Wtorek , 23 Kwiecień 2024

Oznaczenia na akumulatorach smartfonów – co warto wiedzieć

   29.12.2023
Akumulatory smartfonów, czyli baterie, są jednym z najważniejszych elementów tych urządzeń. Od ich jakości i pojemności zależy czas pracy telefonu na jednym ładowaniu, a także żywotność całego urządzenia. Dlatego warto wiedzieć, co oznaczają symbole i parametry na bateriach smartfonów i jak je poprawnie odczytywać.
Oznaczenia na akumulatorach smartfona niosą istotne informacje co do jego właściwości. Fot. Unsplash

Akumulator smartfona to jedna z jego najważniejszych części, ponieważ zapewnia zasilanie wszystkim innym komponentom. Urządzenie to składa się zwykle z ogniw litowo-jonowych lub litowo-polimerowych, które mają wysoką gęstość energii i długą żywotność. Taka bateria ma określoną pojemność, która najczęściej wyrażana jest w miliamperogodzinach (mAh) i oznacza, ile energii można w niej przechować.

Najczęściej przyjmuje się, że im większa pojemność akumulatora, tym dłużej smartfon może działać bez ładowania. Jednak zdecydowanie nie jest to jedyny czynnik wpływający na czas jego pracy. Ważne są również zużycie energii przez procesor, ekran, kamerę, moduły łączności i inne elementy dodatkowego wyposażenia, a te różnią się pomiędzy poszczególnymi modelami. W efekcie niektóre smartfony z mniejszymi akumulatorami mogą działać dłużej niż te z większymi, jeśli mają lepiej zoptymalizowany system i sprzęt. Mimo wszystko jest to jednak parametr, na który zawsze warto zwrócić uwagę.

Trzeba też pamiętać, że akumulator każdego telefonu ulega stopniowemu zużyciu wraz z liczbą cykli ładowania i rozładowania. Zwykle po dwóch lub trzech latach użytkowania urządzenie traci znaczną część swojej pierwotnej pojemności i wymaga wymiany, lub naprawy. Aby przedłużyć jego żywotność, należy unikać nadmiernego ładowania, głębokiego rozładowania, wysokich temperatur i uszkodzeń mechanicznych.

Podstawowe parametry baterii smartfonów

Na bateriach smartfonów można znaleźć kilka podstawowych parametrów, które określają ich właściwości i wydajność. Są to:

Technologia - oznacza rodzaj materiału elektrochemicznego, z którego wykonana jest bateria. Najczęściej spotykanymi technologiami są: Li-ion (litowo-jonowa), Li-Po (litowo-polimerowa) i Li-FePO4 (litowo-żelazowo-fosforanowa). Każda z nich ma swoje zalety i wady, np. Li-ion ma wysoką gęstość energii i niski koszt, ale jest podatna na uszkodzenia termiczne i starzenie się; Li-Po ma lepszą wydajność i bezpieczeństwo, ale jest droższa i wymaga specjalnej elektroniki ładowania; Li-FePO4 ma długą żywotność i odporność na wysokie temperatury, ale ma niższą gęstość energii i napięcie.

Napięcie - oznacza różnicę potencjałów elektrycznych między biegunami baterii. Jest wyrażane w voltach (V) i zazwyczaj wynosi 3,7 V lub 3,8 V dla baterii litowych. Napięcie wpływa na moc baterii i kompatybilność z telefonem. Zbyt niskie napięcie może spowodować niedostateczne zasilanie telefonu, a zbyt wysokie może uszkodzić jego elektronikę.

Pojemność - oznacza ilość energii elektrycznej, jaką może przechować i oddać bateria. Jest wyrażana w amperogodzinach (Ah) lub miliamperogodzinach (mAh). Im większa jest ta wartość, tym lepiej. Na rynku można znaleźć smartfony z bateriami o pojemności od około 1000 mAh do ponad 7000 mAh. Niestety nie oznacza to, że sprzęt z baterią 7000 mAh będzie pracował siedem razy dłużej niż ten z 1000 mAh, ponieważ trzeba wziąć pod uwagę inne już przytoczone wcześniej czynniki. Jednak można przyjąć, że w dzisiejszych czasach średnia pojemność baterii smartfona wynosi około 3000-4000 mAh i taka pojemność zapewnia zwykle kilkanaście godzin pracy na jednym ładowaniu. Jeśli smartfon ma baterię o pojemności powyżej 5000 mAh, można uznać ją za dużą i spodziewać się dłuższego czasu pracy niż przeciętnie. Przy 7000 mAh możemy już mówić o ok. 2 dniach intensywnego użytkowania na jednym ładowaniu.

Cykle ładowania - oznaczają liczbę pełnych ładowań i rozładowań akumulatora, po których jego pojemność spada do określonego procentu wartości początkowej. Zazwyczaj przyjmuje się, że po 500 takich cyklach, pojemność baterii spada do 80%. Wniosek jest prosty - im częściej ładujemy „do pełna”, tym szybciej zużywa się bateria. Można to jednak dość łatwo obejść, ładując (nawet bardzo często), ale w określonych przedziałach między 30 a 80%, wówczas dostępne cykle zużywają się po prostu wolniej.

Jak odczytywać symbole na bateriach smartfonów?

Na akumulatorach smartfonów można również znaleźć różne symbole, które informują o ich właściwościach lub ostrzegają przed zagrożeniami. Niektóre z nich to:

Symbol plusa (+) i minusa (-) - wskazują położenie biegunów dodatniego i ujemnego baterii. Ważne jest, aby podczas wymiany lub ładowania baterii zachować odpowiednią polaryzację, inaczej może dojść do zwarcia lub uszkodzenia telefonu.

Symbol ognia - ostrzega przed zagrożeniem pożarem lub wybuchem baterii w przypadku uszkodzenia, przeładowania, przegrzania lub kontaktu z wodą. Należy unikać takich sytuacji i postępować zgodnie z instrukcjami producenta.

Symbol śmietnika - informuje o obowiązku poddania baterii recyklingowi po jej zużyciu. Baterie zawierają szkodliwe substancje, które mogą zanieczyścić środowisko i stanowić zagrożenie dla zdrowia. Należy je oddawać do specjalnych punktów zbiórki lub sklepów, które je przyjmują.

Symbol CE (Conformité Européenne) - oznacza, że bateria spełnia wymagania dyrektyw Unii Europejskiej dotyczących bezpieczeństwa, zdrowia i ochrony środowiska. Jest to gwarancja jakości i zgodności z normami.

Symbol RoHS (Restriction of Hazardous Substances) - oznacza, że bateria nie zawiera szkodliwych substancji, takich jak ołów, rtęć, kadm, chrom sześciowartościowy, polibromowane bifenyle lub polibromowane etery difenylowe. Jest to korzystne dla środowiska i zdrowia.

Podsumowanie

Oznaczenia na akumulatorach smartfonów są ważnym źródłem informacji o ich właściwościach i wydajności. Pozwalają na dobór odpowiedniej baterii do telefonu i zapewniają bezpieczne i długotrwałe użytkowanie urządzenia. Warto więc znać ich znaczenie i umieć je odczytywać.

Tomasz Sławiński

To też Cię zainteresuje

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane