Sobota , 28 Listopad 2020

Szpiegujące gadżety, których może użyć każdy z nas

Szpiegowanie nigdy nie było tak proste jak teraz. W sieci znajdziemy wiele sklepów oferujących urządzenia do dyskretnej rejestracji dźwięku, skanery wykrywające telefony komórkowe a nawet zakamuflowane kamery. Dlatego tym bardziej warto zapoznać się z technikami, których do podsłuchiwania może używać podejrzliwy szef, zdesperowany pracownik czy choćby konkurent biznesowy.
Kamera szpiegująca to tylko jeden dostępnych w sklepach gadżetów

Kiedy jako dziecko z wypiekami na twarzy śledziłem przygody Jamesa Bonda, nawet przez myśl mi nie przeszło, że za parę lat będę mógł w zwykłym internetowym sklepie kupić urządzenia, które przypominają szpiegowskie gadżety, dzięki którym agent 007 wykonał niejedną misję.

Dziś prosty mikrosprzęt rejestrujący głos, ukryte w gadżetach codziennego użytku lub sprzęcie biurowym kamery można już kupić za stosunkowo nieduże pieniądze. Zwykle nie są to produkty renomowanych firm (te nadal są poza zasięgiem przeciętnego Kowalskiego) ale coś w rodzaju uproszczonych no-neme’ów z Chin, mimo to sprzęt ten działa i spełnia swoją podstawową funkcję zaskakująco dobrze.

Kamera ukryta w okularach

Gadżety szpiegowskie

W tym modelu kamera ukryta jest w oprawce nad nosem. Koszt 400 zł

Jednym z najciekawszych gadżetów szpiegowsko-detektywistycznych które możemy od ręki kupić w sieci są kamery ukryte w ramce atrapy okularów. Za ok. 300-400 zł możemy stać się posiadaczami oprawek (dostępne są zarówno szkła wyglądające na korekcyjne jak i przeciwsłoneczne), w których ukryta jest kamera rejestrująca wyraźny obraz o rozdzielczości Full HD. Takie okulary potrafią dodatkowo rejestrować dźwięk (zasięg do 5 m), mają wbudowane 16-32 GB pamięci (wystarczy na 4-7 godzin nagrania), są lekkie i poręczne. Bateria gadżetu na jednym ładowaniu wytrzyma ok. 1,5h nagrywania. Całość aktywujemy dotykiem (nie ma żadnych widocznych przycisków). Ładowanie odbywa się przez kabel USB (po zdjęciu jednego z zauszników).

Wideorejestrator w portfelu lub w pendrive

Jeśli nie nosimy okularów i nie chcemy wzbudzić podejrzeń niespodziewanym ich założeniem, mamy do wyboru inne opcje. Jedną z nich jest na przykład wyposażony w kamerę, w pełni funkcjonalny, wyglądający bardzo porządnie portfel. Takie cacko kosztuje ok. 500 zł, ale daje nawet większe możliwości niż okulary. Nagrywa obraz Full HD i dźwięk – tu bateria jest znacznie pojemniejsza więc wystarcza na aż 8 godzin nieprzerwanej rejestracji (na tyle samo zapisu wystarcza wbudowana pamięć). Urządzenie wyposażono w detektor ruchu, który wykryje że ktoś wszedł do pomieszczenia, co aktywuje nagrywanie, mamy też do dyspozycji pilota zdalnego sterowania, którym uruchomimy zarówno filmowanie jak i zrobimy zdjęcia (2560 x 1440).

Kamera w portfelu

Ten niepozorny portfel kryje w sobie kamerę i mikrofon. Cena 500 zł

Nieco taniej (350 zł) możemy nabyć rejestrator ukryty w pendrive. Taki gadżet potrafi nagrywać wideo, audio, ma wbudowaną funkcję dyktafonu, czuły mikrofon o zasięgu do 7 metrów. Wbudowana bateria pozwala na 4 godziny nieprzerwanej rejestracji obrazu lub ok. 7-8 h pracy w przypadku, kiedy rejestracja jest aktywowane detektorem ruchu. W pendrive można umieścić kartę microSD o wielkości do 128 GB, co pozwoli na zapis nawet 84 godzin nagrań.

Osoby zmotoryzowane mogą się natomiast zaopatrzyć w kamerę i rejestrator w pilocie do auta. Wybór takich urządzeń jest bardzo duży, znajdziemy nawet modele za ok. 60-70 zł. Te najtańsze pozwalają na rejestrację wideo o rozdzielczości 1280x960 w 30 klatkach na sekundę przez ok. 100 minut, mają wbudowany detektor ruchu. Droższe posiadają dodatkowe gadżety – czulsze kamery o wyższych rozdzielczościach, precyzyjniejsze mikrofony i pojemniejsze baterie. Taka kamera położona na stole razem z kluczami do samochodu nie powinna wzbudzić żadnych podejrzeń.

Kamera wideo w pilocie

Kamera wideo w pilocie do samochodu - koszt 70 zł

Szpiegujący krawat

Jeśli chcemy wyglądać zupełnie naturalnie i nie będziemy mogli użyć żadnych dodatkowych, widocznych gadżetów jest też rozwiązanie bardzo klasyczne – znane z wielu filmów sensacyjnych i szpiegowskich. To wyposażony w kamerę oraz mikrofon… krawat. Dobry gadżet tego typu znajdziemy już za 200 zł. Zapewni on rejestrację wideo, dźwięku (wychwyci rozmowy z pomieszczenia o wielkości do 40 m2). Urządzenie jest sterowane pilotem radiowym, który posiada zwykle tylko jeden przycisk, co eliminuje możliwość pomyłki.

Krawat z kamerą

Zestaw "małego szpiega" - krawat z kamerą oraz pilot zdalnego sterowania. Koszt 200 zł

Obsługa większości tego typu urządzeń jest bardzo prosta. Komputery do których je podłączymy wykryją je jako pendrive i nie będzie konieczna nawet rejestracja żadnych sterowników. W zasadzie wszystkie pozwalają na dodanie do nagrań znaków wodnych w postaci daty i godziny, co dodatkowo wzmacnia ich wiarygodność. Prócz tych, które wymieniłem można znaleźć jeszcze dziesiątki innych rejestratorów w najróżniejszych formach:

 • Długopisu
 • Słuchawek
 • Kamery w zapalniczce do auta (w klasycznych zapalniczkach oczywiście też)
 • Kamery i mikrofonu w kubku na kawę
 • W pilocie do TV
 • W zegarkach
 • W elektronicznym budziku (nawet z funkcją Wi-Fi), dzięki czemu zapis może być na żywo transmitowany
 • W myszce komputerowej
 • W klasycznym notesie (także z funkcją Wi-Fi)
 • W latarce
 • W powerbanku
 • W stacji dokującej komputera

Kreatywność firm produkujących takie gadżety jest właściwie nieograniczona. Za dopłatą możemy nawet umieścić osprzęt nagrywający w już istniejących przedmiotach – zabawkach, książkach itp.

Prócz typowych gadżetów na rynku znajdziemy także bardziej profesjonalny sprzęt rejestrujący, który pozwoli się każdemu zabawić w domorosłego detektywa. Do podstawowych tego typu urządzeń należą przede wszystkim specjalistyczne mikrofony, które pozwalają podsłuchać rozmowę przez ścianę lub z dużej odległości.

Mikrofon sejsmiczny

Mikrofon sejsmiczny

Mikrofon do podsłuchu przez ścianę - koszt 700 zł

Jest to urządzenie dzięki któremu wykonamy nasłuch przez ścianę. Za ok. 600-700 zł można już nabyć sprzęt, który pozwoli na wyraźną rejestrację tego co dzieje się za ok. 40-50 centymetrową przeszkodą. Jest to gadżet na tyle czuły, że poradzi sobie z cegłą a nawet zbrojonym betonem. Wzmocnienie dźwięku sięga nawet 20 tys. razy.

Nasłuch w typowym urządzeniu tego typu odbywa się za pomocą słuchawek dołączonych do zestawu. O ile ono samo nie zapisuje i nie tworzy nagrań, to przez wejście line-in można łatwo podłączyć zewnętrzny rejestrator.

Mikrofon kierunkowy

Mikrofon kierunkowy

Mikrofon do podsłuchu na duże odległości - 400 zł

Jeśli natomiast chcemy podsłuchać i zarejestrować jakąś rozmowę na odległość rozwiązaniem może być prosty, kosztujący ok. 300-400 zł mikrofon kierunkowy o zasięgu do 120 m. Jest on też wyposażony w obiektyw-lunetę z zoomem do 8x, co pozwoli też podejrzeć co dzieje się na miejscu. Takie mikrofony zwykle są  wyposażone w dedykowaną pamięć i gniazda na karty SD, dzięki czemu można jeszcze rozszerzyć długość zapisu. Co ważne gadżet ten przyda się nie tylko do „szpiegowania”, ale też chociażby do obserwacji przyrody, zwłaszcza ptaków, co może się stać ciekawym hobby.

Keylogger

Keylogger

Keylogger - ok. 200 zł

Jeszcze inną grupą urządzeń szpiegujących (eufemistycznie nazywanych „archiwizatorami tekstu”) są keyloggery. Z wyglądu przypominają wtyczkę USB, zakłada się je do gniazda USB, a do nich wpina kabel klawiatury komputerowej.

Pozwalają one prześledzić co użytkownik komputera wpisuje za pomocą swojej klawiatury. Za ok. 200 zł kupimy urządzenie z wbudowaną pamięcią 4 GB, co pozwoli na zarejestrowanie do 4 milionów znaków, czyli mniej więcej tyle ile normalnie korzystająca z komputera osoba jest w stanie wpisać przez 1-2 lata. Do działania keyloggera nie potrzeba żadnego dodatkowego oprogramowania, wymaga on jednak fizycznego dostępu do urządzenia na którym ma się odbywać rejestracja. Droższe modele są w stanie transmitować zapis przez sieć.

Obrona przed podsłuchem i nagraniami

Wykrywacz podsłuchów

Wykrywacz podsłuchów, kamer, smartfonów i transmisji radiowych. Koszt ok. 3000 zł

Warto wiedzieć, że wobec nagrań i podsłuchów wykonywanych przez inne osoby nie musimy być bezbronni. Jest dostępny bardzo kompaktowy (mieszczący się w kieszeni spodni ) sprzęt, który umożliwia wykrycie – zarówno wniesionych telefonów komórkowych (które mogą rejestrować chociażby lokalizację) jak i innych urządzeń stanowiących potencjalne zagrożenie. Za już mniej więcej 3000 zł nabędziemy profesjonalne, niewielkie urządzenie, które potrafi prowadzić rozbudowany monitoring częstotliwości radiowych dzięki któremu:

 • Wykryjemy i dokładnie zlokalizujemy ewentualne podsłuchy
 • Wykryjemy transmisje przeprowadzane z naszej najbliższej lokalizacji (zarówno cyfrowe jak i analogowe)
 • Wykryjemy obecność telefonów komórkowych zalogowanych różnych sieci
 • Wykryjemy działające kamery wideo

Urządzenie takie ukryte w naszej kieszeni poinformuje nas o istniejącym zagrożeniu za pomocą wibracji.

Tomasz Sławiński

To też Cię zainteresuje

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane