Sobota , 14 Wrzesień 2024

Nadchodzą wzmożone kontrole abonamentu RTV

   06.09.2023
Od początku września, pracownicy Poczty Polskiej intensywnie sprawdzają, czy mieszkańcy płacą abonament radiowo-telewizyjny. Kontrole są prowadzone na podstawie losowego wyboru adresów. Osoby, które nie mają uregulowanych opłat, mogą liczyć się z karą i odsetkami. Abonament jest obowiązkowy dla każdego, kto posiada odbiornik radiowy lub telewizyjny, niezależnie od tego, czy z niego korzysta. W tym artykule tłumaczymy jakie uprawnienia mają kontrolerzy i co nam grozi, jeśli będziemy się uchylać od płacenia abonamentu.
Kontrolerzy Poczty Polskiej intensywnie kontrolują kto uchyla się od płacenia abonamentu RTV. Fot. Unsplash

Kontrolerzy Poczty Polskiej sprawdzą, czy płacimy abonament RTV

We wrzeÅ›niu 2023 Poczta Polska organizuje intensywne kontrole abonamentu RTV. Kto je przeprowadza, jakie uprawnienia majÄ… kontrolerzy? To pytania, na które wielu abonentów chciaÅ‚oby poznać odpowiedź. Oto kilka faktów na ten temat.

Kontrole abonamentu RTV sÄ… realizowane przez pracowników Poczty Polskiej (ale nie – jak niektórzy sÄ…dzÄ… – listonoszy), którzy posiadajÄ… specjalne legitymacje sÅ‚użbowe. Ich zadaniem jest sprawdzenie, czy osoby korzystajÄ…ce z odbiorników radiowych lub telewizyjnych opÅ‚acajÄ… regularnie abonament. Kontrolerzy majÄ… prawo do wglÄ…du do dowodu osobistego, umowy najmu lub wÅ‚asnoÅ›ci lokalu, a także do dokumentów potwierdzajÄ…cych opÅ‚acenie abonamentu. Nie mogÄ… natomiast wchodzić do mieszkaÅ„ bez zgody wÅ‚aÅ›ciciela lub najemcy ani żądać zapÅ‚aty abonamentu na miejscu.

W przypadku stwierdzenia nieprawidÅ‚owoÅ›ci, kontrolerzy mogÄ… wystawić wezwanie do zapÅ‚aty abonamentu wraz z odsetkami i karÄ… za zwÅ‚okÄ™. MogÄ… też skierować sprawÄ™ do sÄ…du, który może naÅ‚ożyć na niepÅ‚acÄ…cego abonenta grzywnÄ™ do 5000 zÅ‚otych. Ponadto, nieopÅ‚acanie abonamentu RTV jest wykroczeniem podlegajÄ…cym karze aresztu lub ograniczenia wolnoÅ›ci.

Poczta Polska zapowiada zresztą, że kontrole abonamentu RTV będą prowadzone systematycznie i obejmą cały kraj. Celem akcji jest poprawa ściągalności opłat i zwiększenie świadomości społecznej na temat obowiązku płacenia abonamentu.

Czy musimy wpuścić kontrolera do domu?

Po pierwsze, kontroler abonamentu RTV nie ma prawa wchodzić do domu bez zgody wÅ‚aÅ›ciciela lub bez nakazu sÄ…dowego. JeÅ›li kontroler próbuje wejść do domu siÅ‚Ä… lub podstÄ™pem, można wezwać policjÄ™ i zgÅ‚osić naruszenie miru domowego.

Po drugie, kontroler abonamentu RTV ma prawo sprawdzać w bazach danych, czy dany adres jest zarejestrowany w bazie abonentów i czy opÅ‚acany jest tam abonament. JeÅ›li kontroler stwierdzi, że adres nie jest zarejestrowany lub nie jest opÅ‚acany abonament, może wystawić wezwanie do zapÅ‚aty lub skierować sprawÄ™ do sÄ…du.

Po trzecie, kontroler ma prawo żądać okazania dowodu osobistego lub innego dokumentu tożsamoÅ›ci osoby, która otworzyÅ‚a drzwi. JeÅ›li osoba odmówi okazania dokumentu, kontroler nie może nas do tego zmusić, ale w takiej sytuacji na prawo odmówić wydania potwierdzenia kontroli lub sporzÄ…dzić protokóÅ‚ z odmowy.

Po czwarte, kontroler nie ma prawa żądać pokazania odbiornika telewizyjnego lub radiowego. Nie ma też prawa żądać wÅ‚Ä…czenia odbiornika lub sprawdzenia jego parametrów technicznych. JeÅ›li kontroler próbuje to zrobić, można odmówić wspóÅ‚pracy i powoÅ‚ać siÄ™ na prawo do prywatnoÅ›ci.

PodsumowujÄ…c, kontrolera abonamentu RTV trzeba wpuÅ›cić do domu tylko wtedy, gdy ma on nakaz sÄ…dowy lub gdy wyraża siÄ™ na to zgodÄ™. W innych przypadkach można odmówić wstÄ™pu lub ograniczyć siÄ™ do podania danych osobowych i potwierdzenia opÅ‚acenia abonamentu. Nie należy jednak lekceważyć kontroli abonamentowej, ponieważ może to skutkować karami finansowymi lub sÄ…dowymi.

Ile wynosi kara za brak płacenia abonamentu?

Jeśli kontrolerzy stwierdzą, że w mieszkaniu lub domu jest niezarejestrowany odbiornik telewizyjny, lub radiowy, wydadzą decyzję administracyjną z nakazem rejestracji i naliczeniem 30-krotnej wartości abonamentu. Oznacza to karę w wysokości 819 zł.

Czym dokładnie jest abonament RTV i ile kosztuje?

Abonament radiowo-telewizyjny w Polsce to opÅ‚ata, którÄ… uiszcza siÄ™ za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych. Jest to sposób finansowania mediów publicznych, takich jak radio i telewizja. Abonament RTV jest obowiÄ…zkowy dla wszystkich posiadaczy odbiorników, chyba że skorzystajÄ… z jednej z przewidzianych ustawÄ… zwolnieÅ„.

Wysokość opÅ‚aty abonamentowej zależy od rodzaju odbiornika i liczby miesiÄ™cy, na które siÄ™ jÄ… wnosi. Można skorzystać ze zniżek, jeÅ›li zapÅ‚aci siÄ™ z wyprzedzeniem za okres dÅ‚uższy niż jeden miesiÄ…c. W 2023 roku opÅ‚ata za jeden miesiÄ…c za odbiornik telewizyjny lub telewizyjny i radiofoniczny wynosi 27,30 zÅ‚, a za odbiornik radiofoniczny - 8,70 zÅ‚. Abonent, który zdecyduje siÄ™ zapÅ‚acić za caÅ‚y rok, z góry otrzymuje 10% zniżki.

Kto jest zwolniony z płacenia abonamentu RTV?

Abonament RTV jest opÅ‚atÄ…, którÄ… muszÄ… uiszczać osoby używajÄ…ce odbiorników telewizyjnych lub radiofonicznych. Jednak nie wszyscy sÄ… zobowiÄ…zani do pÅ‚acenia abonamentu. IstniejÄ… pewne kategorie osób, które majÄ… prawo do zniżek lub zwolnieÅ„ z opÅ‚at abonamentowych. Oto niektóre z nich:

  • osoby, które ukoÅ„czyÅ‚y 75 rok życia,
  • osoby, co do których orzeczono I grupÄ™ inwalidztwa, caÅ‚kowitÄ… niezdolność do pracy, znaczny stopieÅ„ niepeÅ‚nosprawnoÅ›ci, trwaÅ‚Ä… lub okresowÄ… caÅ‚kowitÄ… niezdolność do pracy w gospodarstwie rolnym,
  • Weterani bÄ™dÄ…cy inwalidami wojennymi lub wojskowymi,
  • osoby, które ukoÅ„czyÅ‚y 60 lat i majÄ… prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesiÄ™cznie kwoty 50% przeciÄ™tnego wynagrodzenia,
  • osoby, które otrzymujÄ… Å›wiadczenie pielÄ™gnacyjne, specjalny zasiÅ‚ek opiekuÅ„czy lub rentÄ™ socjalnÄ…,
  • osoby niesÅ‚yszÄ…ce i niewidome przy speÅ‚nieniu okreÅ›lonych kryteriów,
  • osoby speÅ‚niajÄ…ce kryteria dochodowe okreÅ›lone w ustawie o Å›wiadczeniach rodzinnych,
  • osoby, które majÄ… prawo do korzystania ze Å›wiadczeÅ„ pieniężnych z tytuÅ‚u ustawy o pomocy spoÅ‚ecznej,
  • osoby bezrobotne,
  • osoby posiadajÄ…ce prawo do zasiÅ‚ku i Å›wiadczenia przedemerytalnego, otrzymujÄ…ce zasiÅ‚ek dla opiekuna.

Osoba uprawniona do zwolnienia z opÅ‚at abonamentowych jest zobowiÄ…zana do przedstawienia w urzÄ™dzie Poczty Polskiej dokumentu potwierdzajÄ…cego to uprawnienie wraz z oÅ›wiadczeniem. Zwolnienie z opÅ‚at przysÅ‚uguje od pierwszego dnia miesiÄ…ca nastÄ™pujÄ…cego po miesiÄ…cu, w którym dopeÅ‚niono formalnoÅ›ci w placówce pocztowej.

Tomasz Sławiński

 

 

To też Cię zainteresuje

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane