Niedziela , 28 Kwiecień 2024

Rolka myszy nie działa? Wyjaśniamy jak ją naprawić

   08.02.2024
Jeśli spotkała cię sytuacja, w której twoja mysz zaczęła pracować nieprawidłowo – przestała działać jej rolka, lub po użyciu zachowuje się dziwnie, np. wskaźnik jest niestabilny na ekranie, jakby coś jeszcze nim poruszało, to jest tekst dla ciebie. Wyjaśnimy w nim, jakie mogą być przyczyny awarii myszy, wskażemy też, jak samodzielnie je usunąć, by nie było konieczności zakupu nowego urządzenia.
Zanim wymienimy niedziałającą mysz, warto samodzielnie wykonać kilka kroków, które mogą ją naprawić. Fot. Unsplash

Czy rolka w myszy komputerowej może się w ogóle zepsuć? Oczywiście, dotyczy to zwłaszcza tych użytkowników komputerów, którzy często korzystają tego urządzenia do przewijania stron internetowych, dokumentów czy zdjęć. Rolka w myszy komputerowej to mała część, która znajduje się pod kółkiem myszy i odpowiada za wykrywanie ruchu kółka. Jej mechanizm jest dość złożony – składa się z optycznego czujnika i małej tarczy z otworami, która obraca się wraz z kółkiem. Czujnik wysyła sygnał do komputera, który interpretuje go jako ruch kursora lub polecenie przewijania. Niestety może wystąpić sytuacja, w której ów mechanizm zawiedzie i przestanie reagować tak, jak powinien.

Przyczyny awarii rolki myszy

Rolka w myszy komputerowej może się zepsuć z kilku powodów. Najczęstsze jest zabrudzenie jej przez kurz, włosy, okruchy lub inne drobne cząstki, które mogą się dostać do środka obudowy. Zabrudzenie rolki może spowodować, że kółko myszy będzie się obracać nierównomiernie, przeskakiwać lub nie reagować na ruch. Innym powodem może być uszkodzenie mechaniczne rolki przez upadek myszy, uderzenie lub nadmierne zużycie. Uszkodzenie mechaniczne rolki może spowodować, że kółko myszy będzie się obracać luźno, trzeszczeć lub utknąć w jednej pozycji.

Prócz przyczyn mechanicznych mogą wystąpić też problemy innego rodzaju – chociażby złe ustawienia w ramach systemu operacyjnego, rozładowująca się bateria, oraz w niektórych przypadkach (chociaż to zdarza się najrzadziej) mysz niekompatybilna z systemem operacyjnym posiadanego komputera.

Jeśli rolka w myszy komputerowej się zepsuje, można spróbować ją naprawić lub wymienić. Zanim jednak pobiegniemy do sklepu po nowe urządzenie, warto wykonać kilka kroków, które możemy – bez wydatków – przeprowadzić szybko i na własną rękę.

Jak naprawić niedziałające kółko myszy?

Prawie każda mysz ma małe, ruchome koło, które znajduje się z przodu między przyciskami. Służy do przewijania stron internetowych, dokumentów lub innych treści na ekranie. Gdy przestaje działać, można spróbować samodzielnie ją naprawić.

Oto kilka kroków, które można podjąć, aby spróbować naprawić rolkę myszy mechanicznej:

  • Wyłącz myszkę. Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek naprawy odłącz myszkę od komputera i wyłącz ją.
  • Na czas naprawy usuń kulkę. Jeśli używasz starszej myszy kulkowej, musisz najpierw usunąć kulę, by w trakcie przeglądu rolki nie „latała”. Zazwyczaj znajduje się ona na spodzie myszy i można ją wyjąć, obracając ją przeciwnie do ruchu wskazówek zegara.
  • Oczyść kółko rolkę. Sprawdź rolkę myszy pod kątem wszelkich zanieczyszczeń, takich jak kurz, włosy czy brud. Jeśli zauważysz jakieś zanieczyszczenia, użyj pędzelka, lub czystej, suchej szmatki, aby je delikatnie usunąć. Upewnij się, że nie używasz wody lub detergentów, ponieważ mogą one uszkodzić wewnętrzne części myszy.
  • Sprawdź łożysko. Podczas czyszczenia rolki sprawdź również łożysko, na które jest ona osadzona. Upewnij się, że łożysko jest czyste i nie ma na nim żadnych zanieczyszczeń. Jeśli zauważysz jakiekolwiek problemy, możesz spróbować delikatnie oczyścić łożysko lub nasmarować je bardzo małą ilością smaru silikonowego.
  • Złóż wszystko z powrotem. Po dokładnym wyczyszczeniu rolki i łożyska umieść kulę z powrotem na swoim miejscu. Upewnij się, że jest ona prawidłowo umieszczona i nie ma luzu.
  • Przetestuj myszkę. Podłącz myszkę z powrotem do komputera i przetestuj, czy rolka działa poprawnie. Sprawdź, czy poprawnie przewija w górę i w dół, a także czy nie ma żadnych problemów z ruchem kursora. Jeśli nadal występują problemy, może to wskazywać na bardziej zaawansowane uszkodzenie, które może wymagać profesjonalnej naprawy lub zastąpienia myszy nową.

W przypadku myszek optycznych i laserowych sytuacje jest nieco bardziej skomplikowana, ale też można wykonać kilka czynności sprawdzających:

  • Odłącz mysz z gniazda i podłącz ponownie, np. do innego gniazda USB. W przypadku myszy każde odłączenie i ponowne połączenie powoduje ponowne załadowanie sterowników, co może wyeliminować problemy związane z oprogramowaniem.
  • Jeśli mysz jest bezprzewodowa, warto zacząć od sprawdzenia i w razie potrzeby wymiany baterii. W tego typu myszach dziwne zachowanie, zarówno wskaźnika, jak i rolki może wynikać właśnie z problemów z zasilaniem (lub jego niedostatecznym poziomem). Warto przy okazji rozważyć przejście na baterie wielokrotnego ładowania, czyli akumulatory – zwykle działają dłużej, a w razie potrzeby możemy je doładować sami.
  • Wyczyść rolkę i kółko. Podobnie jak w przypadku myszek mechanicznych, także i tu kółko mogło ulec fizycznemu zabrudzeniu. Ta część myszy jest bowiem podatna na przyciąganie brudu, kurzu i cząstek jedzenia. Wślizgują się one przez szczeliny z boku pokrętła i mogą spowodować, że kółko przewijania myszy nie będzie prawidłowo działać.
  • Sprawdź ustawienia myszy w systemie operacyjnym. Niektóre pozwalają np. na wyłączenie funkcji kółka – jeśli nie działa ono w ogóle, jest bardzo prawdopodobne, że właśnie to ograniczenie zostało, być może przypadkiem, aktywowane. By uruchomić panel ustawień myszy w Windows, wystarczy w wyszukiwarce na pasku zadań wpisać frazę „mysz”, a następnie w oknie z wynikami kliknąć pozycję „Ustawienia myszy”. Tam można przejrzeć wszystkie dostępne parametry.
  • Sprawdź poprawność sterowników i oprogramowania. W tym celu należy uruchomić „Menedżera urządzeń” – tak samo, jak w poprzednim kroku, w wyszukiwarce na pasku zadań Windows wpisujemy „Menedżer urządzeń” i w otwartym oknie klikamy na program o takiej samej nazwie. Na liście, która się wyświetli, szukamy pozycji „Mysz i inne urządzenia wskazujące”, rozwijamy ją. Jeśli przy którejkolwiek z pozycji wyświetla się znak zapytania lub wykrzyknik, oznacza to, że problemem jest niedziałający sterownik. Wówczas można kliknąć prawym przyciskiem myszy na tę pozycję i z menu kontekstowego wybrać opcję ponownej instalacji sterownika.
  • Jeśli mysz jest podłączona do laptopa, sprawdź, czy nie jest zabrudzony jego touchpad. „Fałszywy” dotyk na padzie może bowiem znacznie zakłócać pracę myszki.

Można też jeszcze spróbować podłączyć mysz do innego komputera lub urządzenia, aby wykluczyć inny problem ze sterownikami lub oprogramowaniem na naszym komputerze. Jeśli żadna z tych metod nie pomogła naprawić rolki myszy, to prawdopodobnie trzeba kupić nową mysz lub oddać ją do profesjonalnego serwisu.

Tomasz Sławiński

 

To też Cię zainteresuje

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane