Wtorek , 16 Kwiecień 2024

Jak cofnąć wysyłanie wiadomości na iPhone? Wyjaśniamy

   29.03.2023
Chyba każdemu zdarzyło się wysłać w pośpiechu wiadomość, a potem żałować tego kroku i szukać sposobu na jej błyskawiczne cofnięcie. O ile w niektórych komunikatorach (np. WhatsApp) opcja anulowania była dostępna od dłuższego czasu, tak w aplikacji do SMS-ów na iPhone’ach takiej funkcji zwyczajnie nie było. Na szczęście funkcjonalność ta jest już dostępna, a my wyjaśniamy, jak z niej szybko skorzystać.
Po debiucie iOS 16 Apple umożliwiło kasowanie już wysłanych wiadomości SMS. Fot. Unsplash

Powodów, które są potencjalną przyczyną próby anulowania lub skasowania wysłanej wiadomości może być bardzo wiele. Od błędnego, przypadkowego oznaczenia adresata, po dogłębne przemyślenie zawartości wiadomości i powstałej w związku z tym chęci wycofania się z zapisanych w niej, lub zdezaktualizowanych w międzyczasie tez. Wszystkie owe przyczyny łączy to, iż są niezwykle stresogenne, zwłaszcza jeśli do danej osoby wyślemy coś, czego nigdy nie powinna zobaczyć lub materiały, których się po prostu się wstydzimy.

Niezależnie od tego, czy powodem chęci anulacji jest wysłanie wiadomości do niewłaściwej osoby, czy też dowolna inna sprawa, jeśli skorzystamy ze zaktualizowanego urządzenia Apple, nie będziemy już musieli radzić sobie z napięciem wynikającym z popełnionego w pośpiechu błędu. Stało się tak, ponieważ iMessage w iOS 16, iPadOS 16 i macOS 13 Ventura (zadebiutowały pod koniec 2022) dały wszystkim użytkownikom możliwość łatwego anulowania dostarczenia wiadomości. Jak skorzystać z tych od dawna oczekiwanych funkcji, wyjaśniamy w tym krótkim poradniku.

Jak cofnąć wysyłanie wiadomości na iPhonie i iPadzie?

Ponieważ systemy operacyjne smartfona oraz tabletu z logo nadgryzionego jabłka są do siebie bardzo zbliżone, przy „cofaniu” wiadomości obowiązuje dokładnie ta sama, prosta procedura:

W pierwszym kroku na naszym iPhonie lub iPadzie otwieramy aplikację Wiadomości i przechodzimy do wątku rozmowy, który nas interesuje i z którego chcemy skasować wiadomość tak, by jednak nie dotarła do odbiorcy.

Następnie znajdujemy konkretną wiadomość, którą zamierzamy anulować. By to zrobić, przytrzymujemy chmurkę wiadomości i z menu kontekstowego, które się wówczas pojawi i wybieramy opcję „Cofnij wysyłanie”.

Gotowe! Pojawi się jeszcze mała animacja pokazująca pękanie dymku wiadomości i jego zawartość natychmiast zniknie. Może się jeszcze pojawić komunikat z ostrzeżeniem – „Wysłałeś wiadomość”, ale będzie to dotyczyć informacji o jej anulowaniu, a nie dostarczeniu oryginalnej treści.

Jak cofnąć wysyłanie wiadomości na komputerze Mac?

Aplikacja iMessage jest dostępna także w wersji na komputery stacjonarne oraz laptopy Mac. Proces anulowania doręczenia już wysłanych wiadomości przebiega tam następująco:

W pierwszym kroku należy otworzyć aplikację Wiadomości na komputerze/laptopie Mac. Następnie przechodzimy do interesującego nas wątku rozmowy.

W drugim kroku trzeba prawym przyciskiem myszy kliknąć wiadomość, którą chcemy usunąć (nie dopuścić do jej dostarczenia i odczytania). Następnie z listy, która się pojawi, wybieramy opcję „Cofnij wysyłanie” i wszystko gotowe.

Tak samo jak w przypadku wcześniejszego działania na iPhone, dymek wiadomości w ramach niewielkiej animacji pęknie i zniknie, co będzie oznaczało jego skasowanie, także u odbiorcy. Zostanie on zastąpiony tekstowym ostrzeżeniem o treści „Wysłałeś wiadomość”.

Kto może skorzystać z opcji anulowania wysłania wiadomości?

Przed skorzystaniem z tej bardzo przydatnej funkcji, która na smartfony Apple trafiła jesienią 2022, warto poznać kilka podstawowych informacji na temat ram jej działania. Co ważne nie zadziała ona zawsze, istnieją bowiem pewne ograniczenia w jej użyciu. Do podstawowych należą:

Cofnij wysyłanie” zadziała tylko na najnowszych lub zaktualizowanych iPhone’ach i iPadach. Wymaga bowiem (i to na obu urządzeniach, zarówno nadawczym jak i odbiorczym) obecności systemu iOS 16 lub iPadOS 16 (jest dostępny dla iPhone’ów 8 oraz nowszych). Długo wyczekiwana przez użytkowników nowość pojawiła się zresztą wraz z aktualizacją systemu operacyjnego Apple dla komputerów stacjonarnych i laptopów pod postacią macOS Ventura.

Oznacza to, że jeśli wyślemy wiadomość do osoby korzystającej z systemu iOS 15 lub jeszcze starszej wersji systemu operacyjnego, wiadomość nie zostanie z jej skrzynki usunięta, a osoba ta nadal będzie mieć do niej dostęp w prowadzonej konwersacji.

A co w sytuacji, gdy odbiorca skasowanej wiadomości korzysta jednak z systemu iOS 16 i zobaczył wcześniej powiadomienie o nadejściu wiadomości, jednak jej nie przeczytał, zanim nadawca ją skasował? Otrzyma powiadomienie, iż wiadomość była do niego kierowana, jednak już nie zobaczy jej treści. Jeśli natomiast odbiorca nie widział nawet powiadomienia (podglądu) w momencie wysłania oryginalnej wiadomości, to nie będzie nic wiedzieć o tym, że w ogóle jakakolwiek wiadomość była do niego wcześniej kierowana.

Bardzo ważnym, wręcz kluczowym ograniczeniem jest też to, że funkcja „Cofnij wysyłanie” jest dostępna tylko przez czas do 15 minut po wysłaniu wiadomości. Jeśli od wysłania wiadomości minie więcej niż kwadrans, nie będzie można skorzystać z opcji usunięcia wiadomości u wszystkich. Tak więc czasu na podjęcie decyzji będzie bardzo niewiele, niezaprzeczalnym plusem jest to, że w ogóle zyskaliśmy taką — niedostępną wcześniej — możliwość.

Tomasz Sławiński

 

To też Cię zainteresuje

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane