Piątek , 23 Luty 2024

Back Tap. Ukryta funkcja iPhone’a, która bardzo się przyda

   29.08.2023
Czy wiesz, że możesz obsługiwać swój iPhone za pomocą dotyku na tyle obudowy? To jedna z ciekawych funkcji, które wprowadził Apple w swoich smartfonach. W tym artykule opowiemy ci, jak ją włączyć, co dzięki niej zrobimy oraz w jakich modelach i wersjach systemu działa.
iPhone obsługuje kliknięcia w tył obudowy. Fot. Unsplash

Smartfony są nieodłącznym elementem naszego życia codziennego, ale czy znamy wszystkie ich możliwości? Okazuje się, że wiele modeli ma różne ukryte funkcje, które mogą ułatwić nam korzystanie z telefonu lub zwiększyć jego bezpieczeństwo. Jedną z takich przydatnych, a jednocześnie bardzo mało znanych funkcji, jest dotyk na tyle obudowy iPhone’ów. Niewielu użytkowników zdaje sobie sprawę z faktu, że ich telefon z logo nadgryzionego jabłka rozpoznaje dotyk nie tylko na ekranie, ale też na pleckach. Nie jest on co prawda tak czuły i rozbudowany jak na froncie, ale w wielu sytuacjach może się po prostu przydać.

Funkcja Back Tap – czyli stukanie w tył telefonu

Funkcja dotyku na tyle obudowy iPhone'a nazywa się Back Tap i jest dostępna od systemu iOS 14. Pozwala ona na wywołanie różnych akcji za pomocą podwójnego lub potrójnego stuknięcia palcem w tylną część telefonu (w okolicach logo). Dzięki temu rozwiązaniu można na przykład szybko zrobić zrzut ekranu, uruchomić asystenta głosowego Siri, przełączyć tryb ciemny lub jasny, otworzyć panel sterowania lub centrum powiadomień, ale dostępnych możliwości jest oczywiście więcej, ponieważ funkcjonalność ta współpracuje z wieloma aplikacjami i ustawieniami systemowymi. Back Tap to bardzo ciekawy sposób na zwiększenie wygody i funkcjonalności iPhone'a.

Back Tap – jak aktywować funkcję

Choć funkcja ta jest niezwykle przydatna, to jest prawie nieznana z prostego powodu – domyślnie jest wyłączona, co sprawia, że większość użytkowników iPhone’ów nie zdaje sobie sprawy z faktu jej istnienia. Dodatkowo jej „włącznik” znajduje się w panelu ułatwień dostępu, do którego niewiele osób, poza potrzebującymi w ogóle zagląda.

Jeśli chodzi o kompatybilność z poszczególnymi modelami iPhone’ów, to aby skorzystać z tej funkcji, musimy mieć iPhone 8 lub nowszy i zaktualizować system do iOS 14, lub któregoś z następnych. Następnie należy wykonać następujące kroki:

  • Otworzyć aplikację Ustawienia i wybrać opcję Dostępność.
  • Przewinąć do sekcji Dotyk i dotknąć jej.
  • Znaleźć opcję Dotyk na tyle obudowy i kliknąć ją.
  • Następnie należy wybrać, co chcemy zrobić przy podwójnym lub potrójnym stuknięciu. Można wybrać spośród wielu opcji systemowych lub skrótów, które sami stworzymy.
  • Na koniec warto jeszcze sprawdzić, czy funkcja działa poprawnie, stukając w tył telefonu.

Warto podkreślić, że ponieważ Back Tap obsługuje też stworzone przez użytkownika skróty, funkcjonalność tego udogodnienia jest praktycznie nieograniczona. Za pomocą podwójnego lub potrójnego kliknięcia będziemy w stanie przywołać dowolny element, aplikację. Dodatkowo nie ma konieczności definiowania zarówno „dwukliku”, jak i potrójnego tapnięcia. Jeśli chcemy skonfigurować tylko jeden sposób aktywacji funkcji, drugi może pozostać wyłączony.

iPhone
Wszystkie smartfony mają ukryte funkcje. iPhone także. Fot. Unsplash

Czy Back Tap ma wpływ na zużycie energii przez telefon?

Back Tap, jak każda funkcja telefonu ma wpływ na zużycie energii przez iPhone'a, ale na szczęście nie jest on znaczący. Według testów przeprowadzonych przez różne serwisy internetowe Back Tap zużywa zaledwie około 0,1% baterii na godzinę. To znacznie mniej niż inne funkcje systemowe, takie jak Bluetooth czy Wi-Fi, dlatego aktywując tę funkcję, nie musimy się martwić, że wydrenuje nam baterię.

Podsumowanie

To wszystko! Teraz każdy użytkownik iPhone’a może się cieszyć dodatkowym sposobem obsługi swojego smartfona. Funkcja dotyku na tyle obudowy jest bardzo przydatna i wygodna, zwłaszcza gdy masz zajęte ręce lub chcesz szybko wykonać jakąś akcję. Pamiętaj jednak, żeby nie stukać zbyt mocno lub często, bo możesz uszkodzić telefon lub baterię. Miłego korzystania!

Tomasz Sławiński

To też Cię zainteresuje

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane