Sobota , 27 Kwiecień 2024

HDMI czy DisplayPort - który standard złącza wideo wybrać?

   09.11.2023
HDMI czy DisplayPort - który standard złącza wideo wybrać?
Choć najważniejszym elementem decydującym o jakości pracy i rozrywki na komputerze jest przede wszystkim karta graficzna i jej możliwości, a następnie moc procesora, zaraz za nimi znajduje się jakość kabli użytych do transmisji obrazu i dźwięku. Najpopularniejsze są obecnie standardy HDMI i DisplayPort. Czym się one od siebie różnią? Wyjaśniamy.
Typowy kabel HDMI

Rynek urządzeń elektronicznych jest obecnie bogatszy niż kiedykolwiek. Na szczęście by zachować kompatybilność między różnymi modelami sprzętu, producenci wyposażają je we współpracujące ze sobą złącza. Dzięki temu bez problemu połączymy konsolę czy komputer z monitorem, projektorem lub telewizorem. W tym momencie do transmisji wideo i dźwięku używamy przede wszystkim dwóch rodzajów kabli – DisplayPort oraz HDMI, które dość wyraźnie różnią się między sobą – nie tylko wtyczkami, które mają inny kształt, ale przede wszystkim parametrami transmisji i możliwościami technicznymi. W tym tekście przybliżamy te różnice i podpowiadamy, który standard wybrać.

Złącze DisplayPort

Złącze tego typu to rozwiązanie, które powstało stosunkowo późno. Opracowano je dopiero w 2006 roku, ale od razu wyposażono w ważną cechę, zastosowano w nim bowiem algorytm DPCP, który uniemożliwia kopiowanie treści. Algorytm ten używa 128-bitowego klucza AES.

Złącza DisplayPort ewoluowały i do dziś powstało kilka ich wersji. W tej chwili najnowszą i najbardziej zaawansowaną jest model 2.0 z 2019 roku, który pozwala na transmisję z prędkością nawet do 80 Gbit/s. Większość dostępnych w sklepach kabli pracuje jednak w starszych standardach, głównie od 1.3 do 1.4. W obu przepustowość wynosi max. 32,4 Gbit/s, co pozwala na bezproblemową obsługę i transmisję obrazu w formacie 4K przy odświeżaniu nawet 120 Hz.

Złącza DisplayPort występują w kilku wersjach wielkości wtyczek (złącz), wszystkie one posiadają 20 pinów.

  • Najpopularniejszy jest pełnowymiarowy DisplayPort, stosowany głównie w kartach graficznych i dużych monitorach.
  • Mini DisplayPort – który jest coraz powszechniejszym standardem w laptopach.
  • Micro DisplayPort – które zdobyło pewną popularność w tabletach i smartfonach.

DisplayPort

Kable DisplayPort oraz Mini DisplayPort

Złącze HDMI

Złącze HDMI to rozwiązanie, które pojawiło się kilka lat przed DisplayPortem, bo już w okolicach 2000 roku. Standard ten od razu zdobył szerokie uznanie, gdyż umożliwił przesyłanie nieskompresowanego obrazu i dźwięku w jakości, która deklasowała inne ówczesne rozwiązania. Przy transmisji danych używana jest technologia Transition Minimized Differential Signaling, czyli szeregowego przesyłu o dużej przepustowości. Wszystkie dane przesyłane są tu za pomocą 4 linii.

Podobnie jak w przypadku DisplayPort, także i tu mamy do czynienia z regularnym unowocześnianiem i zwiększaniem możliwości. Najnowsza wersja HDMI 2.1 oferuje przepustowość na poziomie 48 Gbit/s, co pozwala na transmisję obrazu o rozdzielczości nawet 7680×4320 px, przy odświeżaniu ekranu na poziomie 120 Hz.

Także i tu mamy do czynienia z kilkoma wersjami kabli z różnymi wtyczkami (19 pinowymi):

  • HDMI A – jako popularne złącze spotykane w kartach graficznych, telewizorach i rzutnikach.
  • Mini-HDMI – najpopularniejszy w laptopach, spotykany rzadziej także w tabletach i smartfonach.
  • Micro-HDMI – najmniejsze urządzenia elektroniczne.
  • Automotive – np. w samochodach.

HDMI A

Złącze HDMI A

Najważniejsze różnice między DisplayPort a HDMI

Różne maksymalne długości kabla. W przypadku HDMI spotkamy 15, a nawet i 30-metrowe kable bez żadnych wzmacniaczy. Jeśli chodzi o DisplayPort pasywny przewód wystarczy do przesłania obrazu (bez straty jakości) na maksymalnie kilka metrów. Im nowszy standard kabla, tym różnice mniejsze, ale warto mieć świadomość ich występowania.

Przepustowość. W tej chwili najnowszy rodzaj standardu DisplayPort oferuje większe przepustowości niż ostatni HDMI (80 wobec 48 Gbit/s). W przypadku starszej wersji DisplayPort 1.4 maksymalna szybkość transmisji to 21,4 Gbit/s, natomiast HDMI 2.0 to odpowiednio 18 Gbit/s.

Jakość transmitowanego obrazu. Standard HDMI 2.1 pozwala transmitowanie obrazu wysokiej jakości przy odświeżaniu 240 Hz przy rozdzielczości Full HD oraz 2K/QHD, 120 Hz dla 4K, 60 Hz przy 8K, a także 30 Hz rozdzielczości 10K (10240x4320 px). Z kolei DisplayPort 2.0 umożliwia transmisję obrazu w rozdzielczości aż 16K (15360 x 8460 px) przy odświeżaniu 60 Hz.

Transmisja audio. Obie technologie umożliwiają przesył 8-kanałowego dźwięku w próbkowaniu 192 kHz i kwantowaniu 24 bitowym. Oznacza to, iż obydwa standardy zapewniają wysoką jakość transmisji audio. HDMI pozwala jednak na zwrotne przesyłanie dźwięku (Audio Return Channel).

HDMI czy DisplayPort – co wybrać

Oba rodzaje złącz mają swoje zalety i wady. DisplayPort w najnowszej wersji oferuje obsługę wielkich rozdzielczości przy wyższej częstotliwości odświeżania, jednak warto zauważyć, że sprzętu 10K a co dopiero 16K praktycznie nie ma jeszcze w sprzedaży i przez wiele lat nie będzie standardem. W najpopularniejszych rozdzielczościach oba standardy zapewniają wystarczająco wysoką jakość.

Z kolei DisplayPort jest interfejsem bardziej wydajnym energetycznie – zużywa mniej prądu, przez co jest wielce prawdopodobne, że w nadchodzących latach będzie dominować urządzenia mobilne (zwłaszcza laptopy), gdzie ma to szczególnie duże znaczenie. Póki co w niektórych urządzeniach znajdziemy wyłącznie port HDMI, tam z kolei nie będziemy mieć w ogóle wyboru.

W tym momencie DisplayPort wydaje się rozwiązaniem bardziej przyszłościowym, ale jest niemal pewne, że standard HDMI będzie także rozwijany, a jego przyszłe wersje także zostaną wyposażone w najnowsze rozwiązania technologiczne.

Tomasz Sławiński

To też Cię zainteresuje

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane