Niedziela , 05 Maj 2024

Oszustwo na BLIK-a. Jak nie dać się okraść?

   06.10.2023
BLIK bardzo szybko stał się jedną z częściej wybieranych metod płatności w Polsce – poprawnie używany jest w pełni bezpieczny, wygodny i nie wymaga używania żadnych dodatkowych kart. Jego popularność przyciągnęła jednak uwagę oszustów i naciągaczy, którzy wykorzystują braki w wiedzy jego użytkowników. W tym tekście wyjaśniamy, na co zwrócić uwagę, by nie dać się okraść przestępcom.
Cyberprzestępcy i wyłudzacze nie śpią. Jak nie dać się naciągnąć "na BLIK-a"? Fot. Unsplash

Dokonywanie zapÅ‚aty za pomocÄ… BLIK-a jest niezwykle proste. Na stronie sklepu czy w dowolnej innej pÅ‚atnoÅ›ci, zamiast wpisywać dane kart pÅ‚atniczych podajemy jedynie szeÅ›ciocyfrowy kod wygenerowany przez aplikacjÄ™ bankowoÅ›ci internetowej, która tÄ™ funkcjÄ™ obsÅ‚uguje, zatwierdzamy i gotowe. OszczÄ™dza to czas i przyspiesza dokonanie transakcji.

TÄ™ „Å‚atwość obsÅ‚ugi” zwykle bardzo bezpiecznego systemu wykorzystujÄ… niestety wszelkiej maÅ›ci oszuÅ›ci i naciÄ…gacze, którzy bazujÄ…c na naszej Å‚atwowiernoÅ›ci, ale też nieznajomoÅ›ci zasad dziaÅ‚ania BLIK-a, wyÅ‚udzajÄ… od nas pieniÄ…dze.

Oszustwo na BLIK-a. Jak wyglÄ…da?

Najbardziej podstawowÄ… metodÄ… „oszustwa na BLIK-a” jest wyÅ‚udzenie kodu pÅ‚atnoÅ›ci. JeÅ›li przestÄ™pca otrzyma wygenerowany przez nas w aplikacji do obsÅ‚ugi konta bankowego kod (na którym jest aktywna usÅ‚uga BLIK), to przejmie z naszego konta okreÅ›lonÄ… sumÄ™ pieniÄ™dzy. OszuÅ›ci skupiajÄ… siÄ™ wiÄ™c na tym, by nas przekonać, iż powinniÅ›my taki kod im wysÅ‚ać. ImajÄ… siÄ™ tu najróżniejszych, czÄ™sto wymagajÄ…cych sporej dozy inwencji i pomysÅ‚owoÅ›ci metod – a my zwykle z dobrej woli im ulegamy. To bÅ‚Ä…d, gdyż pieniÄ™dzy straconych w ten sposób nie da siÄ™ już odzyskać.

Najpopularniejsze metody oszustw na BLIK-a

CyberprzestÄ™pcy, by wyÅ‚udzić od nas pieniÄ…dze, wymyÅ›lajÄ… najróżniejsze sposoby. Do najpopularniejszych z nich należą:

Pożyczka dla kogoÅ› bliskiego. WyglÄ…da to mniej wiÄ™cej tak – znajomy z Facebooka czy Instagrama prosi nas o pożyczkÄ™ na niewielkÄ… kwotÄ™, najlepiej, jeÅ›li szybko wygenerujemy kod BLIK, bo sprawa jest pilna. Zwykle pojawia siÄ™ też zapewnienie o tym, że spÅ‚ata nastÄ…pi w ciÄ…gu najdalej kilku dni. Nam oczywiÅ›cie nawet do gÅ‚owy nie przyjdzie, by snuć jakieÅ› podejrzenia, w koÅ„cu widzimy tożsamość osoby, która prosi nas o przysÅ‚ugÄ™, w efekcie generujemy i wysyÅ‚amy kod. To bÅ‚Ä…d. JeÅ›li dostajemy takie proÅ›by, należy zawsze zweryfikować je u źródÅ‚a – i po prostu zadzwonić do danej osoby pytajÄ…c jÄ…, czy faktycznie chce pożyczyć pieniÄ…dze. Zdarza siÄ™, że hakerzy wÅ‚amujÄ… siÄ™ na konta w serwisach spoÅ‚ecznoÅ›ciowych lub komunikatorach tylko po to, by od znajomych danej osoby wyÅ‚udzać pieniÄ…dze w taki wÅ‚aÅ›nie sposób.

Podszywanie siÄ™ pod cudze tożsamoÅ›ci, to w przypadku BLIK-a jedna z najskuteczniejszych metod wyÅ‚udzeÅ„, dlatego stosowana jest przez oszustów w różnych formach. KolejnÄ… jest metoda na „chwilowy brak Å›rodków”. WyglÄ…da to tak, że dzwoni do nas spanikowany „znajomy”. Numer może być nam nieznany, ale ktoÅ› mówi do nas po imieniu i robi to bardzo emocjonalnie. Deklaruje, że np. próbowaÅ‚ kupić bilet komunikacji miejskiej, ale system odrzuciÅ‚ pÅ‚atność na 4,50 zÅ‚ i prosi nas o wygenerowanie kodu BLIK – jak najszybciej, bo jest w potrzebie, np. spieszy siÄ™ na ważne spotkanie. My zarażeni emocjami nawet nie dopytujemy kto i co, tylko generujemy kod, gdy przychodzi proÅ›ba o potwierdzenie, nie zwracamy uwagi, że miÄ™dzy cyframi 4 i 5 nie ma przecinka i akceptujemy. Z naszego konta znika 450, a nie 4,50 zÅ‚.

Bardzo czÄ™sto w atakach hakerskich pojawia siÄ™ też motyw kradzieży portfela i telefonu lub jego zgubienia. KtoÅ› dzwoni do nas z nieznanego numeru, ale od razu wyjaÅ›nia, iż jego wÅ‚asny zostaÅ‚ mu ukradziony wraz z portfelem (korzysta z uprzejmoÅ›ci osoby obok), a znalazÅ‚ siÄ™ w sytuacji wymagajÄ…cej pilnego wsparcia, np. stoi na stacji benzynowej z zatankowanym już samochodem i w momencie pÅ‚atnoÅ›ci zorientowaÅ‚ siÄ™, że dokumentów i smartfona nie ma. Prosi o szybkie wygenerowanie kodu BLIK i obiecuje natychmiastowÄ… spÅ‚atÄ™ po opanowaniu sytuacji. My generujemy, zatwierdzamy i bezpowrotnie tracimy pieniÄ…dze.

Innym możliwym scenariuszem stosowanym przez oszustów zamierzajÄ…cych wyÅ‚udzić kod BLIK jest podawanie siÄ™ za pracowników banków. Otrzymujemy wówczas telefon od osoby, która podaje siÄ™ za pracownika instytucji, w której mamy konto. Ten ktoÅ› „informuje” nas, że odbyÅ‚a siÄ™ próba ataku na nasz rachunek – np. wziÄ™to pożyczkÄ™ z użyciem naszych danych. To, co powinno nas w takiej rozmowie zdziwić, to fakt, iż „konsultant” wypytuje nas wtedy o dane, które normalnie sÄ… przecież dostÄ™pne w systemie (np. wysokość zgromadzonych na koncie Å›rodków). Na koniec takiej rozmowy jesteÅ›my zwykle proszeni o wygenerowanie kodu BLIK i podanie go, co ma pomóc namierzyć zÅ‚odzieja. To oczywiÅ›cie oszustwo – dziÄ™ki takiemu kodowi przestÄ™pca pobierze pieniÄ…dze z naszego konta, chociażby za pomocÄ… bankomatu.

Może siÄ™ też zdarzyć, że przestÄ™pcy pójdÄ… o krok dalej i poproszÄ…, byÅ›my kod podali nie im osobiÅ›cie (co mogÅ‚oby wyglÄ…dać na podejrzane), ale na stronie banku, do której link nam oczywiÅ›cie podsyÅ‚ajÄ… (to metoda popularna, chociażby na OLX). To niemal na pewno oszustwo, gdyż Banki ani żadne inne serwisy nigdy nie wysyÅ‚ajÄ… pocztÄ… linków do swoich usÅ‚ug. NaciÄ…gacze potrafiÄ… stworzyć witryny do zÅ‚udzenia przypominajÄ…ce te bankowe, dlatego trzeba zawsze dokÅ‚adnie je sprawdzać.

Jak uniknąć oszustwa na BLIK-a?

Weryfikacja tego, kto siÄ™ z nami kontaktuje. Przede wszystkim należy zawsze zachowywać zimnÄ… krew i nie dziaÅ‚ać pod wpÅ‚ywem emocji. Pierwszym krokiem, który zawsze powinniÅ›my wykonać, to weryfikacja tożsamoÅ›ci osoby, której mamy zamiar podać kod BLIK. JeÅ›li dostajemy wiadomoÅ›ci z proÅ›bami od kogoÅ› znajomego, zadzwoÅ„my do niego sami i gÅ‚osowo zweryfikujmy czy faktycznie potrzebuje pomocy. Nigdy nie podajemy kodu BLIK osobom, których nie jesteÅ›my pewni, a już zwÅ‚aszcza drogÄ… elektronicznÄ…, SMS-em lub mailem, bez uprzedniej rozmowy.

Ważne jest, by nie podawać kodu BLIK drogÄ… mailowÄ… lub telefonicznie, o ile nie jesteÅ›my na 100% pewni, że wiemy, do kogo on trafia. Nawet jeÅ›li o taki kod prosi bank, czy szanowana instytucja. W takim przypadku to zresztÄ… wÅ‚aÅ›ciwie pewne oszustwo – nie istnieje bowiem (w żadnym banku) metoda ani procedura, która do jakiejkolwiek weryfikacji bÄ…dź dziaÅ‚ania (poza przekazaniem pieniÄ™dzy) wymaga użycia kodu BLIK.

Warto pamiÄ™tać, że nie istnieje coÅ› takiego jak aplikacja BLIK. To część systemu bankowego obsÅ‚ugiwana przez aplikacje do pÅ‚atnoÅ›ci i nadzoru kont tworzonych przez same banki. JeÅ›li ktoÅ› podsyÅ‚a nam link do takiej „aplikacji”, możemy być pewni: to oszustwo i dodatkowo próba nakÅ‚onienia nas do zainstalowania na telefonie programu, który bÄ™dzie nas szpiegować.

NaszÄ… uwagÄ™ powinny wzbudzać wiadomoÅ›ci od „firm kurierskich” (to także popularna metoda oszustwa), w których proszeni jesteÅ›my o dokonanie opÅ‚at z pomocÄ… BLIK-a. CzÄ™sto bÅ‚Ä™dy (np. literówki) sÄ… już w nazwach firm w spreparowanych mailach, czy SMS-ach. NaczelnÄ… zasadÄ… powinno być nieklikanie na żadne linki z SMS lub poczty elektronicznej nie w peÅ‚ni zweryfikowanego pochodzenia.

Tomasz Sławiński

 

 

To też Cię zainteresuje

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane