Czwartek , 02 Maj 2024

5 przydatnych sztuczek w aplikacji Mapy Google

   22.09.2023
Aplikacja Mapy Google od lat króluje wśród darmowych programów do nawigacji, a mimo to niewielu użytkowników zna jej wszystkie pomocne funkcje. Częścią z nich Google się po prostu przesadnie nie chwali, a szkoda, bo niektóre z nich zdecydowanie mogą pomóc w szybszym dotarciu do celu. Wybraliśmy kilka naszym zdaniem najciekawszych i faktycznie najbardziej przydatnych.
Mapy Google kryją sporo przydatnych, choć nieoczywistych funkcji. Fot. Unsplash

Weekend to dobry czas na wyjazd. Niezależnie od tego, czy będzie to podróż na drugi koniec Polski, wyjazd za granicę, czy tylko szybki wypad za miasto, warto się upewnić, że posiadamy aplikacje, które wspomogą nas w nawigacji do celu. Jednym z takich przydatnych i co ważne – bezpłatnych – programów są popularne Mapy Google. Sprawdzą się one nie tylko jako źródło informacji dotyczących potencjalnie najlepszej trasy, ale aplikacja ta potrafi dużo więcej, zwłaszcza że ma wbudowanych wiele mniej znanych funkcji, które mogą wydatnie skrócić czas, którego będziemy potrzebować na dotarcie celu.

Chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć przydatności aplikacji do nawigacji, dzięki nim możemy bezpiecznie i na czas dotrzeć na miejsce nawet wtedy, gdy nie znamy drogi. Dzięki wskazówkom, czy to głosowym, czy też prezentowanym na mapie nie zgubimy się, możemy też łatwo ominąć korki czy miejsca remontów.

Podgląd drogi „na żywo”

Bardzo często zdarza się, że podróż samochodem kończymy w pewnej (czasem sporej) odległości od miejsca docelowego. Może to wynikać na przykład z braku miejsc parkingowych bezpośrednim sąsiedztwie celu. Rozwiązanie, które aplikacja podpowie – czyli wykropkowany szlak na mapie do pokonania pieszo, może być dla nas niewystarczający, zwłaszcza kiedy nie wiemy, w którym kierunku zacząć iść. Jest jednak dobre wyjście – bardzo pomysłowe narzędzie Live View wbudowane w Mapy Google, które korzysta z aparatu smartfona. Google z jego pomocą rozpozna budynki, na które nakierujemy aparat (po kształtach) i przedstawi wskazówki co do dalszej drogi już bezpośrednio na ekranie. Tak jakbyśmy mieli osobistego przewodnika.

Ta funkcja wykorzystuje aparat do skanowania budynków wokół nas i po ich rozpoznaniu umieszcza na ekranie ogromną strzałkę, która pomaga znaleźć drogę do lokalizacji, do której mamy zamiar dotrzeć. Oto jak z niej korzystać:

  • w aplikacji Mapy Google wprowadzamy miejsce docelowe i wybieramy wskazówki dojazdu,
  • gdy zostanie nam do pokonania ostatnia, piesza część drogi (lub gdy od początku będziemy iść piechotą), wybieramy ikonę chodzenia u góry ekranu mapy,
  • na dole ekranu dotykamy przycisku Live View,
  • kierujemy aparat na budynki i znaki na ulicy (najpierw trzeba zezwolić aplikacji na dostęp do aparatu), gdy zaczniemy iść w kierunku celu, na ekranie pojawią się duże strzałki i nazwa ulicy, które nas tam poprowadzą.

Jest to jedna z ciekawszych funkcji Map – pozwala się odnaleźć nawet w zupełnie obcym terenie i przydaje się zwłaszcza osobom, które nie najlepiej orientują się w płaskich mapach.

Mapy off-line

Koszmar każdego podróżnika: gubimy się, nie możemy znaleźć drogi do celu, a w momencie, kiedy najbardziej potrzebujemy wskazówek, telefon traci sygnał z powodu braku zasięgu. Całe szczęście Mapy Google umożliwiają pobranie trasy, w którą się wybieramy z wyprzedzeniem, dzięki czemu nie trzeba będzie się martwić o dostęp do internetu już na miejscu. Jak pobrać mapy?

  • w aplikacji Mapy Google wprowadzamy Miejsce docelowe,
  • po wyświetleniu się drogi, na górze mapy pojawi się też opcja zapisania jej na wypadek braku łączności,
  • klikamy na tę opcję w celu zapisu,
  • mapy pobiorą się (wyświetli się odpowiedni komunikat), a od tego momentu wybrana trasa podróży będzie dostępna także w trybie offline.

Tryb incognito w Mapach Google

W aplikacji Mapy Google można skorzystać z opcji „ukrytego” wyszukiwania, w ramach której nie zapiszą się żadne dane na temat szukanych przez nas tras oraz lokalizacji docelowych. Gdy tryb incognito jest aktywny, aplikacja nie będzie:

  • zapisywać historii przeglądania i wyszukiwania na naszym koncie ani wysyłać mam żadnych dotyczących tego powiadomień,
  • aktualizować historii lokalizacji ani udostępnianej lokalizacji, jeśli jest włączona;
  • korzystać z danych o naszej aktywności do personalizowania usługi.

Jak uruchomić tę funkcję? Otwieramy aplikację Mapy Google, dotykamy ikony swojego profilu w prawym górnym rogu i wskazujemy opcję Włącz tryb incognito. Gdy będziemy chcieli wyłączyć to ustawienie, robimy to samo, tyle że wybieramy opcję dezaktywacji trybu incognito.

Wyliczamy dokładny czas podróży z przystankami

Czasem Google wylicza, że nasza podróż potrwa cztery godziny, ale na końcu okazuje się, że jechaliśmy znacznie dłużej. Najczęściej powód jest prozaiczny – po drodze po prostu się zatrzymywaliśmy. Tymczasem aplikacja Mapy Google umożliwia dodawanie przystanków, dzięki czemu możemy z góry zaplanować postoje i w efekcie uzyskać dokładniejsze dane na temat potencjalnej długości jazdy. By to zrobić:

  • w aplikacji wprowadzamy swój pierwszy cel, np. stację benzynową, zajazd lub bar,
  • dotykamy Wskazówki dojazdu,
  • następnie klikamy menu z trzema kropkami w prawym górnym rogu,
  • w kolejnym kroku stukamy Dodaj przystanek, można tam dodaj tyle pośrednich „stacji”, ile chcemy,
  • po zakończeniu dodawania postojów pośrednich wybieramy przycisk Gotowe, czas jazdy automatycznie się zaktualizuje.

Podgląd miejsca docelowego za pomocą Street View

Zdjęcia lokalizacji prezentowane przez obiekty, do których się udajemy (chociażby hotele) mogą nie być zbyt dokładne. Dlatego warto – zanim zarezerwujemy nocleg, czy chociażby po to, by móc łatwiej odnaleźć właściwe miejsce, gdy dotrzemy, skorzystać z funkcji Street View. Pozwoli nam ona, aby najpierw zobaczyć, jak nasz cel wygląda faktycznie. To proste:

  • w aplikacji Mapy Google wyszukujemy (po adresie) lokalizację, na przykład pensjonat, w którym zamierzamy zamieszkać,
  • w lewym dolnym rogu pojawi się ikonka ze zdjęciem budynku — to widok ulicy z tej okolicy, dotykamy go, aby zobaczyć, jak na nim wygląda nasz cel,
  • co ważne, można ten obraz powiększać i pomniejszać oraz dodatkowo poznać okolicę przesuwając po prostu palcem po ekranie.

Tomasz Sławiński

 

To też Cię zainteresuje

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane