Piątek , 26 Kwiecień 2024

Jak zmniejszać domowe rachunki za wodę? Podpowiadamy

   26.01.2024
Zbliżamy się do czasów, w których rachunek za wodę i ścieki stanie się jedną z najpoważniejszych pozycji domowego budżetu. Przez lata przyzwyczajeni byliśmy do tego, że w kalkulacji kosztów utrzymania bądź wynajmu mieszkania w ogóle nie musieliśmy uwzględniać tej pozycji, gdyż opłaty były niewielkie. Teraz – przez zmiany klimatyczne, skromne zapasy wody pitnej, a także wysoki koszt oczyszczania ścieków sytuacja się zmieni – nasze rachunki znacznie wzrosną, chyba że zaczniemy na serio oszczędzać. A skutecznych sposobów na to, jak oszczędzać wodę w domu jest wiele. W tym tekście pokażemy kilka najważniejszych.
Niedokręcony lub nieszczelny kran, to nawet 15 l straconej wody każdego dnia. Fot. Unsplash

OszczÄ™dzanie wody staje siÄ™ powoli koniecznoÅ›ciÄ…. SkÅ‚aniajÄ… nas do tego zarówno zmieniajÄ…ce siÄ™ uwarunkowania klimatyczne – coraz mniej deszczu, dÅ‚uższe pory suche (a w efekcie wyjÄ…tkowo mizerne krajowe zasoby wody), jak i przede wszystkim stale rosnÄ…ce rachunki zarówno za Å›wieżą wodÄ™ z kranu, jak i odprowadzanie Å›cieków, które w najbliższych latach stanÄ… siÄ™ jeszcze poważniejszÄ… pozycjÄ… w domowych wydatkach.

ZmniejszajÄ…ce siÄ™ naturalne zasoby wody w Polsce, surowe normy jakoÅ›ci i wysokie koszty instalacji oczyszczajÄ…cych Å›cieki sprawiajÄ…, że sumaryczna cena, jakÄ… musimy zapÅ‚acić, by mieć w domach duże iloÅ›ci czystej wody bÄ™dzie zauważalnie wzrastać. Jako konsumenci mamy dwa wyjÅ›cia: albo zaakceptujemy wzrost cen, ponoszÄ…c coraz wyższe nakÅ‚ady na dobro, które kiedyÅ› mieliÅ›my praktycznie za darmo, albo też zaczniemy oszczÄ™dzać i zwyczajnie sami obniżymy wysokość pÅ‚aconych rachunków.

Jak oszczÄ™dzać wodÄ™? Na poczÄ…tek zmiana nawyków

By oszczÄ™dzać wodÄ™, można dziaÅ‚ać w kilku obszarach. Na poczÄ…tek najÅ‚atwiej zacząć od zmiany wÅ‚asnych, niezbyt przyjaznych Å›rodowisku i wÅ‚asnemu portfelowi nawyków.

Warto zacząć od przeanalizowania i skorygowania stylu, w jakim siÄ™ myjemy. Wiele poradników zaleca na Å›lepo zmianÄ™ wanny na prysznic. To ma sens, ale tylko w jednym przypadku – jeÅ›li wannÄ™ przeciÄ™tnej wielkoÅ›ci zamienimy na krótki 5-6 minutowy prysznic. Inaczej w brodziku zużyjemy tyle samo albo nawet wiÄ™cej pÅ‚ynu niż w wannie. PrzeciÄ™tna wanna mieÅ›ci ok. 200 l. wody, jednak do kÄ…pieli nalewamy zwykle ok. poÅ‚owÄ™, czyli 100 litrów. Tymczasem 10 minut prysznica, w którym woda leci pod dużym ciÅ›nieniem to aż 180 litrów wody. JeÅ›li jeszcze dodatkowo używamy bardzo dużej deszczownicy, zużycie wody może wynieść nawet 300-400 litrów w ciÄ…gu 10 minut! Tymczasem jeÅ›li kÄ…piel pod tradycyjnym prysznicem skrócimy do 4-5 minut wówczas zużyjemy maksymalnie 69-90 l, co bÄ™dzie rozwiÄ…zaniem optymalnym.

Podczas mycia zÄ™bów czy golenia warto utrwalić w sobie nawyk zakrÄ™cania wody. Nie jest ona do niczego potrzebna, a 2 minuty odkrÄ™conego kranu mogÄ… oznaczać aż 5-10 litrów zużytej wody. WiÄ™kszość umywalek ma możliwość zastosowania korka, wówczas wystarczy, że woda spÅ‚ywa przez pierwsze kilkanaÅ›cie sekund – to pozwoli, by zebrać jej zapas pozwalajÄ…cy np. na czyszczenie koÅ„cówki golarki.

Dużym bÅ‚Ä™dem jest też zmywanie naczyÅ„ pod bieżącym strumieniem. Lepiej wyposażyć siÄ™ w pojemy, najlepiej dwukomorowy zlewozmywak. Wówczas w jednej komorze można wodÄ™ wymieszać z detergentem, w drugiej zapewnić czystÄ… do pÅ‚ukania już wyczyszczonych naczyÅ„. ZÅ‚ym pomysÅ‚em bÄ™dzie też wyrzucanie resztek jedzenia do zlewu, gdyż wymusza to dÅ‚ugotrwaÅ‚e spÅ‚ukiwanie. W ogóle najlepszym pomysÅ‚em na zmywanie naczyÅ„ bÄ™dzie zafundowanie sobie mechanicznej zmywarki – wiÄ™kszość modeli dostÄ™pnych dziÅ› w sklepach zużyje znacznie mniej wody niż tradycyjne mycie rÄ™czne. Te najbardziej ekologiczne zadowolÄ… siÄ™ mniej niż 10 litrami wody na jeden cykl.

Warto też pozbyć siÄ™ nawyku, który ma spora część ludzi, polegajÄ…cego na wrzucaniu do miski klozetowej drobnych Å›mieci, zużytych chusteczek itp. i spuszczania ich wodÄ…. Lepiej wyrzucać je do kosza, czyli tam gdzie ich miejsce

JeÅ›li podlewamy ogródek, zamiast węża lepiej użyć tradycyjnej konewki. Taki sposób dbania o przydomowe kwiaty i trawnik pozwoli zaoszczÄ™dzić nawet kilkaset litrów wody na jednÄ… sesjÄ™ (wąż ogrodowy to zużycie setek litrów w ciÄ…gu kilkunastu minut podlewania). Podobnie, jeÅ›li myjemy auto, lepiej użyć wiadra z wodÄ… niż węża – na jednym takim myciu rÄ™cznie możemy zaoszczÄ™dzić nawet 80 litrów.

Ważnym elementem ekologicznego i oszczÄ™dnego domu może siÄ™ stać ponowne wykorzystywanie tzw. wody szarej, czyli już raz użytej, np. do kÄ…pieli. TakÄ… wodÄ™ można zbierać na różne sposoby – już na etapie projektowania domu warto pokusić siÄ™, chociażby o wprowadzenie drugiego obiegu wody – z jej magazynowaniem. Wtedy zużyta woda z prysznica czy wanny nie trafia od razu do Å›cieków, tylko jest przetrzymywana w osobnym zbiorniku i może być użyta na przykÅ‚ad do późniejszego umycia samochodu, czy spÅ‚ukiwania toalet.

Jak oszczędzać wodę?

OszczÄ™dność wody może przynieść konkretne oszczÄ™dnoÅ›ci finansowe, zwÅ‚aszcza w kontekÅ›cie rosnÄ…cych stawek za odprowadzanie Å›cieków

Gadżety, które pomogÄ… oszczÄ™dzać wodÄ™

Czasem zmiana nawyków nie wystarczy, zwÅ‚aszcza jeÅ›li posiadamy w domu archaiczne rozwiÄ…zania technologiczne. Od czego zacząć wymianÄ™ sprzÄ™tu, tak by oszczÄ™dnoÅ›ci w zużyciu wody byÅ‚y jak najwiÄ™ksze?

Najprostszym urzÄ…dzeniem, które zagwarantuje nam natychmiastowÄ… redukcjÄ™ rachunków za wodÄ™, bÄ™dzie napowietrzacz, czyli perlator instalowany na bateriach. UrzÄ…dzenie to wymusza mieszanie siÄ™ strumienia wody z bÄ…belkami powietrza atmosferycznego – w efekcie możemy przykrÄ™cić strumieÅ„, a mimo to jego optyczna wielkość, a co najważniejsze siÅ‚a, z jakÄ… dziaÅ‚a, chociażby na zabrudzone naczynia pozostanie bez zmian lub wrÄ™cz siÄ™ zwiÄ™kszy. OszczÄ™dnoÅ›ci poczynione za pomocÄ… zwykÅ‚ego perlatora potrafiÄ… być zdumiewajÄ…co duże. SÄ… na rynku modele, które w przypadku baterii kuchennej pozwalajÄ… zaoszczÄ™dzić do 40% wody, i aż 60% w przypadku baterii prysznicowej!

Warto zainwestować w spÅ‚uczki WC z dwudzielnym przyciskiem spustu lub mechanizmami pozwalajÄ…cymi na zatrzymanie spÅ‚ywu wody (np. przycisk „stop”). Przycisk dwudzielny pozwala na spuszczanie wody w toalecie na dwa sposoby – z peÅ‚nÄ… lub z ograniczonÄ… jej iloÅ›ciÄ…. Nie zawsze i nie w każdej sytuacji musimy uwalniać caÅ‚y zapas wody z rezerwuaru, zwÅ‚aszcza że jedno peÅ‚ne spÅ‚ukanie to nawet 9 litrów wody.

Bateria z fotokomórkÄ… to bardzo duże oszczÄ™dnoÅ›ci zużycia. Choć to rozwiÄ…zanie nie jest jeszcze zbyt czÄ™sto stosowane w domach, to ma przyszÅ‚ość. Woda jest zużywana tylko wtedy, gdy trzymamy rÄ™ce bezpoÅ›rednio pod kranem, co zwalnia nas też z koniecznoÅ›ci pamiÄ™tania o jego zakrÄ™ceniu. Z takÄ… bateriÄ… mycie zÄ™bów czy golenie przy peÅ‚nym strumieniu jest zwyczajnie niemożliwe.

Warto też wymienić starego typu, dwupokrÄ™tÅ‚owÄ… bateriÄ™ Å‚azienkowÄ… (zarówno przy umywalce, jak i w wannie bÄ…dź pod prysznicem) na jednouchwytowy mieszacz wody. Już sama konstrukcja mieszacza to Å›rednio 20-30% mniejsze zużycie wody na wstÄ™pie, mniej czasu tracimy też na wyregulowanie odpowiedniej temperatury wody, co zmniejsza jej ostateczny przepÅ‚yw.

Baterie z termostatem, polecane zwÅ‚aszcza pod prysznic. PozwalajÄ… precyzyjnie ustalić temperaturÄ™ wody, co skraca czas potrzebny na odpowiedni dobór poziomu jej ciepÅ‚a, wiÄ™kszość tego typu konstrukcji posiada jeszcze wbudowany reduktor przepÅ‚ywu (uruchamiany przyciskiem), co pozwala dodatkowo ograniczyć ciÅ›nienie strumienia.

Reduktory przepÅ‚ywu wody – niektóre typy baterii majÄ… już wbudowany, w pozostaÅ‚ych przypadkach możemy dokupić go sami. UrzÄ…dzenie to, jak sama nazwa wskazuje, zmniejsza przepÅ‚yw wody (zwykle montuje siÄ™ je na wężach Å‚azienkowych przed sÅ‚uchawkÄ…). Dobry reduktor pozwala ograniczyć zużycie wody pod prysznicem o 40-50%.

Oszczędna pralka i zmywarka

Pralki sÄ… urzÄ…dzeniami, które zużywajÄ… najwiÄ™cej wody. Starsze w ciÄ…gu jednego cyklu prania sÄ… w stanie wykorzystać nawet 100 litrów, te nowe sÄ… konstruowane, tak by to zapotrzebowanie ograniczyć. JeÅ›li mamy bardzo starÄ… pralkÄ™ warto jÄ… zawsze szczelnie wypeÅ‚niać praniem przed rozpoczÄ™ciem pracy lub wymienić na takÄ…, która posiada zaawansowane funkcje pozwalajÄ…ce oszczÄ™dzać wodÄ™:

  • Ważenie wsadu, pralki posiadajÄ…ce tÄ™ funkcjÄ™, same oceniajÄ…, jak duży wsad znalazÅ‚ siÄ™ w bÄ™bnie i na tej podstawie automatycznie dozujÄ… ilość potrzebnej do prania wody oraz detergentu. MajÄ…c takÄ… pralkÄ™, nie musimy siÄ™ martwić o to, czy caÅ‚kowicie wypeÅ‚niamy bÄ™ben. WadÄ… takiego rozwiÄ…zania jest natomiast wysoka wyjÅ›ciowa cena urzÄ…dzenia.
  • Program "poÅ‚owa wsadu" – jeÅ›li nie ma wagi, przydatna może siÄ™ okazać kontrolka (lub ustawienie na programatorze) pozwalajÄ…ce zmniejszyć minimalny zaÅ‚adunek do bÄ™bna. Z ustawieniem „poÅ‚owa wsadu” możemy wÅ‚ożyć do pralki poÅ‚owÄ™ zwykÅ‚ej iloÅ›ci prania bez zmartwienia, iż urzÄ…dzenie zużyje tyle samo prÄ…du i wody co zwykle. W takim przypadku wykorzystanie zasobów zostanie bowiem automatycznie ograniczone.
  • Program prania parÄ… – najnowsze pralki majÄ… specjalny program, który polega na odÅ›wieżaniu i dezynfekcji ubraÅ„ nie za pomocÄ… strumienia wody, ale dziÄ™ki wykorzystaniu pary. W takiej pralce w jej mechanizmach znajduje siÄ™ urzÄ…dzenie podobne do elektrycznego czajnika i specjalna pÅ‚yta grzejna, która szybko podgrzewa wodÄ™ i wytwarza duże iloÅ›ci pary. Choć takie pranie nie nadaje siÄ™ do usuwania starych plam, to Å›wietnie poradzi sobie z codziennymi zabrudzeniami oraz potem.

JeÅ›li chodzi o zmywarki do naczyÅ„, to każda dostÄ™pna dziÅ› na rynku konstrukcja zapewnia zmniejszenie zużycia wody w stosunku do tego, co wykorzystalibyÅ›my, myjÄ…c naczynia rÄ™cznie. Na zmywanie naczyÅ„ pod bieżącÄ… wodÄ… (obiad dla 4-osobowej rodziny) potrzeba zwykle 60-80 litrów wody, jeÅ›li tylko wypeÅ‚nimy dwie komory zlewozmywaka, to ograniczymy to do 30-50 litrów. Tymczasem najoszczÄ™dniejsze zmywarki zużywajÄ… zaledwie 9-12 litrów na caÅ‚y cykl, przy czym zmieÅ›ci siÄ™ tam kilka kompletów naczyÅ„, co oznacza jeszcze dodatkowe oszczÄ™dnoÅ›ci. ZakÅ‚adajÄ…c, iż jeden cykl zmywania w zmywarce zastÄ™puje Å›rednio 2 mycia pod bieżącÄ… wodÄ…, w ciÄ…gu roku zaoszczÄ™dzimy w ten sposób nawet 400-500 zÅ‚.

Przydomowa retencja wody

Najbardziej zaawansowanym i jednoczeÅ›nie najkosztowniejszym (na poczÄ…tku) sposobem oszczÄ™dzania wody jest instalacja do przydomowej retencji. PosiadajÄ…c tego typu instalacjÄ™ i zbiorniki jesteÅ›my w stanie wykorzystać wodÄ™ deszczowÄ… – chociażby do mycia okien czy spÅ‚ukiwania nieczystoÅ›ci w WC, ale też do późniejszego podlewania ogrodu. Przydomowa instalacja magazynujÄ…ca deszczówkÄ™ może spowodować oszczÄ™dnoÅ›ci w pobieraniu wody z sieci miejskiej dochodzÄ…ce nawet do 60% rocznego zużycia.

Tomasz Sławiński

To też Cię zainteresuje

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane