Środa , 23 Czerwiec 2021

Fotele komputerowe. Jak kupować + wybór polecanych modeli

   29.07.2020
Zakup fotela biurowego lub gamingowego wydaje się być banalnym zadaniem. Cóż bowiem może być trudnego w wyborze siedziska? Okazuje się jednak, że nie jest to wcale takie proste, zwłaszcza dla osób, które przy komputerze spędzają dużo czasu – w tym przypadku dobór odpowiedniego fotela to nie tylko kwestia wygody ale i zdrowia. Czym się kierować przy wyborze odpowiedniego fotela wyjaśnimy w tym artykule.
Tak właśnie nie powinno wyglądać siedzisko przy komputerze. Fot. Pixabay

Wygodny fotel, niezależnie od tego, czy czas przed komputerem spędzamy na pracy, czy też na rozrywce, jest niezbędnym wyposażeniem każdego stanowiska PC. Dobrze zaprojektowane siedzisko zapewnia komfort, nawet przy dłuższym siedzeniu, ale przede wszystkim ogranicza niekorzystny wpływ bezruchu na nasze ciało, zwłaszcza mięśnie i kości.

Gdy przez wiele godzin siedzimy w biurowym fotelu przyjmujemy bardzo różne pozycje – niektóre z nich, choć wydają się ułatwiać pracę, w dłuższym okresie prowadzą do powstawania miejscowych bólów i problemów ze stawami. Uniknąć kłopotów z postawą i zdrowiem można na dwa sposoby – albo robić sobie regularne i długie przerwy (na co większość z nas nie ma czasu), albo zaopatrzyć się w wygodny, ergonomiczny fotel, który jeśli nie wyeliminuje problemu w całości, to przynajmniej mocno go ograniczy.

Jaki powinien być idealny fotel komputerowy?

Dobry fotel, który zapewni wygodna pracę z komputerem przez co najmniej kilka godzin, powinien spełniać przynajmniej kilka uniwersalnych wymogów:

Ergonomiczna konstrukcja – siedzisko i oparcie powinny być odpowiednio wyprofilowane (dopasowane do kształtów ciała). Do dłuższej pracy nie nadają się proste krzesła „konferencyjne”, gdyż już po kilkudziesięciu minutach zaczniemy na nich odczuwać wyraźny dyskomfort. Jeśli mamy wybrać odpowiedni fotel dla siebie nie wystarczy też tylko sprawdzić, czy w opisie na etykiecie występuje słowo „ergonomia”, trzeba dokładnie zbadać parametry tego bardzo ważnego mebla.

Regulowana wysokość – bez tego w ogóle nie ma mowy o zdrowym siedzeniu. Najbardziej prawidłowa postawa w fotelu, to nogi zgięte w kolanach pod kątem 90 stopni. Zarówno za niski jak i za wysoki fotel będzie źle wpływać na nasze samopoczucie. Dobrze jest jeśli taka regulacja może być dokonywana łatwo, np. za pomocą jednej dźwigni.

Podparcie dla łokci – dobry fotel powinien mieć możliwie szerokie podłokietniki, tak by przedramiona się z nich nie zsuwały, powinny tez mieć one regulowaną wysokość, jeśli chcemy by były idealnie dopasowane do naszego wzrostu oraz tego co w danej chwili robimy na komputerze.

Odpowiednio wyprofilowane oparcie – najlepiej sprawdzają się w tym względzie znane z konstrukcji dla graczy fotele o konstrukcji kubełkowej, czyli te wyprofilowane w taki sposób jak łupina od orzecha, z wyraźnie wgłębioną środkową częścią (kręgosłup). Dobre oparcie powinno też mieć podparcie dla dolnej części pleców (między żebrami a miednicą). W najlepszych fotelach będzie to specjalna poduszka o regulowanej wysokości, tak by każdy siedzący mógł jej położenie dostosować do własnego wzrostu. Przyda się też możliwość odchylania oparcia, co pozwala na robienie krótkich przerw na odpoczynek i odciążanie kręgosłupa. Warto jednak pamiętać, że w wolnych chwilach najlepiej wstawać od komputera, nawet jeśli to potrwa tylko kilka minut. Warto zwrócić uwagę, czy na oparciu krzesła nie ma żadnych zbędnych „ozdobnych” przetłoczeń powyżej strefy lędźwiowej. Jeśli będą zbyt twarde, mogą później sprawiać dyskomfort.

Dobrze jeśli fotel ma zagłówek idealnie na wysokości głowy – pozwala to podtrzymywać  i w efekcie odciążyć odcinek szyjny kręgosłupa.

Niezbyt głębokie siedzisko – jeśli siedzisko w fotelu będzie zbyt głębokie, będziemy się w nim zapadać, a to zaburzy utrzymanie odpowiedniego balansu ciała i w efekcie doprowadzi do bólu i zmęczenia. Dobrze jest wypróbować siedzisko przed zakupem, ponieważ gdy jest dobrze dopasowane, ten element nie będzie ani za miękki, ani za twardy, nie może też być zbyt płytki, bowiem to też szybko to odczujemy w kościach. Długość siedziska powinna być dobrze dopasowana do naszego wzrostu, najlepiej byśmy mogli w nim wygodnie i swobodnie zginać kolana nawet przy mocnym oparciu.

Odpowiedni materiał obicia – dobrze jeśli materiał obicia jest odpowiednio przewiewny. Niektóre modele foteli biurowych posiadają ażurową konstrukcję co ułatwia wentylację, nie powinno z nią być problemu także jeśli fotel posiada obicie z tkaniny lub naturalnej skóry. Gorzej jeśli mamy do czynienie ze skórą syntetyczną, wówczas przydają się nawet niewielkie otwory wentylacyjne.

Nasze potrzeby względem fotela będą się różnic w zależności od tego co zamierzamy przy nim najczęściej robić. Na przykład jeśli będzie to mebel uniwersalny – zarówno do pracy jak i rozrywki, przy którym będziemy często zmieniać pozycje ciała, warto by taki fotel posiadał zagłówek oraz regulowane podłokietniki. Z kolei jeśli nasza praca polega na pisaniu dokumentów, ważniejsze od zagłówka będzie odpowiednio wygodne siedzisko. Gdy naszym podstawowym zajęciem jest natomiast odbieranie połączeń telefonicznych lub na przykład gra w gry sieciowe z chatem, na którym będziemy dużo mówić, bardzo przyda się odchylane oparcie.

Konstrukcja podstawy

Przy zakupie fotela komputerowego warto jeszcze zwrócić uwagę na konstrukcję podstawy. Dominują tu w zasadzie dwa rozwiązania:

Fotele na kółkach. To rozwiązanie jest wskazane zwłaszcza wtedy, gdy podczas pracy musimy się przemieszczać, chociażby w obrębie dużego biurka, nie musimy wówczas wstawać po to by wziąć jakiś dokument z jego drugiego końca. Jeśli zdecydujemy się na takie rozwiązanie, warto zwrócić uwagę na materiał z jakiego wykonano same rolki. Zbyt twarde będą głośne i porysują podłogę wyłożoną panelami. Zbyt miękkie nie będą się nadawały na wykładzinę czy dywan. Dobre „kółka” działają w taki sposób, że gdy chcemy się przemieścić przychodzi to łatwo i bez dużego wysiłku, natomiast fotel sam nie „jeździ”, jeśli specjalnie go nie popychamy, co zapewnia stabilność pozycji.

Fotel na płozach. Drugim typem „podwozia” są płozy, czyli sztywne podpory. Takie fotele najlepiej sprawdzają się przy małych biurkach oraz w miejscach, w których nie musimy „jeździć” krzesłem. Wadą foteli z płozami jest to, że w razie konieczności przeniesienia trzeba je dźwigać (a nie wystarczy przetoczyć w inne miejsce).

Fotele klasyczne czy kubełkowe?

W sprzedaży znajdziemy zarówno fotele klasyczne jak i wspomniane wcześniej fotele kubełkowe, które są tworzone głównie z myślą o wygodzie graczy komputerowych. Jeśli nasz budżet na to pozwala, warto zawsze wybierać to drugie rozwiązanie, gdyż fotele te są lepiej dopasowane do kształtu ludzkiego ciała. Jest tu jednak jeden warunek – nie mogą to być siedziska najtańsze, gdyż bez regulacji podłokietników czy oparcia lędźwi (co jest normą w tanich fotelach dla graczy) tracą one swoją największą zaletę – możliwość dokładnego dopasowania do naszej postury.

Polecane modele foteli komputerowych

Diablo V-Basic

Diablo V-Basic

Jeden z najlepszych foteli komputerowych na rynku. Pozwala na wielogodzinną pracę bez większego zmęczenia. Posiada w zasadzie wszysttko to, co powinien mieć dobry fotel komputerowy - regulację podłokietników, zagłówka, wysokości siedziska. Dba o to, by jego użytkownik nie nabrał wady postawy (dzięki wyprofilowanemu, szerokiemu oparciu i siedzisku). Cena ok. 1000 zł.

Unique Ergonic

Unique Ergonic

Kolejny fotel, który zapewnia komfortową pracę przy komputerze. Posiada pełną regulację wysokości siedziska, regulowane podłokietniki wykonane z tworzywa z miękką nakładką, mechanizm odchylania oparcia. Cena ok. 750 zł

Diablo X-Horn 2.0

Diablo X-Horn 2.0

Fotel gamingowy o konstrukcji kubełkowej, który posiada szerokie siedzisko z regulacją wysokości, wysokie oparcie z opcją rozłożenia aż do pozycji leżącej (system TILT), regulowany zagłówek w formie miękkiej poduszki, który wspiera kark i odcinek szyjny kręgosłupa, wygodne podłokietniki z regulacją góra-dół, odciążające przedramiona.Cena ok. 800 zł

Silver Monkey SMG-400

Silver Monkey SMG-400

Ciekawy design i sportowa stylistyka – to cechy foteli dla graczy. Fotel ten można dostosować do potrzeb użytkownika, dzięki czemu solidnie zadba o kręgosłup, szczególnie lędźwie i szyję. Fotel pozwala regulować kluczowe ustawienia co ma zapewnić komfort w wielogodzinnych rozgrywkach i przy pracy. Cena ok. 550 zł

DXRacer Racer 1

DXRacer Racer 1

To wygodny fotel dla osób, które dużo czasu spędzają przed komputerem. Poziada zarówno regulację podłokietników, jak i wygodny mechanizm odchylania oparcia oraz kołysania. Ważną cechą fotela są nierysujące podłogi kółka. Cena ok. 1000 zł

Tomasz Sławiński

KOMENTARZE (0) SKOMENTUJ ZOBACZ WSZYSTKIE

Najczęściej czytane