Czwartek , 02 Maj 2024

Jak zrobić zrzut ekranu na smartfonie i w komputerze?

   25.03.2024
Fora i panele dyskusyjne w sieci pełne są zapytań na temat tego, jak na telefonie szybko zrobić zrzut ekranu. Poszukiwane są też informacje dotyczące tej czynności np. na laptopach. To proste – z pozoru – zadanie, ale jak się okazuje, wielu użytkowników elektroniki ma problem z jego wykonaniem, zwłaszcza że sposobów na zrobienie screena jest wiele, a większość nieznana nikomu poza specjalistami. Tymczasem zrzuty ekranu wykonamy łatwo na smartfonach z Androidem i iOS, komputerach, zarówno tych z Windows, ale także tych pracujących pod kontrolą macOS.
Zapis zrzutu ekranu może się przydać w wielu sytuacjach. Fot. Unsplash

Zrzut ekranu może mieć wiele zastosowań. Czasem chcemy po prostu uwiecznić jakiś ważny moment – fragment czatu, okno aplikacji z ciekawymi danymi, bywa, że zobaczymy śmiesznego mema, którego zechcemy szybko zachować. Zdarza się, że zamierzamy pokazać komuś ciekawy element naszego pulpitu lub po prostu szybko przenieść jakiś obraz z telefonu na komputer. Skopiowanie zawartości ekranu do pliku graficznego, który można później łatwo przenosić, a w razie potrzeby edytować i kadrować wydaje się najprostszym i najlepszym rozwiązaniem.

Zasadniczo wszyscy producenci systemów operacyjnych oraz sprzętu komputerowego wiedzą, że możemy chcieć zrobić zrzut ekranu i przygotowali odpowiednie narzędzia. Sposoby te niestety różnią się między sobą, nie ma jednego, uniwersalnego dla wszystkich – a szkoda, bo to by bardzo ułatwiło sprawę. Na szczęście zrobić zrzut ekranu jest w większości przypadków bardzo łatwo.

Jak zrobić screenshota na smartfonie z Androidem?

Największe kłopoty z wykonaniem zrzutu ekranu mogą mieć użytkownicy smartfonów z Androidem, przede wszystkim ze względu na to, iż każdy producent telefonów z tym systemem ma w tym obszarze własny patent. Co więcej, nie ma dwóch takich samych urządzeń. Różni je umiejscowienie przycisków, funkcje, kształt. Powoduje to, że praktycznie na każdym telefonie robienie screena wygląda nieco inaczej.

Najczęstszym stosowanym sposobem jest jednoczesne wciśnięcie kilku przycisków znajdujących się na obudowie urządzenia. Zwykle jest to przycisk blokady ekranu oraz zmniejszenia głośności. Nowoczesne smartfony mają też wbudowaną obsługę gestu umożliwiającego błyskawiczne wykonanie zrzutu. Np. w Samsungach wystarczy przejechać krawędzią otwartej dłoni z jednej strony ekranu na drugą, tak jakbyśmy coś rozgarniali. Z kolei w urządzeniach Xiaomi należy trzema palcami przejechać z góry na dół ekranu. Z reguły po wykonaniu zrzutu otwiera się od razu prosty program do jego szybkiej edycji (chociażby wykadrowania).

Niestety – jak wspomniałem – niemal na każdym smartfonie wygląda to trochę inaczej i bez przeczytania instrukcji raczej się nie obejdzie.

Zrzut ekranu na iPhone

O wiele prostsza sytuacja panuje na iPhone’ach. Ograniczona ilość możliwych konfiguracji tych urządzeń i wspólny producent powodują, że mamy w zasadzie dwa sposoby robienia screenów, uzależnione od wyposażenia smartfona. Na tych z Face ID (z rozpoznawaniem twarzy), aby zrobić zrzut, trzeba kilka sekund przytrzymać przycisk boczny oraz przycisk zmiany głośności, natomiast na iPhone’ach z Touch ID (czytnikiem linii papilarnych) należy jednocześnie przytrzymać przycisk boczny oraz właśnie czytnik linii papilarnych.

Jak zrobić zrzut ekranu w Windows?

Kiedyś najpopularniejszym sposobem na robienie screenów w Windows było po prostu użycie przycisku PrintScreen na klawiaturze. W tym momencie system wykonywał zrzut ekranu, który od razu lądował w systemowym schowku. By przechwycony ekran zobaczyć, trzeba było od razu uruchomić inny program, na przykład Paint i wkleić zawartość ze schowka. Ta kilkustopniowość i konieczność użycia jeszcze jednego programu powodowała, że nie był to zbyt wygodny proces.

Dziś korzystanie z tej metody jest stosunkowo rzadkie. Także dlatego, że na wielu nowych laptopach, ze względu na oszczędność miejsca na klawiaturze po prostu nie ma przycisku PrintScreen. Co wówczas zrobić? Najlepszym rozwiązaniem jest użycie skrótu klawiaturowego Windows + Shift + S. Uruchomi to wbudowaną w system nakładkę do wykonywania zrzutów – z jej pomocą zrobimy screena całego ekranu lub tylko wybranego obszaru. Świeżo zrobiony zrzut także może być od razu edytowany.

Innym ciekawym narzędziem, z którego osobiście korzystam, jest Wycinanie – aplikacja obecna w systemie Windows od kilku edycji. Można ją znaleźć w Akcesoriach systemu (lub w wyszukiwarce systemowej po prostu wpisać „wycinanie”). Jest szczególnie przydatna, jeśli chcemy skopiować fragment tekstu do omówienia. Po jej otwarciu mamy możliwość zaznaczenia obszaru do skopiowania, a następnie, przed zapisem, możemy dokonać różnych ciekawych edycji, np. użyć nakreślacza do wyeksponowania jakiegoś ważnego fragmentu.

Jak zrobić zrzut ekranu w macOS?

Także na komputerach Apple (zarówno laptopy, jak i stacjonarne) są dostępne skróty klawiaturowe, pozwalające na szybkie wykonanie zrzutu. Podstawowy to Shift + Command + 3. Ta kombinacja pozwala na uwiecznienie całego ekranu. Plik ze zdjęciem automatycznie ląduje na pulpicie, także nie musimy go szukać nigdzie głęboko w systemie.

Jeśli chcemy skopiować tylko fragment całości, wybieramy Shift + Command + 4, po użyciu tego skrótu pojawi się systemowa nakładka pozwalająca wybrać zakres do uwiecznienia w pliku graficznym. Jeśli natomiast chcemy szybko zapisać zdjęcie aktywnego okna lub elementu menu, powinniśmy wykorzystać w tym celu skrót Shift + Command + 4 + Spacja. Po zastosowaniu tego skrótu wskaźnik komputera zmieni się w aparat, najechanie nim na wybrany fragment ekranu i kliknięcie lewym przyciskiem myszy spowoduje zapisanie jego obrazu.

Tomasz Sławiński

To też Cię zainteresuje

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane