Wtorek , 30 Kwiecień 2024

Masz iPhone’a? Zmień te domyślne ustawienia, a smartfon zadziała lepiej

   24.01.2024
Na smartfonach, a dotyczy to także i iPhone’ów, ich producenci umieszczają udogodnienia oraz implementują ustawienia, z których prawdopodobnie nigdy nie skorzystamy. Więcej – niektóre z nich mogą wręcz nawet przeszkadzać w codziennym użytkowaniu tych urządzeń. W niniejszym poradniku przedstawimy różne ustawienia iPhone’ów, które warto, dla własnej wygody i bezpieczeństwa, zmienić zaraz po zakupie nowego telefonu.
Niektóre ustawienia iPhone'a drenują baterię i stanowią wyzwanie dla prywatności. Warto je wyłączyć. Fot. Unsplash

Każdy iPhone posiada wiele konfigurowalnych ustawieÅ„, z których część ma za zadanie (przynajmniej w teorii) uÅ‚atwić życie nam, użytkownikom. Z kolei inne ustawienia dziaÅ‚ajÄ…ce w tle kontrolujÄ… aplikacje lub funkcje, których wiÄ™kszość z nas nigdy nie użyje, w tym takie, które poza drenowaniem baterii zupeÅ‚nie niewiele wnoszÄ….

O niektóre z tych ustawieÅ„ jesteÅ›my zresztÄ… pytani podczas pierwszego uruchamiania telefonu. Czasem jednak zdarza siÄ™, że tak szybko chcemy skorzystać z nowego smartfona, że wyrażamy zgodÄ™ na wszystko, jak leci, nie zwracajÄ…c nawet uwagi, czego konkretnie dotyczÄ… akceptowane regulacje i punkty regulaminów. Na szczęście podjÄ™te decyzje możemy od razu zmienić, a do niektórych z tych ustawieÅ„ możemy wrócić później i zmodyfikować ustawienia na takie, które bardziej siÄ™ przysÅ‚użą nam, a nie wyÅ‚Ä…cznie producentowi telefonu.

Wyłączamy zbędne usługi systemowe

Część aplikacji i usÅ‚ug korzysta z naszej lokalizacji, nawet wtedy, gdy w ogóle nie jest to konieczne. Niektóre aplikacje potrzebujÄ… dostÄ™pu do danych, aby w peÅ‚ni wykorzystać swój potencjaÅ‚, innym można ów dostÄ™p wyÅ‚Ä…czyć bez zauważalnego wpÅ‚ywu jakość dziaÅ‚ania smartfona. JeÅ›li na przykÅ‚ad nie korzystamy z ApplePay, możemy wyÅ‚Ä…czyć usÅ‚ugi systemowe przydatne dla tej funkcji. Jak wyÅ‚Ä…czyć ustawienia systemowe dla aplikacji? Należy:

Wybrać Ustawienia > Prywatność > UsÅ‚ugi lokalizacyjne i przewinąć menu w dóÅ‚ do punktu UsÅ‚ugi systemowe. Klikamy go i przeglÄ…damy listÄ™.

Ustawienia takie jak wyszukiwanie sieci komórkowej, sieć i Å‚Ä…czność bezprzewodowa oraz ustawianie strefy czasowej nie muszÄ… być wÅ‚Ä…czone, chyba że stale podróżujemy po Å›wiecie. Dezaktywacja tych usÅ‚ug pozwoli zaoszczÄ™dzić bateriÄ™ i zwiÄ™kszy stopieÅ„ naszej prywatnoÅ›ci.

Wyłączamy znaczące lokalizacje

Apple potrafi sprawdzać i zapamiÄ™tywać, gdzie danego dnia siÄ™ znajdowaliÅ›my i na podstawie tak sporzÄ…dzonej „mapy” naszych aktywnoÅ›ci podpowiada dodanie wydarzeÅ„ do kalendarza lub wyÅ›wietla alerty na mapie. WyÅ‚Ä…czenie tej opcji spowoduje zatrzymanie dostarczania naszych lokalizacji do firmy Apple i w efekcie wydÅ‚użenie czasu pracy baterii:

Wybieramy kolejno Ustawienia > Prywatność > Usługi lokalizacyjne > Usługi systemowe, następnie klikamy funkcję Znaczące lokalizacje, na końcu naciskamy przycisk Wyczyść historię, gdy jesteś tutaj.

Wyłączamy funkcję ulepszenia produktu

Apple gromadzi informacje na temat tego, jak korzystamy z telefonu (tabletu też). Formalnie w celu poprawy jakoÅ›ci urzÄ…dzenia oraz dodania nowych funkcji w nastÄ™pnych generacjach. To caÅ‚kiem ciekawa funkcja, gdyż rzeczywiÅ›cie pozwala siÄ™ gigantowi zorientować, jak użytkownicy korzystajÄ… z telefonów i innych urzÄ…dzeÅ„ z logo nadgryzionego jabÅ‚ka. KÅ‚opot w tym, że przy okazji drenuje bateriÄ™. By jednak nieco wydÅ‚użyć czas pracy na jednym Å‚adowaniu, smartfon można odpowiednio ustawić: wybieramy kolejno Ustawienia > Prywatność > UsÅ‚ugi lokalizacyjne > UsÅ‚ugi systemowe, nastÄ™pnie wyÅ‚Ä…czamy wszystkie opcje ulepszania produktu. W żaden sposób nie wpÅ‚ynie to na dziaÅ‚anie pozostaÅ‚ych funkcji urzÄ…dzenia.

Korzystamy z Apple Music? Nie pozwólmy by znajomi nas Å›ledzili znajomi

Osoby znajÄ…ce nasz numer telefonu lub adres e-mail mogÄ… znaleźć nas w aplikacji Apple Music. JeÅ›li nie chcemy, by mógÅ‚ to zrobić, każdy, kto ma gdzieÅ› zapisany w pamiÄ™ci nasz numer telefonu, lepiej wyÅ‚Ä…czyć to ustawienie:

  • wybieramy kolejno Ustawienia > [imiÄ™ i nazwisko] > Multimedia i zakupy > WyÅ›wietl konto,
  • prawdopodobnie trzeba bÄ™dzie podać hasÅ‚o lub zweryfikować siÄ™ za pomocÄ… Face ID,
  • wyÅ‚Ä…czamy opcjÄ™ Pozwól znajomym CiÄ™ znaleźć.

Wyłączamy uporczywe prośby o recenzję i ocenę aplikacji

KorzystajÄ…c ze smartfonów, jesteÅ›my przyzwyczajeni do tego, że instalujÄ…c aplikacjÄ™ po jakimÅ› czasie, otrzymujemy z niej monit o to, byÅ›my dokonali jej recenzji lub oceny. Przyznam, że ja nie za bardzo przepadam za tym rozwiÄ…zaniem. WyglÄ…da to trochÄ™ jak presja na użytkownika, by dokonaÅ‚ pochlebnego wpisu w sklepie.

Mało kto wie, ale funkcję tę można wyłączyć tak, by podobne monity (a często wyświetlają się one w najmniej odpowiednim momencie) się już więcej nie pojawiały. Jak to zrobić? Wystarczy wykonać dwa kroki:

  • Wchodzimy kolejno do Ustawienia > App Store,
  • tam wyÅ‚Ä…czamy pozycjÄ™ Oceny i recenzje w aplikacji.

Wyłączamy monitoring skrzynek e-mail

Funkcja monitoringu skrzynek poczty e-mail jest bardzo przydatna, jeÅ›li korzystamy z telefonu sÅ‚użbowego. Wówczas nie przegapimy żadnej przychodzÄ…cej do nas wiadomoÅ›ci.

Jeśli jednak korzystamy z telefonu prywatnego, to zwykle nie zależy nam na tym, żeby wszystkie nasze skrzynki pocztowe były co chwilę sprawdzane w poszukiwaniu nowych wiadomości, zwłaszcza że takie sprawdzanie mocno drenuje baterię i może na chwilę spowolnić pracę całego urządzenia. By iPhone lub iPad nie wyszukiwał i nie pobierał za często nowej poczty, możemy dezaktywować tę funkcję.

  • wchodzimy do kolejno panelu Ustawienia > Poczta > Konta,
  • wybieramy Pobierz nowe dane i nastÄ™pnie wyÅ‚Ä…cz Push.

JeÅ›li nie chcemy caÅ‚kowicie wyÅ‚Ä…czać autopobierania maili, w sekcji Pobierz u doÅ‚u strony, można ustawić, jak czÄ™sto telefon bÄ™dzie sprawdzać i Å›ciÄ…gać nowe dane. Można tam po prostu ustawić rzadszy interwaÅ‚.

Przy okazji warto też pamiętać, że wyłączanie sprawdzania poczty nie oznacza, że nie otrzymamy nowych wiadomości. Skrzynka pocztowa wyszuka je za każdym razem, gdy zalogujemy się do programu pocztowego.

Tomasz Sławiński

 

To też Cię zainteresuje

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane