla dotychczasowych, którzy umowy podpisali przed wrześniem 2019 (indywidualni) oraz marcem 2018 (biznes).

W abonamencie za 35 złotych pakiet danych jest niewielki i wynosi 3 GB, ale za 50 zł otrzymujemy znacznie więcej, bowiem 15 GB a za 75 zł 70 GB.

T-Mobile 5G

Mapa zasięgu sieci 5G w sieci T-Mobile

Tomasz Sławiński

 

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane