Niedziela , 28 Kwiecień 2024

Doładowywanie jednego urządzenia z akumulatora innego? To możliwe

   15.12.2023
Zdarzają się sytuacje, w których jedno z naszych urządzeń – np. smartwatch, którego w danej chwili bardzo potrzebujemy, rozładowuje się, a my nie mamy jak go doładować, gdyż nie ma w pobliżu gniazdka elektrycznego. Czy jest jakieś wyjście, które pozwoli nam dalej korzystać ze smart zegarka (lub dowolnego innego gadżetu)? Okazuje się, że tak. Jeśli mamy przy sobie naładowanego smartfona lub tablet, możemy – po spełnieniu kilku warunków – doładować jedno urządzenie z akumulatora drugiego. Jak to zrobić, tłumaczymy w tym artykule.
Funkcja Power Share umożliwia ładowanie zwrotne np. z tabletu do smartfona. Fot. Unsplash

Istnieją urządzenia mobilne, takie jak chociażby smartfony lub tablety, które mają funkcję ładowania innych urządzeń z ich własnej baterii. Funkcja ta nazywa się zazwyczaj Power Share lub Power Delivery (większość producentów elektroniki ma własne określenia).

Smartfony, które posiadają to udogodnienie, by móc „użyczać energii” często wymagają specjalnego, a przynajmniej oryginalnego kabla lub adaptera, aby przesłać prąd do innego urządzenia. Inne, na przykład nowe modele Samsunga posiadają funkcję Wireless PowerShare, co oznacza, że gdy posiadamy telefon tej marki, możemy ładować inne urządzenia bezprzewodowo (indukcyjnie), po prostu kładąc je na tylnym panelu tego telefonu.

Jeśli jesteśmy posiadaczami sprzętu Apple, chociażby tabletów, takich jak modele iPad Pro, można użyć portu USB-C do ładowania innych urządzeń. Można również zakupić specjalne kable lub adaptery, które umożliwiają ładowanie innych urządzeń z portu Lightning.

Ładowanie zwrotne – przydatna funkcja urządzeń elektronicznych

Funkcja Power Share w smartfonach i tabletach, zwana także Power Delivery lub ładowaniem zwrotnym, polega na możliwości ładowania innych urządzeń z baterii danego urządzenia mobilnego. Oznacza to, że smartfon lub tablet może działać jak przenośny power bank, umożliwiając naładowanie innych urządzeń bezpośrednio z własnej baterii.

W przypadku większości smartfonów z funkcją Power Share proces ten odbywa się za pomocą portu USB lub USB-C. Aby naładować inne urządzenie, należy podłączyć je do smartfona lub tabletu za pomocą kabla USB, lub – jeśli mają funkcję ładowania indukcyjnego, należy położyć ładowane urządzenia na pleckach tego, które ma być dawcą energii. Niektóre starsze telefony będą potrzebowały specjalnych przejściówek i dedykowanych kabli.

Ważne jest jednak, aby pamiętać, że korzystanie z funkcji Power Share może skrócić czas pracy baterii urządzenia, z którego ładowane jest inne urządzenie, a także może wpłynąć na szybsze zużycie baterii. Dlatego producenci zwykle zalecają, aby korzystanie z tej funkcji miało miejsce tylko wtedy, gdy jest to konieczne i gdy nie ma dostępnej innej metody ładowania urządzenia, takiej jak zwykły power bank lub ładowarka sieciowa.

Czy każdy smartfon i tablet ma funkcję ładowania zwrotnego?

Niestety nie, funkcja Power Share nie jest dostępna we wszystkich smartfonach i tabletach. Jest to bowiem stosunkowo nowa funkcjonalność, która jest dostępna w niektórych urządzeniach z najnowszymi systemami operacyjnymi i bardziej zaawansowanymi podzespołami. Dotyczy to zwłaszcza baterii – starsze typy akumulatorów byłyby narażone na zbyt szybkie zużycie i przegrzanie, toteż smartfony poprzednich generacji zwykle tej przydatnej funkcji nie miały. Funkcja Power Share jest zazwyczaj dostępna w najnowszych i bardziej zaawansowanych modelach smartfonów i tabletów, takich jak chociażby Samsung Galaxy S21, S20 i Note 20, Huawei Mate 40 Pro, iPhone 12 i iPad Pro i nowsze.

Warto zwrócić uwagę na specyfikacje techniczne konkretnego modelu smartfona lub tabletu, aby upewnić się, czy posiada on Power Share. Można to również sprawdzić w instrukcji obsługi lub na stronie producenta urządzenia. Jeśli taka funkcja jest, jest duże prawdopodobieństwo, że informację o tym znajdziemy już na opakowaniu – producenci lubią się chwalić takimi udogodnieniami.

Czy ładowanie zwrotne jest bezpieczne?

Ładowanie zwrotne, czyli korzystanie z funkcji Power Share w smartfonie lub tablecie, aby naładować inne urządzenia, może wpłynąć na trwałość baterii. Zazwyczaj funkcja ta jest bezpieczna i nie wpływa znacząco na pracę akumulatora, o ile będzie używana z umiarem.

Jednym z czynników, które mogą wpłynąć na trwałość ogniwa podczas ładowania zwrotnego, jest obciążenie prądowe. Jeśli ładowane urządzenie wymaga dużo energii, a smartfon lub tablet, z którego pobieramy energię, jest już w stanie rozładowania, może to wpłynąć na szybsze zużycie jego baterii.

W przypadku większości urządzeń producenci zwykle określają maksymalne obciążenie prądowe, które może zostać przesłane do ładowanego urządzenia. Przekroczenie tej wartości może doprowadzić do szybszego zużycia baterii.

Warto przy okazji mieć świadomość, że ładowanie zwrotne jest funkcją „nadzwyczajną”, stworzono ją jako pomoc w sytuacjach, gdy nie mamy dostępu do żadnego innego źródła energii. Ładowanie przy użyciu Power Sharing może być też znacznie wolniejsze niż przy użyciu klasycznej ładowarki. Dlatego – jak już wspomniałem – producenci zalecają korzystanie z tej funkcji tylko wtedy, gdy jest to naprawdę konieczne. Wskazane jest też korzystanie przy tym z oryginalnych kabli i adapterów, które zapewnią maksymalną wydajność i bezpieczeństwo.

Podsumowując, ładowanie zwrotne jest bezpieczne dla baterii, o ile jest stosowane z tylko sporadycznie i zgodnie z zaleceniami producenta urządzenia.

Jak skorzystać z ładowania zwrotnego w smartfonie?

Aby włączyć ładowanie zwrotne w typowym smartfonie, należy postępować zgodnie z poniższymi krokami (w różnych modelach procedura może wyglądać nieco inaczej, producenci stosują własne nazewnictwo):

  • Upewnij się, że twój smartfon ma wystarczającą ilość energii w baterii. Zaleca się, aby poziom naładowania baterii był co najmniej 30%.
  • Podłącz kabel USB typu C do urządzenia, które chcesz naładować.
  • Na ekranie smartfona powinno pojawić się powiadomienie o podłączeniu kabla USB. Rozwiń powiadomienie, aby zobaczyć dostępne opcje ładowania.
  • Wybierz opcję "Power Delivery" lub "Reverse Charging". W niektórych smartfonach można to zrobić w menu "Szybkie ustawienia". Należy przesunąć palec od góry ekranu, aby wyświetlić menu, a następnie nacisnąć ikonę ładowania zwrotnego.
  • Po włączeniu ładowania zwrotnego smartfon rozpocznie ładowanie urządzenia, do którego jest podłączony kabel USB.
  • Po zakończeniu ładowania zwrotnego należy wyłączyć tę funkcję, aby nie zużywać niepotrzebnie energii z baterii smartfona. Można to zrobić, wybierając ponownie opcję "Power Delivery" lub "Reverse Charging" w menu "Szybkie ustawienia".

Jak widać, ładowanie zwrotne jest czynnością niezwykle prostą, a z pewnością nie raz natkniemy się na sytuację, w której okaże się ono bardzo przydatne. Warto jednak pamiętać, by go nie nadużywać.

Tomasz Sławiński

 

To też Cię zainteresuje

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane