Niedziela , 28 Listopad 2021

Microsoft wkrótce zaproponuje usługę wirtualnego komputera dla każdego

   22.04.2021
Cloud computing to usługa znana od kilku lat, ale dotychczas była skierowana niemal wyłącznie do dużych podmiotów korporacyjnych. Wkrótce ma się to zmienić, gdyż Microsoft tę potężną funkcjonalność chce zaoferować – w ramach abonamentu – także i mniejszym użytkownikom biznesowym a być może nawet domowym - pod nazwą Cloud PC.
Możliwość obliczeń w chmurze trafi wreszcie do zwykłych użytkowników PC?

Na czym ma polegać usługa Cloud PC? W planach Microsoftu będzie to fundamentalna zmiana w podejściu do pracy przy komputerze. Większość mocy obliczeniowej maszyny, zostanie wyprowadzona z jej podzespołów do chmury. Komputer z którego korzystamy, stanie się tylko terminalem wyposażonym w wyświetlacz, mysz i klawiaturę. Rzeczywiste obliczenia będą wykonywane na serwerach dostawcy usługi.

Windows Virtual Desktop trafi pod strzechy?

Podobne rozwiązania już funkcjonują, ale na znacznie większą, korporacyjną skalę i są wykorzystywane przy potężnych projektach obliczeniowych, gdzie pojedyncze, nawet najbardziej wydajne PC miałyby problem z dokończeniem pracy w rozsądnym czasie.

W Cloud PC, w ramach stałej opłaty abonamentowej (dotychczas korporacje ponosiły koszty związane ze zużyciem zasobów), odbiorca uzyska dostęp do wydajnego, choć wirtualnego systemu Windows 10 oraz pakietu Office 365. Jeden warunkiem sprawnego korzystania z usługi będzie odpowiednio szybkie łącze internetowe.

Ciekawa alternatywa dla drożejących klasycznych komputerów

Microsoft zamierza uruchomić swoją ofertę w czasie, kiedy sprzęt komputerowy na całym świecie wyraźnie drożeje, a zbudowanie wydajnego systemu opartego o system Windows wymaga dużych nakładów finansowych. Wielu specjalistów z branży komputerowej od dawna spekuluje, że cloud computing to przyszłość całej branży. Te przewidywania mają szansę sprawdzić się zwłaszcza teraz, kiedy wykup abonamentu na wirtualny komputer może być znacznie bardziej korzystny finansowo niż samodzielny zakup drogiego sprzętu.

Przecieki mówią, że Microsoft uruchomi tą usługę jeszcze w tym roku. Nastąpi to prawdopodobnie w okresie wakacji. Na razie nie są znane jednostkowe ceny abonamentu, Jednak sama usługa wydaje się bardzo ciekawym pomysłem, zwłaszcza, że ma być oferowana klientom w kilku wariantach wydajnościowych 9a zapewne i cenowych).

Źródło: ZDNet

 

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane