Piątek , 19 Kwiecień 2024

Szczoteczki elektryczne. Poradnik dla kupujących

   06.09.2022
W ostatnich latach dużą popularność zdobyły elektryczne szczoteczki do zębów – nie ma się czemu dziwić, większość modeli jest wygodna w obsłudze a co najważniejsze - bardzo skutecznie czyści zęby. Co jednak należy wziąć pod uwagę przy zakupie, tak by nabyty produkt jak najlepiej spełniał nasze oczekiwania? Niezależnie od tego, czy kupujemy elektryczną szczoteczkę do zębów po raz pierwszy, czy tylko odświeżamy model, warto wziąć pod uwagę kilka czynników.
Elektryczne szczoteczki do zębów wyprą te tradycyjne?

Akumulatorowa czy na baterie?

Dostępne są dwa rodzaje elektrycznych szczoteczek do zębów - akumulatorowe i zasilane zwykłymi bateriami. Te pierwsze (stanowią dziś większość urządzeń dostępnych w sklepach) są zasilane za pomocą zestawu akumulatorów, które do naładowania wymagają podłączenia do sieci, natomiast te drugie do pracy potrzebują zwykle baterii (najczęściej AA). Mechaniczne szczoteczki do zębów na baterie są na ogół łatwiejsze w obsłudze oraz transporcie (nie potrzebują ładowarek) i tańsze niż akumulatorowe alternatywy. Z kolei te akumulatorowe nie wymagają zakupu baterii, co jeśli skalkulować koszt w dłuższej perspektywie daje im przewagę. Niemniej jednak by wybrać odpowiedni model dla siebie warto przeanalizować to jak będziemy jej używać – jeśli tylko w domu, model akumulatorowy sprawdzi się lepiej, jeśli natomiast często podróżujemy, warto zastanowić się nad szczoteczką na baterie.

Sposób działania

Elektryczne szczoteczki do zębów są wyposażone w wiele funkcji, dlatego ważne jest ustalenie, które z nich są najważniejsze dla naszych potrzeb. Niektóre modele będą wyposażone w czujniki nacisku, które wykrywają, gdy szczotkujemy zbyt mocno, a inne mają wbudowany zegar, który zapewnia, że ​​szczotkujesz przez odpowiednio długi czas. Ostatecznie zależy to od osobistych preferencji - czy chcesz szczoteczkę do zębów z dużą ilością gadżetów, czy po prostu coś, co dobrze wykona swoją pracę.

Najpopularniejsze typy szczoteczek elektrycznych to:

Szczoteczki obrotowe – są to szczoteczki, które często nazywa się też rotacyjnymi). Posiadają okrągłą główkę wykonującą obroty raz w jedną, raz w drugą stronę. W zależności od możliwości konkretnego modelu, szczoteczka potrafi wykonać do ok. 8000 obrotów na minutę.

Szczoteczki oscylacyjno-pulsacyjne – jest to wersja rozwojowa zwykłych modeli obrotowych. Oprócz obrotów (ruchów oscylacyjnych), główka szczoteczki wykonuje także ruchy pulsacyjne do i od zębów. Daje to efekt w postaci dociskania główki szczoteczki do powierzchni zębów (droższe modele posiadają specjalny czujnik, który zapobiega przed zbyt mocnym naciskiem).

Szczoteczka obrotowa. Cena ok. 200-500 zł

Szczoteczki soniczne – łatwo je rozpoznać po wydłużonej (jak w zwykłych szczoteczkach ręcznych) główce. W szczoteczkach tego typu głowica wykonuje ruchy wymiatające w górę i w dół, a także emituje drgania. W urządzenie wbudowany jest bowiem specjalny przyrząd, który wytwarza wibracje, przenoszone następnie poprzez włosie na sam ząb i okolice. Są to fale o dużej częstotliwości, docierają one do kilku milimetrów od zakończenia włosia i są w stanie eliminować bakterie obecne w jamie ustnej, niszczą głównie te powodujące próchnicę. Dostępne w sprzedaży szczoteczki soniczne są w stanie wytworzyć od 25 000 do ponad 90 000 drgań na minutę.

Szczoteczki ultradźwiękowe - zasadą działanie przypominają szczoteczki soniczne, są jednak bardziej od nich zaawansowane. Najważniejszą przyczyną skuteczności tych szczoteczek jest emisja fal dźwiękowych (niesłyszalnych dla ludzkiego ucha) o bardzo dużej częstotliwości, znacznie większej (nawet 1000 razy) niż w zwykłych szczoteczkach sonicznych.

Jak dużo chcesz wydać na szczoteczkę?

Elektryczne szczoteczki do zębów są oferowane w bardzo różnych cenach, więc niezależnie od tego, czy planujemy mieć stosunkowo niedrogą wersję - czy też zamierzamy wydać trochę więcej – każdy znajdzie coś dla siebie. Warto jednak pamiętać, że najważniejszy jest sam mechanizm. Bajery się przydają, ale nie są niezbędne. W przeciwieństwie do zwykłych szczotek, dzięki wymiennym głowicom z jednej szczoteczki elektrycznej może korzystać więcej osób – jest to także sposób na oszczędność.

Typowa szczoteczka soniczna. Cena 300-1000 zł

Pamiętaj o konieczności wymiany głowic i odpowiednim ich dopasowaniu

Tak jak przy zakupie standardowej szczoteczki do zębów, należy koniecznie pomyśleć o rodzaju używanej główki szczoteczki. Elektryczne szczoteczki do zębów są dostarczane z głowicami w różnych rozmiarach i funkcjach (są na przykład głowice masujące lub wybielające), ważne jest również, aby wziąć pod uwagę sztywność lub miękkość włosia, najlepiej dobrać takie, które nadaje się do naszych potrzeb. Jeśli mamy kłopoty z dziąsłami, kupowanie zbyt twardej głowicy nie będzie miało sensu, z kolei jeśli pijemy dużo kawy i palimy, miękka szczoteczka może być niewystarczająca. Zwykle głowicę szczoteczki elektrycznej należy wymieniać co 6 miesięcy, warto z góry pamiętać o tym wydatku.

Co zalecają eksperci?

Niektóre szczoteczki do zębów będą opatrzone rekomendacjami ekspertów dentystycznych, inne nie mogą się tym pochwalić. Oczywiście zawsze są pewne różnice w jakości dostępnych szczoteczek do zębów - ale warto mieć świadomość, że najdroższe niekoniecznie będą najlepsze. Jeśli nie mamy pewności co do tego, który model wybrać, warto o zdanie zapytać swojego dentystę.

Czy szczoteczek elektrycznych mogą używać dzieci?

Jak najbardziej. Elektryczne szczoteczki do zębów mogą być zresztą dla dzieci rozwinięciem zabawy, poza tym pomagają zdobyć odpowiedni nawyk i dobrą technikę szczotkowania. Producenci z myślą o naszych pociechach przygotowali wiele ciekawych, często kolorowych wzorów. Ma to jeden cel – zachęcenie dzieci do mycia zębów. Niektóre są nawet w stanie odtwarzać muzykę. Dając szczoteczkę elektryczną dziecku trzeba koniecznie pamiętać by był to model z małą, miękką główką.

Szczoteczka soniczna sterowana z aplikacji na smartfona. Cena zestawu zwykle powyżej 600 zł

Podsumowanie

Szczoteczka elektryczna to dobry wybór, warto mieć świadomość, że niezależnie od tego, jaką szczoteczkę elektryczną kupujemy, bez względu na to, czy będą jej używać dorośli, czy dla dzieci, stosowana technika jest najważniejszą częścią czyszczenia zębów. Niektóre modele wykonają za nas prawie całą pracę, kontrolując ruchy główki szczoteczki, ale to od nas zależy do jak dużej powierzchni dotrzemy i czy niczego nie pominiemy. Warto czytać instrukcje obsługi i zalecenia producenta co do tego jak szczotkować zęby. Pozwoli to zachować biały uśmiech na lata.

Tomasz Sławiński

To też Cię zainteresuje

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane