Niedziela , 28 Listopad 2021

Apple zaprezentowało nowe MacBooki dla profesjonalistów. Wrażenie robią możliwości oraz ceny

   19.10.2021
Po kilku tygodniach oczekiwania Apple zaprezentowało wreszcie swoje nowe MacBooki Pro wyposażone w procesory własnego pomysłu M1 Pro oraz M1 Max. Są to bardzo wydajne urządzenia dla użytkowników o profesjonalnych wymaganiach. Prócz wydajności wrażenie robi też cena. Najbardziej zaawansowany model w topowej konfiguracji będzie kosztować tyle, co auto.

Aktualna premiera MacBooków Pro nie jest tylko kolejnym odświeżeniem serii. Laptopy te zostały niemal kompletnie przeprojektowane. Apple wycofało się z promowanego przez kilka lat intensywnie Touch Baru, zastępując go rzędem tradycyjnych klawiszy funkcyjnych. Poprzednie rozwiązanie, choć zaawansowane technicznie, nie zyskało uznania użytkowników. Jak widać gigant wyciąga z tego wnioski.

To co rzuca się w oczy przy pierwszym spojrzeniu na notebooki to cieńsze ramki i… pojawienie się znanego z iPhone’ów wycięcia na górze ekranu, czyli notcha, w którym umieszczono kamerę (wreszcie FullHD). Nowością jest też czarne zagłębienie klawiatury – zdaniem Apple ma to zapewnić wygodniejszą pracę.

Nowe MacBooki Pro wyposażono też w złącza MagSafe, HDMI oraz gniazdo na kartę pamięci SDXC.

Ekrany mini-LED ze 120 Hz odświeżaniem

Imponujące są ekrany nowych notebooków. Będą to panele Liquid Retina XDR z podświetleniem mini-LED z technologią ProMotion, czyli adaptacyjną częstotliwością odświeżania do 120 Hz. Rozdzielczość obrazu wynosi natomiast 3024 x 1964 pikseli w modelu 14,2 cala, oraz 3456 x 2234 w modelu 16,2 cala. Jasność tych ekranów ma wynosić nawet 1000 nitów (jeszcze więcej w szczycie).

Nowe Chipy M1 Pro oraz M1 Max

Największą nowością obu profesjonalnych notebooków nie jest jednak zmieniony wygląd a oczekiwane od dawna procesory – M1 Pro i M1 Max, czyli rozwinięcie wcześniejszej, własnej konstrukcji Apple, procesora M1. Mają to być bardzo wydajne jednostki oferujące do 10 rdzeni obliczeniowych i do aż 32 rdzeni graficznych, przy jednoczesnej wysokiej energooszczędności. Już podstawowa wersja procesora M1 biła konkurencję na głowę, tu zapewne wyniki wydajnościowe będą jeszcze lepsze.

MacBook Pro

Nabywcy nowych maszyn będą mogli je wyposażyć w dyski SSD o pojemności do 8 TB, standardem ma być natomiast wysokiej jakości system Hi-Fi składający się z nawet 6 głośników.

Urządzenia mają zaoferować użytkownikom od 11 do 14 godzin pracy na jednym ładowaniu akumulatora, co jest wynikiem imponującym.

Ile trzeba zapłacić za nowe MacBooki Pro?

Jak zawsze u Apple cena nie należy do niskich. Trzeba jednak pamiętać, że mamy tu do czynienia ze sprzętem o ogromnej wydajności kierowanym do profesjonalnych odbiorców. Nowy MacBook Pro z 14-calowym ekranem w podstawowej konfiguracji kosztuje 10 799 złotych. Z kolei w przypadku MacBooka Pro z 16-calowym ekranem cena startowa to od 13 299 złotych w górę. Użytkownicy, którzy zechcą wybrać najmocniejszą konfigurację, to za większy model będą musieli zapłacić ponad 33 000 złotych.

Źródło: Apple

 

 

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane