Wtorek , 23 Kwiecień 2024

Jak kupować pralkę. Poradnik

   07.12.2023
Zakup pralki wydaje się czynnością prostą. Wchodzimy do sklepu, wybieramy model zaufanej marki, który spełnia nasze wymagania — zwykle patrząc głównie na cenę — i finalizujemy transakcję. Tymczasem pralki występują w tak wielu odmianach i opcjach, że zanim ostatecznie wybierzemy konkretny model, warto zapoznać się najciekawszymi występującymi w nich rozwiązaniami. W tym tekście wyjaśnimy, na co zwrócić uwagę w sklepie, tak by nie przepłacić, a jednocześnie nabyć urządzenie możliwie najlepsze i najbardziej dopasowane.
Wybieramy pralkę automatyczną - wskazówki zakupowe. Fot. Unsplash

Wybór pralek w sklepach jest dziś przeogromny. O względy konsumentów rywalizuje kilkunastu dużych i nieco mniejszych producentów praktycznie z całego świata. Trudno się dziwić. Nikt nie wyobraża sobie dziś życia bez pralki automatycznej, więc jest to jedno z najważniejszych urządzeń w domu. Tym większą uwagę warto zwrócić na sprzęt, zanim zdecydujemy się go zakupić.

Na początek – czego potrzebujemy

Zanim udamy się na zakupy, warto zdefiniować kilka kwestii – ile mamy miejsca na pralkę, jak chcemy ją zaaranżować (do zabudowy czy wolnostojąca) oraz jak intensywnie będzie ona użytkowana. Jeśli posiadamy dużą łazienkę czy nawet osobny pokój, w którym urządzimy pralnię, możemy sobie pozwolić na pełnowymiarową pralkę. Ma to wbrew pozorom sens nie tylko estetyczny, ale i praktyczny – te większe urządzenia mają z reguły bardziej okazałą pojemność bębna, a to cecha ważna i pożądana. Z tym łączy się też kwestia intensywności, z jaką będziemy prać. Jeśli mieszkamy sami, wystarczy pralka z bębnem 4 kg, czyli najmniejsza. Jeśli mamy dużą rodzinę i małe dzieci, najlepsze będą bębny największe (9-11 kg), uchroni to nas przed koniecznością wielokrotnego prania w jednej sesji.

Warto wiedzieć, że jeśli kupujemy pralkę na działkę lub np. do domku letniskowego bez bieżącej wody, możemy się zdecydować na tradycyjną pralkę wirnikową. Modele tego typu są ciągle produkowane i dostępne. Urządzenie takie szczególnie dobrze sprawdzi się tam, gdzie nie możemy liczyć na wysokie ciśnienie wody w instalacji, co jest wymagane przez pralki automatyczne, lub tam, gdzie wodę musimy donieść sami.

Wymiary pralki

Wracając do wymiarów pralki – w sklepach dostępne są zwykle trzy rodzaje. Zwykłe, o wymiarach ok. głębokość 60 x szerokość 60 x wysokość 85 cm, pralki typu slim posiadające zmniejszoną głębokość (zwykle do ok. 45 cm, ale są też jeszcze węższe, nawet 33 cm) – idealne rozwiązanie do wąskich łazienek, oraz ładowane od góry, które zajmują najmniej miejsca i są rekomendowane w przypadku najmniejszych pomieszczeń. W sklepach można też znaleźć urządzenia o wymiarach niestandardowych, stworzono je z myślą nietypowych, „niewymiarowych” pomieszczeniach.

Pojemność bębna

Pralki o standardowych wymiarach oferują dziś bębny o pojemności ok. 6-8 kg, przy czym znajdziemy tu – droższe – rozwiązania, w których zmieścimy jednorazowy wkład nawet do 11 kg.

Pralki slim to zazwyczaj najmniejsze bębny – zwykle 4 kg (droższe do 6 kg) dlatego przed zakupem dobrze rozważyć, czy nie lepszym rozwiązaniem będzie równie oszczędna pod względem zajmowanej powierzchni pralka ze wsadem górnym, a posiadająca przy tym większy i pojemniejszy bęben.

Zwykle użytkowanie pralki o ograniczonej pojemności nie stanowi problemu do momentu, kiedy trzeba wyprać, chociażby pokrowiec na duży materac, taki z 2-osobowego łóżka z sypialni. Na przykład taki standardowy z suwakiem po prostu nie zmieści się w pralce. Podobny kłopot możemy mieć z grubymi zasłonami czy kocami.

Pralki ze wsadem od góry zwykle posiadają bębny o udźwigu do 7 kg. To z pewnością najlepsze rozwiązanie do najmniejszych pomieszczeń.

Typ silnika pralki

Podczas zakupu pralki warto sprawdzić, w jaki typ silnika ją wyposażono. Obecnie w urządzeniach spotyka się przede wszystkim dwa typy napędu:

Szczotkowy – będącym rozwiązaniem tradycyjnym. Pralki wyposażone w tego typu silniki są zwykle wyraźnie tańsze, ale ma to swoją drugą stronę – gwarancja na taki silnik jest prawie zawsze krótsza i nie przekracza 5 lat, dodatkowo całe urządzenie jest głośne (do 62 dB w trakcie pracy i ponad 80 dB podczas wirowania).

Inwertorowy – to nowoczesne rozwiązanie z przyszłością. Silniki tego typu (nazywane też bezszczotkowymi) są nie tylko trwalsze (gwarancje na napęd do 10 lat i więcej), ale i cichsze – przy praniu emisja dźwięków nie przekracza 56 dB, przy wirowaniu 75 dB. Wadą silników inwertorowych (a wraz z nimi całej pralki) jest wyższa cena zakupu, przy czym warto mieć świadomość, iż na rynek trafiają coraz tańsze urządzenia wyposażone w tę technologię, dlatego, nawet jeśli dysponujemy ograniczonym budżetem, warto o to rozwiązanie pytać sprzedawcę.

Przydatne cechy pralek

Jeśli już zdecydowaliśmy się na konkretny typ pralki, rodzaj wsadu, warto zapoznać się z funkcjami oferowanymi przez nowoczesne urządzenia. Część z nich odpowiada za zwiększenie bezpieczeństwa, inne pozwalają ograniczyć rachunki i chronią środowisko naturalne.

Kupujemy pralkę

Regulator szybkości wirowania — bardzo przydaje się w codziennym użytkowaniu każdej pralki

Bogaty programator – im więcej programów na programatorze tym lepiej. Im dokładniej bowiem dopasujemy pranie do naszych osobistych potrzeb (i wymagań ubrań), tym mniejsza będzie szansa na zniszczenie tkanin z powodu konieczności użycia niepasującego do nich cyklu. We współczesnych urządzeniach zaczynają dominować programatory cyfrowe (z wyświetlaczami), cały czas jednak można znaleźć w sklepach pralki z klasycznymi programatorami mechanicznymi, które są tańsze. Warto mieć jednak świadomość, że programatory elektroniczne są trwalsze od mechanicznych.

Szczególnie przydatne niestandardowe programy to:

  • pranie delikatnych tkanin, zwłaszcza jedwabiu
  • program do prania koszul
  • program do prania ubrań sportowych
  • pranie firanek
  • pranie ubranek dziecięcych

W pralce bardzo przydaje się programator czasowy, który pozwala odwlec moment startu pracy urządzenia, tak by stało się dopiero za jakiś odpowiedni dla nas czas. Najlepiej, jeśli pralka pozwala ustawić moment „końca” prania, większość modeli umożliwia niestety jedynie wybór momentu odłożonego startu.

Bardzo ważny jest też szeroki zakres temperatur prania. Tańsze i starsze urządzenia posiadały jedynie 3-4 stopniową regulację, gdzie najniższa była temperatura 30, a nawet 40 stopni C. Tymczasem do prania tkanin delikatnych wymagane jest często 30, a nawet 20 stopni.

Krótki program do odświeżania ubrań. W dobrych pralkach znajdziemy nawet cykle trwające mniej niż 15 minut. Służą do szybkiego odświeżania (zamiast gruntownego i długiego prania).

Funkcja skracania programów – dzięki niej to użytkownik decyduje o tym, jak długo pralka będzie wykonywać swoje czynności.

Płynna regulacja wirowania – im więcej „kroków”, tym większa możliwość dopasowania do typu tkaniny.

Wbudowana waga – to rozwiązanie sprawdzi się przede wszystkim w pralkach z dużym bębnem. Dzięki niemu pralka dopasuje intensywność i długość prania oraz zużycie wody do wielkości włożonego wkładu. W pralce z wagą nie grożą nam „puste przebiegi”, podczas których zużyjemy więcej wody, niż powinniśmy.

Funkcje bezpieczeństwa – zwykle jest to zabezpieczenie przed zalaniem łazienki. Dzięki zastosowaniu specjalnych mechanizmów pływakowych bądź przepływowych (wąż AquaStop), gdy pralka wykryje wyciek wody, zostanie natychmiast odcięty jej świeży dopływ, co uchroni nas przed konsekwencjami zalania. Nowoczesne pralki wyposaża się też w możliwość zabezpieczenia ich przez potencjalnymi szkodami, jakie mogłyby wyrządzić dzieci. Blokada drzwi bębna to już standard, niektóre urządzenia oferują też możliwość blokowania programatora za pomocą sekwencji klawiszy.

Typ zbiornika na wodę

Klejony – w razie awarii podzespołów wewnątrz otwarcie pralki bez jego przecięcia jest praktycznie niemożliwe. Podwyższa to drastycznie koszt ewentualnej naprawy.

Skręcany – elementy zbiornika nie są zgrzewane/klejone jak w zbiorniku klejonym, a skręcane. Umożliwia to łatwiejszy demontaż osprzętu, dostęp do wewnętrznych mechanizmów a tym samym obniża koszt ewentualnej naprawy.

Wymienne łożysko bębna – duża część dostępnych na rynku pralek nie umożliwia wymiany łożyska tego typu, gdyż jest ono na stałe zintegrowane z bębnem. Oznacza to iż w przypadku awarii tego drobnego elementu możemy zostać narażeni na bardzo kosztowną wymianę całego bębna (wartą często więcej niż cała pralka!). Na szczęście kilku producentów stosuje rozwiązania techniczne bardziej przyjazne użytkownikowi. Warto o to pytać sprzedawców, gdyż ograniczy to koszty potencjalnej naprawy.

Najnowocześniejsze funkcje spotykane w pralkach

Samodiagnostyka. Wiele nowoczesnych pralek ma wbudowany moduł samodiagnostyczny. Chip wbudowany w urządzenie jest w stanie – w razie awarii – od razu ją zidentyfikować i wysłać instrukcje postępowania na naszego smartfona (jeśli zainstalujemy odpowiednią aplikację producenta pralki). Taki raport z awarii można też przesłać dalej, chociażby do serwisu producenta. Oszczędzi to czas potrzebny na przygotowanie sprzętu do naprawy lub wymiany.

Zdalne sterowanie. Niektóre pralki posiadają moduł łączności Wi-Fi lub Bluetooth, co umożliwia sterowanie nimi z poziomu aplikacji na naszym smartfonie.

Możliwość dodawania prania już w trakcie programu. To bardzo przydatna funkcja. Doceni ją każdy, kto kiedykolwiek zapomniał czegoś włożyć do pralki, a potem oczekiwał (czasem kilka godzin) na zakończenie trwającego cyklu. W pralkach tego typu znajdziemy zwykle dodatkowe, umiejscowione powyżej poziomu wody drzwiczki, przez które – po zatrzymaniu pracy urządzenia można dorzucić ubrania.

Perforacja bębna

Wpływ na jakość prania ma też rodzaj perforacji bębna — wielu producentów wprowadza własne wzory

Zraszanie prania. W urządzeniach wyposażonych w tego typu funkcję woda nie tylko stoi w zbiorniku, ale jest też – za pomocą specjalnych zraszaczy – natryskiwana na pranie od góry. W efekcie otrzymujemy dokładniejsze pranie w mniejszej ilości wody oraz krótszy czas potrzebny do namaczania ubrań.

Program używający pary. Jednym z najnowszych pomysłów producentów pralek jest użycie pary do dezynfekcji, odświeżania i wygładzania ubrań. Pralka z generatorem pary pozwoli na szybkie i skuteczne (oraz tanie, bo używające mniej prądu oraz wody) odświeżenie ubrań. Funkcja prania parowego nie sprawdzi się przy bardzo dużych zabrudzeniach, ale będzie idealnym rozwiązaniem do szybkiego oczyszczania codziennej odzieży. Para ma też funkcje wygładzające, zwłaszcza w stosunku do materiałów zwykle bardzo twardych, takich jak jeans czy grube, gniotące się ubrania bawełniane. Po zastosowaniu programu parowego często nie będzie trzeba nawet ich prasować.

A co z energooszczędnością?

Choć producenci prześcigają się w zapewnieniach, iż to ich sprzęt z klasy A lub B lub C są najbardziej oszczędne dla portfela i środowiska, to warto mieć na uwadze, że różnica w kosztach użytkowania sprzętu różnych klas to w skali roku zaledwie kilkadziesiąt złotych, a więc gra – zważywszy na inne parametry pralki, często w ogóle nie jest warta świeczki.

Tomasz Sławiński

 

To też Cię zainteresuje

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane