Smartfon dajÄ…cy połączenie z sieciÄ… to Å›wietny gadżet, ale dla mÅ‚odych osób niesie też pewne realne zagrożenia. Prócz wartoÅ›ciowych informacji posiadajÄ…cych znaczne walory edukacyjne, można tam bowiem znaleźć liczne dezinformacje, treÅ›ci zupeÅ‚nie nieprzystajÄ…ce do mÅ‚odego wieku odbiorcy, a na stronach i w serwisach spoÅ‚ecznoÅ›ciowych coraz szerszy zasiÄ™g ma zjawisko cybernÄ™kania. Na szczęście jako rodzice mamy wiele instrumentów do tego, by sprawić, aby korzystanie z telefonów byÅ‚o bezpieczne. W przypadku smartfonów z Androidem jest to wbudowany w nie system kontroli bezpieczeÅ„stwa przeznaczony dla rodziców, pozwalajÄ…cy na wiele kroków – od kontroli czasu spÄ™dzanego przez nasze pociechy przy telefonie po zdalne zablokowanie urzÄ…dzenia.
Do kontroli rodzicielskiej możemy wykorzystać osobne aplikacje (zarówno pÅ‚atne, jak i bezpÅ‚atne), które znajdziemy w sklepie Google Play, oraz mechanizm (także w formie aplikacji) zaimplementowany przez samo Google, czyli Family Link. Na najnowszych smartfonach aplikacja ta jest już preinstalowana, na starsze możemy jÄ… pobrać sami z repozytorium Google.
Konfiguracja Family Link na urzÄ…dzeniach z Androidem
Aby skonfigurować smartfon tak, by staÅ‚ siÄ™ bezpieczny dla dziecka lub nastolatka należy wykonać kilka prostych kroków:
- Otwieramy menu Ustawienia na urzÄ…dzeniu, z którego bÄ™dzie korzystać nasz podopieczny i odszukujemy tam pozycjÄ™ Cyfrowa równowaga i kontrola rodzicielska. To samo robimy na swoim telefonie.
- Następnie wybieramy opcję Kontrola rodzicielska.
- W kolejnym kroku urządzenie zapyta, czy będzie z niego korzystać dziecko lub nastolatek, czy jednak rodzic, na obu smartfonach wybieramy odpowiednie opcje.
- Na koniec należy wybrać w telefonie pociechy konto Google dziecka (jeÅ›li go nie ma, skorzystać z opcji jego natychmiastowego zaÅ‚ożenia) a w aplikacji na swoim telefonie zalogować siÄ™ przy użyciu konta Google, którego bÄ™dziemy od teraz używać do monitorowania.
Najciekawsze funkcje kontroli rodzicielskiej Google
W ramach aplikacji Family Link rodzice mają do dyspozycji kilka bardzo przydatnych opcji. Mogą między innymi:
- ZarzÄ…dzać urzÄ…dzeniami lub aplikacjami, na których dziecko ma logować siÄ™ za pomocÄ… swojego konta Google.
- Blokować lub zatwierdzać aplikacje, które nasze dziecko chce zainstalować z Google Play.
- Można na bieżąco podglądać lokalizację urządzenia używanego przez dziecko.
- Skorzystać z opcji monitorowania czasu korzystania z urządzenia, nadzorować użycie aplikacji.
- Zdalnie zablokować urządzenie.
- Ustawić dodatkowe ograniczenia treści w użytkowanych przez dziecko aplikacjach.
Aplikacja Google nie umożliwia natomiast „inwazyjnego” nadzoru, czyli podsÅ‚uchiwania rozmów, podglÄ…dania ekranu ani przeglÄ…dania maili dziecka.
Co możemy zrobić przy użyciu Family Link?
Już po konfiguracji caÅ‚oÅ›ci, zyskamy dostÄ™p do szeregu funkcji. U doÅ‚u strony gÅ‚ównej Family Link pojawiÄ… siÄ™ trzy gÅ‚ówne sekcje: Najciekawsze, Sterowanie i Lokalizacja.
W Najciekawszych zobaczymy ostatniÄ… aktywność na urzÄ…dzeniu naszego podopiecznego, na przykÅ‚ad wÅ‚aÅ›nie zainstalowanÄ… aplikacjÄ™. W zakÅ‚adce Lokalizacje zobaczymy mapÄ™ z aktualnÄ… lokalizacjÄ… GPS urzÄ…dzenia pociechy. Przy okazji – warto pamiÄ™tać, że wyszukiwarka lokalizacji nie bÄ™dzie dziaÅ‚ać, jeÅ›li urzÄ…dzenie dziecka jest w trybie offline, musi być zatem przez caÅ‚y czas podłączone do internetu.
Po zainstalowaniu Family Link można ustawić limity czasowe dla okreÅ›lonych aplikacji i caÅ‚kowicie zablokować dziaÅ‚anie aplikacji, do których – naszym zdaniem – dziecko nie powinno mieć dostÄ™pu. Ponadto na telefonie nadzorowanym konieczne bÄ™dzie każdorazowe uzyskanie zgody opiekuna na instalowanie aplikacji ze sklepu Google Play. Można oczywiÅ›cie dać dziecku zgodÄ™ na instalowanie bez nadzoru – jeÅ›li mamy peÅ‚ne zaufanie.
Aby ograniczyć korzystanie przez dziecko wybranych programów, w menu aplikacji Family Link wybieramy opcjÄ™ Limity aplikacji. Można tam przy okazji zobaczyć, ile czasu nasza pociecha spÄ™dza w poszczególnych programach. Mamy za każdym razem trzy opcje: ustawić limit czasowy, zablokować caÅ‚kowicie lub zezwalać na korzystanie bez ograniczeÅ„. Co ciekawe możemy tam od razu podejrzeć informacje na temat samej aplikacji – ocenÄ™ zawartoÅ›ci, czy wyÅ›wietla reklamy, czy pozwala na pÅ‚atne zakupy, czy pozwala na interakcje z innymi osobami.
KorzystajÄ…c z Family Link, możemy też zarzÄ…dzać wynikami wyszukiwania, które zobaczy dziecko, blokować witryny i ograniczać dostÄ™p do treÅ›ci w aplikacjach Google. Ograniczenia, które tu wprowadzimy, bÄ™dÄ… jednak dotyczyć wyłącznie sklepu Google Play, YouTube, Google Chrome i wyszukiwarki Google.
By to ustawić, na stronie gÅ‚ównej Family Link wybieramy pozycjÄ™ Ograniczenia treÅ›ci. NastÄ™pnie wskazujemy aplikacjÄ™, którÄ… chcemy ograniczyć, i na koniec (po klikniÄ™ciu) przesuwamy poÅ‚ożenie przełącznika. WadÄ… aplikacji Google jest to, iż nie dziaÅ‚a dla zewnÄ™trznych serwisów, np. TikToka czy Facebooka.
Podsumowanie
Aplikacja Family Link od Google może nie jest idealna – najlepiej dziaÅ‚a w ekosystemie Google, ale bezpÅ‚atna i bezpieczna dla urzÄ…dzenia, co już na wstÄ™pie jest sporym atutem. Na rynku funkcjonuje sporo zewnÄ™trznych aplikacji do kontroli rodzicielskiej, jednak za część z nich trzeba sÅ‚ono zapÅ‚acić, inne z kolei nie zawsze zapewniajÄ… odpowiedni poziom ochrony. Family Link jest zbalansowany i nie ingeruje w prywatność dziecka.
Warto pamiÄ™tać, że swoje wÅ‚asne, osobne funkcje kontroli rodzicielskiej majÄ… też wszystkie wiÄ™ksze aplikacje spoÅ‚ecznoÅ›ciowe – ich skonfigurowanie ma sens, zwÅ‚aszcza gdy zależy nam na peÅ‚nym bezpieczeÅ„stwie dziecka.
Tomasz Sławiński
KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE